کد خبر: ۴۲۶۲۷۳
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۴۰۳

پیش‌بینی ثبت رکورد عجیب مصرف ۱۵۰ میلیون لیتری بنزین

درحالی که به ایام پایانی سال و نوروز نزدیک می‌شویم، پیش‌بینی ثبت رکوردهای عجیب مصرف بنزین تا ۱۵۰ میلیون لیتر در روز می‌شود و این به معنای ۱.۵ برابر شدن ظرفیت تأمین و عرضه بنزین نسبت به روزهای عادی سال است.
تسنیم: درحالی که به ایام پایانی سال و نوروز نزدیک می‌شویم، پیش‌بینی ثبت رکوردهای عجیب مصرف بنزین تا ۱۵۰ میلیون لیتر در روز می‌شود و این به معنای ۱.۵ برابر شدن ظرفیت تأمین و عرضه بنزین نسبت به روزهای عادی سال است.

متوسط مصرف روزانه بنزین در سال جاری 116 میلیون لیتر بوده، درحالی که ظرفیت تولید بنزین پالایشگاهی در حدود 106 میلیون لیتر در روز است. به‌عبارتی اگر روزانه با سقف ظرفیت بنزین، به تولید بپردازیم، بازهم 10 میلیون لیتر در روز ناترازی و کسری بنزین داریم که این کسری با تولیدات پتروشیمی و واردات بنزین جبران می‌شود.

در روزهای اخیر باز هم رکوردهای جدیدی در مصرف روزانه بنزین به چشم می‌خورد و مصارفی بالای 130 میلیون لیتر در برخی روزهای اسفندماه به‌ثبت رسیده است.

فضل‌اله اکبری، معاون مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در این خصوص بر آمادگی زیرساخت‌های سوخت‌رسانی در ایام نوروز تأکید کرد و گفت: "سال گذشته میانگین توزیع روزانه بنزین (در ایام نوروز) 144 میلیون لیتر بوده که پیش‌بینی می‌شود در این ایام به 150میلیون لیتر برسد."

همچنین جواد اوجی، وزیر نفت در خصوص تأمین بنزین نوروزی اظهار داشت: "در بحث بنزین شب عید در جایگاه‌های سوخت سراسر کشور تمهیدات خوبی اندیشیده شده و مسافران نوروزی مشکلی نخواهند داشت."

همزمانی ماه مبارک رمضان با ایام نوروز می‌تواند شرایطی را به‌وجود آورد که در مصرف بنزین بخش حمل‌و نقل برون شهری که محل اصلی مصرف این فرآورده استراتژیک نفتی در ایام تعطیلات رسمی است، تعدیل ایجاد کند؛ با این حال اگر پیش‌بینی معاون مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی محقق شود و مصرف بنزین 150 میلیون لیتری در ایام نوروز امسال داشته باشیم، به معنای 1.5 برابر شدن ظرفیت تأمین و عرضه بنزین نسبت به روزهای عادی سال است.