کد خبر: ۴۲۷۲۳۱
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردين ۱۴۰۳ - ۲۲:۵۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۵۹۳

ششمین سد استان کردستان سرریز کرد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان کردستان گفت: سد زیویه کامیاران با دبی 1 متر مکعب بر ثانیه سرریز کرد.

آرش آریانژاد اظهار کرد: به لطف پروردگار متعال به دلیل بارش‌های موثر و مناسب، سد زیویه شهرستان کامیاران به عنوان ششمین سد در استان کردستان سرریز کرد و موجبات خوشحالی اهالی و كشاورزان منطقه را فراهم نمود.

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان کردستان خاطرنشان کرد: سد زیویه روی رودخانه شاهینی قرار دارد و عملیات اجرایی آن در سال 1384 آغاز و در ۲۳ فروردین ماه سال 1392 افتتاح شد و آخرین سرریز آن در۲۶ دیماه سال 1397 اتفاق افتاد.

 

وی افزود: امسال نیز طی بارش های مناسب این سد با دبی ۱ مترمکعب بر ثانیه سرریز کرد.

 

آریانژاد در خصوص مشخصات فنی سد زیویه اظهار کرد: این سد در استان کردستان و در ۲۶ کیلومتری شمال غربی کامیاران و در فاصله یک کیلومتری جنوب غربی روستای زیویه، بر روی رودخانه فصلی شاهینی واقع شده است. این سد خاکی با هسته رسی، ارتفاع از پی ۵۲ متر، طول تاج 560 متر، در تراز نرمال دریاچه یک هزار ۵۸۵ حجم مخزن سد ۱۶ میلیون مترمکعب بوده و شبکه آن از نوع ثقلی است.

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کردستان، به اهداف ساخت این سد نیز اشاره کرد و افزود: این سد با هدف جلوگیری از خروج آب‌های مرزی، تأمین آب کشاورزی پایاب سد، توسعه کشاورزی، افزایش اشتغال، بهبود دامداری و ارتقای زیست محیطی منطقه، کنترل سیلابهای رودخانه شاهینی و تأمین آب شرب روستاهای مجاور، احداث شده و شبكه آبیاری و زهكشی این سد نیز یك هزار و 200 هكتار از اراضی پایین دست را زیرپوشش قرار داده است.

 

وی با توجه به سرریز سد به بروز خطرات احتمالی در حاشیه رودخانه و پایین‌دست آن اشاره و افزود: با توجه به افزایش دبی رودخانه شاهینی و اضافه شدن دبی سرریز، از مردم، کشاورزان و گردشگران گرامی تقاضا می‌شود از نزدیک شدن به جریان سیلابی رودخانه و سرریز سد، جداً خودداری نمایند.