کد خبر: ۴۲۶۸۷۴
تاریخ انتشار: ۲۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۲۴۸۰

۳ سریال شاهکار از کارگردان دونگ‌یی و یانگوم

اگر امروز سریال‌های کره‌ای در سراسر دنیا دیده می‌شوند و شخصیت‌های این سریال‌ها به چهره‌هایی در سطح جهانی تبدیل شده‌اند، «لی بیونگ هون» یکی از کسانی است که کره‌ای‌ها و البته همۀ سریال‌دوستان دنیا باید از او سپاسگزار باشند.

فرادید: لی بیونگ هون، کارگردان ۷۹ سالۀ کره‌ای، با ساخت سریال‌هایی مانند «جواهری در قصر»، «دونگ‌یی»، «گلی در زندان» (یا همان اوک‌نیو) و «تاجر پوسان»، یکی از چهره‌های بسیار تاثیرگذار در شکل‌گیری «موج کره‌ای» و جلب توجه جهانی به فرهنگ و دنیای سرگرمی کره جنوبی بوده است. اما به غیر از سریال‌هایی که نام بردیم و قبلا از شبکه‌های مختلف تلویزیون ایران هم پخش شده‌اند، لی بیونگ هون شاهکارهای دیگری هم دارد که شاید مخاطبان ایرانی آشنایی چندانی با آن‌ها نداشته باشند. در اینجا ۳ مورد از سریال‌های دیگر او را معرفی می‌کنیم.

 

۱. هور جون (Hur Jun) (۱۹۹۹)

 

این سریال که در زمان پخش خود توانست رکورد میزان بیننده را در کشور کره بشکند، دربارۀ زندگی یک پزشک نامدار دوران سلسلۀ چوسئون به اسم هور جون است. هور جون در ابتدا سردستۀ یک گروه خلافکار است، اما وقتی دستگیر و از شهر اخراج می‌شود، با پزشکی به نام «یو» ملاقات می‌کند. یو استعداد ذاتی هور جون را کشف می‌کند و او را به مسیری هدایت می‌کند که غیر قابل مقایسه با گذشتۀ اوست. این سریال را «نسخۀ مردانۀ سریال یانگوم» نامیده‌اند زیرا از جهات بسیاری با آن مشابهت دارد.

 

2. افسانۀ سودانگ (Ballad of Seo Dong) (2005)

 

این سریال که اسم درست آن «شعر عاشقانۀ سودانگ» است، داستان پشت یکی از قدیمی‌ترین ترانه‌های عاشقانۀ کشور کره را روایت می‌کند. سودانگ یک مرد عادی اهل باکجه است. او یک روز دختر پادشاه کشور همسایه یعنی شیلا را می‌بیند و عاشق او می‌شود؛ عشقی که از طریق یک ترانۀ عاشقانه در همه جا پخش می‌شود. سودانگ در عین حال راز دیگری نیز دارد که می‌تواند سرنوشت قلمرو بکجه را دگرگون کند.

 

3. دکترِ اسب (Horse Doctor) (2012)

 

این سریال که با نام «پزشک پادشاه» هم شناخته می‌شود، روایتی جذاب و آمیخته با طنز از زندگی یک دامپزشک دوران سلسلۀ چوسئون است که با پشت سر گذاشتن مشکلات و ماجراهای فراوان، در نهایت موفق می‌شود با درمان بیماری پادشاه به پزشک مخصوص دربار تبدیل شود.