کد خبر: ۴۲۷۱۲۶
تاریخ انتشار: ۱۱ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۰:۴۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۸۳۸

داعش "گرگ‌های تنها" را برای انجام حملات در اروپا فراخواند

گروه تروریستی داعش در یک پیام صوتی، "گرگ‌های تنها" و اعضای "خاموش" خود در اروپا و آمریکا را فراخواند در ماه رمضان "به مسیحیان و یهودیان در هر جایی حمله کنند".

یک هفته پس از حمله مرگبار در نزدیکی مسکو، داعش در یک پیام صوتی، "گرگ‌های تنها" و اعضای "خاموش" خود در اروپا و آمریکا را فراخواند در ماه رمضان "به مسیحیان و یهودیان در هر جایی حمله کنند".

 

شبه‌نظامیان تروریستی داعش خواهان حملات جهانی علیه یهودیان و مسیحیان توسط اعضای پنهان و ناشناخته خود شدند.

 

ابوحذیفه الانصاری، سخنگوی داعش در پیامی صوتی ۴۰ دقیقه‌ای که روز پنجشنبه ۲۸ مارس (نهم فروردین) منتشر شد، از "گرگ‌های تنها"ی این جریان خواست تا در ماه روزه‌داری رمضان "به صلیبیون (مسیحیان) و یهودیان در هر مکانی حمله کنند و آن‌ها را هدف قرار دهند"، به ویژه در اروپا و ایالات متحده آمریکا و همچنین در قلب دولت یهود و در فلسطین. این پیام از طریق پورتال رسانه‌ای داعش "الفرقان" منتشر شده است.

 

به دنبال حمله به تالار کنسرت در نزدیکی مسکو که بیش از ۱۴۰ کشته برجای گذاشت و داعش مسئولیت این جنایت را بر عهده گرفتند، دولت آلمان تهدید تروریستی در این کشور را "حاد" طبقه‌بندی کرد.

 

نانسی فِزر، وزیر کشور آلمان، به روزنامه "زودویچه سایتونگ" گفت که شاخه مظنون داعش "در حال حاضر بزرگترین تهدید اسلام‌گرایان در آلمان است".

 

فِزر افزود: خطر تروریسم همچنان حاد است. صحنه اسلام‌گرایی کانون توجه پلیس جنایی فدرال، دفتر حفاظت از قانون اساسی (سازمان امنیت داخلی) و نهاد‌های امنیتی است.

 

پیتر نویمان، کارشناس تروریسم نیز تهدید تروریستی "بسیار قابل توجهی" را در آلمان و اروپای غربی می‌بیند. او در فرستنده رادیویی "دویچلند فونک" گفت که از آغاز جنگ غزه در ماه اکتبر، "بسیج عظیمی از اسلام‌گرایان، از جهادگرایان در سراسر اروپای غربی وجود داشته است". تاکنون در آلمان از سه یا چهار حمله جلوگیری شده است.

 

حال تحرکات "دولت اسلامی ولایت خراسان" (ISPK)، که شاخه داعش در افغانستان و آسیای مرکزی است، به این خطر افزوده شده که "با انگیزه‌ای بالا و تهاجمی در حال تلاش برای حمله به کشور‌های خارجی غیرمسلمان، از جمله در اروپای غربی است".

 

گروه داعش خراسان (ISPK) ریشه در افغانستان دارد. خراسان نماد منطقه‌ای تاریخی در آسیای مرکزی است که بخش‌هایی از افغانستان، ازبکستان، قرقیزستان، ترکمنستان، تاجیکستان و همچنین ایران را شامل می‌شود.

 

نویمان می‌گوید، این‌ها برخی از خطراتی است که در اینجا تجمیع شده‌اند و "در حال حاضر بزرگترین تهدید تروریستی در آلمان، در اروپا، بار دیگر از سوی اسلام‌گرایان و جهادیون نشأت می‌گیرد".

 

شاخه افغان داعش (دولت اسلامی ولایت خراسان) مسئولیت حمله اخیر در نزدیکی مسکو را بر عهده گرفت. شامگاه جمعه گذشته ۲۲ مارس، مهاجمان مسلح به تفنگ‌های تهاجمی بازدیدکنندگان تالار کنسرت شهر کروکوس در نزدیکی مسکو به رگبار بستند و آنجا را آتش کشیدند.

 

به گفته وزارت مقابله با فجایع روسیه، در مجموع ۱۴۳ نفر کشته شده‌اند. بر اساس گزارش‌ها، حدود ۲۰۰ نفر نیز مجروح شده‌اند که حال برخی از آن‌ها وخیم است. جستجو برای یافتن افراد مفقود در تالار کنسرت سوخته و نیمه فروریخته اکنون متوقف شده است. این بدترین حمله تروریستی در روسیه در سال‌های اخیر بوده است.

 

کمیته تحقیقات روسیه دیروز پنجشنبه ۲۸ مارس (۹ فروردین) اعلام کرد که مظنون دیگری را در ارتباط با این حمله دستگیر کرده که در تأمین مالی این حمله نقش داشته است. بازرسان برای او درخواست بازداشت تحقیقاتی کرده‌اند. بر اساس اطلاعات رسمی، پیش از این در مجموع یازده نفر از جمله چهار مظنون حمله دستگیر شده بودند. هشت نفر از آن‌ها در بازداشت تحقیقاتی هستند.

 

داعش از روز اعلام "خلافت" یاد کرد

 

چهار عامل اصلی متهم عصر یکشنبه ۲۴ مارس در برابر قاضی حاضر شدند. بر روی بدن آن‌ها جراحاتی دیده می‌شد که نشان از شکنجه توسط نیرو‌های امنیتی روسیه داشت. صورت آن‌ها به شدت متورم شده بود، پارگی و کبودی داشت. یکی از آن‌ها بانداژ بزرگی روی گوشش بود. یکی دیگر قادر به راه رفتن به تنهایی نبود و بنا بر گزارش‌ها به طور موقت هوشیاری خود را از دست داده است. او را با برانکارد به سالن دادگاه آوردند که در آنجا حکم بازداشت برایش صادر شد.

 

پیش از این ویدئو‌هایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود که نشان می‌داد مهاجمان مظنون شکنجه شده‌اند و گوش یکی از آن‌ها بریده شده است.

 

ابوحذیفه الانصاری، سخنگوی داعش در پیام ویدئویی خود از اعلام "خلافت داعش" در ده سال پیش یاد کرد. در آن زمان این شبه‌نظامیان مناطق وسیعی از سوریه و عراق را در تسخیر خود داشتند. اگرچه این افراطیون قلمرو خود را از دست داده‌اند، اما سلول‌های داعش هنوز در هر دو کشور فعال هستند.