کد خبر: ۴۲۷۴۵۸
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۴۰۳ - ۲۰:۱۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۷۵۳

اسیر هیجانات قیمت دلار نشوید

تشدید نوسانات ارزی بعد از حمله رژیم صهیونیستی به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در سوریه، باعث شده تا خریدهای هیجانی در بازار ...

وی با اشاره به اینکه سال گذشته اتفاقات مشابه و مهم‌تری مانند طوفان الاقصی، حمله تروریستی کرمان و تنش‌های منطقه‌ای رخ داد، اما بر خلاف شایعات، خبری از دلار 80 تا 100 هزار تومانی نبود، گفت: در سال گذشته با تمام اتفاقات داخلی و بین‌المللی، شاهد افزایش نرخ ارز غیررسمی حدود 20 درصد بودیم که این روند نشان‌دهنده ثبات نسبی ارز بود. در واقع بسیاری از افراد و رسانه‌ها در آن زمان جهش ارزی و دلار بالاتر از 80 هزار تومان را پیش‌بینی می‌کردند که خوشبختانه این‌گونه نشد و سال قبل با حداقل افزایش قیمت ارز همراه بودیم.

 

رئیس اتاق بازرگانی ارومیه با تأکید بر اینکه نوسانات اخیر هم مانند موارد قبلی، موقتی و گذراست و مردم و فعالان اقتصادی نباید فریب فضاسازی دلالان را بخورند ادامه داد: حمله به کنسولگری ایران در دمشق ممکن است برای مدت محدودی باعث نوسانات ارزی شود، اما این موج هیجانی، به هیچ عنوان بلندمدت نیست و در واقع مثل یک التهاب موقتی طی چند روز آینده از بین خواهد رفت.

 

کریمی با اشاره به اینکه اتفاق جدیدی در متغیرهای بنیادی اقتصاد کشور رخ نداده که باعث افزایش نرخ ارز شود، تأکید کرد: بی‌تردید بانک مرکزی با تسلط کافی بر بازار می‌تواند به خوبی این نوسانات را مدیریت کند و مثل سال گذشته به خوبی از پس التهابات اخیر برآید؛ به ویژه آنکه فروش نفت ما هم به دوران قبل از تحریم‌ها بازگشته و قیمت جهانی نفت با توجه به تحولات جهانی روند صعودی دارد.

 

آلبرت بغزیان کارشناس اقتصادی نیز در همین ارتباط تأکید دارد که "بانک مرکزی به این دلیل که اتفاقی بنیادین در عرصه اقتصاد کشور رخ نداده قطعا مساله افزایش قیمت ارز را در روز‌های آتی به درستی مدیریت می‌کند لذا نباید نگران افزایش‌های هیجانی نرخ ارز باشیم؛ چرا که بانک مرکزی کماکان ارز‌های بخش‌های مختلف اعم از ارز‌های مورد نیاز واردات کالای اساسی و ... را به عنوان ضروریات به موقع تخصیص می‌دهد و مشکلی در منابع وجود ندارد. بانک مرکزی در افزایش نرخ ارز کمترین دخالتی نداشته و دخیل نیست، لذا مردم و فعالان اقتصادی باید به این موضوع توجه کنند و مانع از باز شدن مسیر برای کسانی شوند که به امید سود‌های باد آورده به دنبال ایجاد تنش در فضای اقتصاد کشور و بالا بردن نرخ ارز به صورت هیجانی هستند."

 

به گزارش تسنیم، بانک مرکزی به دفعات اعلام کرده است که ذخایر ارزی کشور در شرایط مناسبی قرار دارد و بر اساس آمار و ارقام اعلام شده با تکیه بر ذخایر ارزی خوب، تامین ارز برای واردات کشور در سال گذشته بیشتر و سریع‌تر شده و در این سال تامین ارز واردات از 75 میلیارد دلار عبود کرد که 10 درصد بیشتر از سال 1401 بوده است.

 

بانک مرکزی بارها تأکید کرده که تمام نیازهای ارزی کشور را از طریق مرکز مبادله پوشش میدهد و فعالان اقتصادی و مردم نباید نگرانی از این بابت داشته باشند. در مرکز مبادله اکثر نیازهای ارزی و رسمی متقاضیان با دلار 43 هزار تومانی پوشش داده می شود. ضمن اینکه کالاهای اساسی مورد نیاز مردم نیز از سوی بانک مرکزی با دلار 28500 تومانی تأمین می شود.

 

با در نظر گرفتن شرایط متغیر‌های بنیادی اقتصاد کشور، فروش نفت، ذخایر ارزی بانک مرکزی، تجربه سال گذشته و هدفگذاری‌های بانک مرکزی، بنظر می‌رسد نوسانات فعلی نرخ ارز موقتی و تنها ناشی از هیجانات است و هیچ عامل بنیادی اقتصادی ندارد. در چنین شرایطی مردم و فعالان اقتصادی به هیچ وجه نباید به تحلیل‌های غیرواقعی و کذب توجه کنند و تحت تاثیر آن‌ها قرار بگیرند.