کد خبر: ۴۲۶۶۸۲
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۶:۵۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۳۱۴

کاخ سفید: گزارش‌ها درباره مجهز بودن حوثی‌ها به موشک هایپرسونیک نادرست است

جان کربی، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در حوزه ارتباطات، روز پنجشنبه ۲۴ اسفند گزارش خبرگزاری دولتی ریانووستی روسیه درباره مجهز بودن یمن به موشک هایپرسونیک را رد کرد. جان کربی گفت: «آن گزارش‌ها نادرست است. مطلقاً هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که حوثی‌ها به سلاح‌های مافوق صوت دسترسی داشته باشند.»

جان کربی، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در حوزه ارتباطات، روز پنجشنبه ۲۴ اسفند گزارش خبرگزاری دولتی ریانووستی روسیه درباره مجهز بودن یمن به موشک هایپرسونیک را رد کرد.

 

جان کربی گفت: «آن گزارش‌ها نادرست است. مطلقاً هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که حوثی‌ها به سلاح‌های مافوق صوت دسترسی داشته باشند.»

 

جنگ‌افزارهای هایپرسونیک، یا «بَرین صوتی»، به جنگ‌افزارهایی اطلاق می‌شود که قادرند ۵ تا ۲۵ برابر سرعت صوت (حدود ۱.۶ تا ۸ کیلومتر بر ثانیه) حرکت کنند.

 

در گزارش خبرگزاری دولتی ریانووستی، یک مقام یمنی گفته بود که حوثیها با موفقیت موشکی را آزمایش کرده‌اند که با سوخت جامد کار می‌کند و قادر است به سرعت هشت ماخ (هشت برابر سرعت صوت) برسد. او در ادامه اظهاراتش افزوده است که حوثی‌ها قصد دارند تولید این موشک را برای استفاده در حملات دریای سرخ و خلیج عدن و همچنین علیه اسرائیل آغاز کنند.

 

با این وجود، دستیابی این گروه به موشک هایپرسونیک چالش عمده‌ای علیه سامانه‌های پدافند هوایی آمریکا و متحدانش در منطقه ایجاد خواهد کرد.