کد خبر: ۴۲۶۶۹۷
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۷:۲۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۱۳۹۴

بهای نفت در بازارهای جهانی

قیمت نفت امروز جمعه کاهش یافته اما در آستانه یک افزایش 4 درصدی طی یک هفته گذشته قرار دارد. کاهش ذخایر نفت خام و سوخت ...

قیمت نفت امروز جمعه کاهش یافته اما در آستانه یک افزایش 4 درصدی طی یک هفته گذشته قرار دارد. کاهش ذخایر نفت خام و سوخت آمریکا، حمله‌های پهبادی به پالایشگاه‌های روسیه و پیش‌بینی افزایش تقاضا برای انرژی از قیمت این کالا حمایت کرده است.

 

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با 20 سنت معادل 0.23 درصد کاهش به 85 دلار و 22 سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با 19 سنت معادل 0.23 درصد کاهش 81 دلار و 7 سنت معامله می‌شود.

 

آژانس بین المللی انرژی در روز پنج شنبه برای چهارمین بار پیاپی از ماه نوامبر، پیش‌بینی خود برای رشد تقاضا در 2024 را افزایش داد.

 

این آژانس در آخرین گزارش خود اعلام کرد تقاضا برای نفت 1.3 میلیون بشکه در روز در 2024 افزایش خواهد یافت. این رقم 110 هزار بشکه در روز بالاتر از گزارش ماه گذشته بود. طبق این گزارش، پیش‌بینی می‌شود بازار نفت به دنبال تمدید کاهش تولید اعضای ائتلاف اوپک پلاس با کمبود عرضه مواجه شود.

 

حمله‌های پهبادی اوکراین به پالایشگاه‌های روسیه هم از قیمت نفت حمایت کرده است.

 

اداره اطلاعات انرژی آمریکا در روز چهارشنبه اعلام کرد ذخایر نفت خام این کشور به طرز غیر منتظره طی هفته گذشته کاهش یافته است.

 

پالایشگاه‌های آمریکا فعالیت خود را افزایش داده و ذخایر بنزین این کشور به دنبال افزایش تقاضا کاهش یافته است.

 

در زمینه تقاضا، انتظار می‌رود بانک مرکزی چین نرخ بهره را بدون تغییر نگه دارد. پایین آمدن نرخ بهره هزینه وامگیری را برای مصرف‌کنندگان پایین آورده و باعث رشد اقتصاد و تقاضا برای نفت می‌شود.

 

در آمریکا هم احتمالاً نشانه‌های کند شدن رشد اقتصاد باعث نمی‌شود فدرال رزرو نرخ بهره را قبل از ماه ژوئن پایین بیاورد. گزارش‌ها حاکی از افزایش بیشتر از حد انتظار قیمت‌های تولید کننده در آمریکا در ماه گذشته میلادی است.