کد خبر: ۴۲۷۳۷۰
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۹:۱۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۴۷۸

تاکید بایدن بر پشتیبانی از اسرائیل در برابر ایران همزمان با تشدید تدابیر امنیتی در اسرائیل

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در تماسی تلفنی با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، که موضوع آن عمدتا جنگ غزه بود، به این رژیم اطمینان داده که آمریکا در برابر تهدید‌های احتمالی از طرف ایران از اسرائیل حمایت می‌کند. همزمان اسرائیل تدابیر امنیتی را به خاطر نگرانی از حمله احتمالی ایران افزایش داده است.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در تماسی تلفنی با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، که موضوع آن عمدتا جنگ غزه بود، به این رژیم اطمینان داده که آمریکا در برابر تهدیدهای احتمالی از طرف ایران از اسرائیل حمایت می‌کند. همزمان اسرائیل تدابیر امنیتی را به خاطر نگرانی از حمله احتمالی ایران افزایش داده است.

 

بنیامین نتانیاهو در آغاز یک جلسه کابینه‌ گفت ایران سال‌ها به طور مستقیم و غیرمستقیم علیه اسرائیل اقدام کرده و «بنابراین اسرائیل اکنون هم به طور تدافعی و هم تهاجمی علیه ایران و گروه‌های نیابتی‌اش اقدام می‌کند.»

 

او گفت اسرائیل می‌داند که چه طور از خود دفاع کند.

 

روزنامه اسرائیلی جروزالم پست به نقل از منابع آگاه گزارش داده که سفارتخانه‌های اسرائیل در سراسر جهان با سطح هشدار بالا در برابر تهدید احتمالی علیه دیپلمات‌هایشان در آماده‌باش هستند.

 

بر این مبنا از برخی از سفرای اسرائیل خواسته شده که از بیم امنیتشان در برنامه‌های عمومی شرکت نکنند.

 

همزمان اسرائیل سیستم موقعیت‌یاب ماهواره‌ای (جی‌پی‌اس) را در بخش‌های وسیعی از این دولت را مسدود کرده تا امکان مختل کردن حرکت موشک‌ها و پهپادهای احتمالی مهاجم را داشته باشند.

 

ارتش اسرائیل (آی‌دی‌‎اف) همچنین اعلام کرد که کلیه مرخصی‌ها در یگان‌های رزمی را متوقف کرده است.

 

این یک روز بعد از آن است که نیروهای ذخیره برای تقویت واحدهای دفاع هوایی فراخوانده شدند.

 

سیستم های جی‌پی‌اس روز پنجشنبه در بخش‌های مرکزی اسرائیل از کار افتاد که اقدامی دفاعی با هدف ایجاد تداخل در تسلیحاتی است که برای جهت‌یابی به آن وابستگی دارند.

 

شهروندان اسرائیلی از اخلال در این سیستم در شهرهای بزرگی مثل تل‌آویو و بیت‌المقدس خبر دادند.

 

دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل، تایید کرد که این کشور از فناوری انسداد جی‌پی‌اس یا به اصطلاح «اسپوفینگ» استفاده می‌کند.

 

روزنامه تایمز اسرائیل گزارش داد که از مردم این کشور خواسته شده موقعیت خود در یک اپلیکیشن تلفن همراه که نسبت به حملات قریب‌الوقوع موشکی و راکتی هشدار می‌دهد را به طور دستی وارد کنند تا این «اپ» از کار نیافتد.

 

اسرائیل قبلا جی‌پی‌اس را در شمال این منطقه، در نزدیکی مرز لبنان، از کار انداخته است، جایی که درگیری با گروه حزب‌الله لبنان برای شش ماه جریان داشته است.

 

همزمان ارتش اسرائیل به مردم گفته است سراسیمه نشوند و برای خرید مایحتاج اولیه به فروشگاه‌ها هجوم نبرند.

 

 هاگاری در شبکه «ایکس» نوشت: «نیازی به خریداری ژنراتور، انبار کردن آذوقه و کشیدن پول از خودپرداز نیست.»