کد خبر: ۴۲۸۴۳۴
تاریخ انتشار: ۰۷ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۸:۱۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۱۴۳۸

بازداشت معاون وزیر دفاع روسیه؛ اقدامی برای تضعیف سرگئی شویگو و به فرمان پوتین؟

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه از زمان دستگیری معاونش به اتهام رشوهخواری، سعی کرده همواره وانمود کند که «همه چیز عادی است» اما برخی گمانه‌زنی‌ها از احتمال دسیسه گروه‌های قدرتمند داخلی علیه او حکایت دارد

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه از زمان دستگیری معاونش به اتهام رشوهخواری، سعی کرده همواره وانمود کند که «همه چیز عادی است»، اما برخی گمانه‌زنی‌ها از احتمال دسیسه گروه‌های قدرتمند داخلی علیه او حکایت دارد.

 

رویترز در گزارشی با توجه به این موضوع و اینکه گسترش رسوایی، به اعتبار وزیر دفاع روسیه نیز لطمه می‌زند، برخی گمانه‌زنی‌ها مبنی بر اقدام رقبا برای کاهش قدرت سرگئی شویگو را مطرح کرده است.

 

نهاد تحقیق و نظارت بر سازمان‌های دولتی روسیه پیش‌تر تایید کرده بود که تیمور ایوانوف، معاون وزیر دفاع این کشور به اتهام رشوه‌خواری بازداشت شده و پرونده او در دست رسیدگی قرار دارد.

 

بازداشت تیمور ایوانوف، یکی از ۱۲ معاون وزیر دفاع روسیه در روز سه‌شنبه گذشته به ظاهر، امری غیرمنتظره و غافلگیر‌کننده بود، زیرا این اتفاق زمانی رخ داد که روسیه درگیر جنگ با اوکراین است.

 

مقامات کرملین در چنین شرایطی، بی‌اعتبار کردن ارتش را جرمی بزرگ می‌دانند که ارتکاب آن با مجازات زندان همراه خواهد بود.

 

رویترز در گزارش خود آورده است که بیش از یک سال پیش اتهاماتی مبنی بر فساد مالی و داشتن سبک زندگی بسیار مجلل‌تر از درآمد واقعی از سوی بنیاد ضد فساد الکسی ناوالنی علیه ایوانوف ۴۸ ساله مطرح شده بود، اما طرح این اتهامات در آن زمان برای او عواقبی به همراه نداشت.

 

نشریه «فوربس» نیز پیش‌تر، همزمان با مطرح شده این اتهامات، از تیمور ایوانوف به عنوان یکی از ثروتمندترین افراد در ساختار امنیتی روسیه یاد کرده بود.

 

با این حال، تلویزیون دولتی روسیه این هفته ناگهان تصاویری از ایوانوف را در دادگاه منتشر کرد که ظاهری گیج و سردرگم داشت و هرگونه تخلفی را انکار می‌کرد

 

او با لباس کامل نظامی در دادگاه حضور یافت و در همان جایگاهی قرار گرفت که پیش از او بسیاری از مخالفان کرملین در آن قرار داشتند.

 

بازداشت ایوانوف، به گفته تحلیلگران سیاسی روسیه، از جمله برخی از مقامات سابق این کشور نشان می‌دهد که چگونه جنگ به درگیری‌های درونی میان «گروه‌های قدرتمند» که برای ثروت و نفوذ در نظام سیاسی پیچیده روسیه رقابت می‌کنند، دامن زده است.

 

رویترز در ادامه این گزارش از گروه‌های قدرتمند به عنوان اتحاد‌هایی از برخی مقامات یا بازرگانان هم‌فکر یاد می‌کند که حول محور ارتش، سازمان‌های اطلاعاتی و انتظامی و نیز مجتمع‌های صنعتی-نظامی شکل گرفته‌اند.

 

بنا به این گزارش، این گروه‌ها همچنین برخی چهره‌های اهل سن‌پترزبورگ، زادگاه رئیس‌جمهوری روسیه را شامل می‌شوند که سال‌های طولانی با ولادیمیر پوتین به طور شخصی آشنایی دارند.

 

تاتیانا استانوایا، پژوهشگر ارشد مرکز کارنگی روسیه و اوراسیا به رویترز گفت: «فردی در میان نخبگان از اینکه شویگو قدرت بیشتری پیدا کرده، راضی نبوده است.»

 

او می‌گوید که چنین اقدامی از جانب پوتین نیست، بلکه از سوی افراد نزدیک به رئیس جمهوری است که اعتقاد دارند شویگو در نقش خود زیاده‌روی کرده است. این صرفاً نبردی علیه یک فرد و وزارتخانه‌ای است که بیش از حد قدرتمند شده است.»

 

عباس گالیاموف، از کارکنان سابق کرملین که اکنون توسط مقامات روسیه به عنوان «عامل خارجی» معرفی شده نیز معتقد است که دستگیری معاون وزیر دفاع روسیه به نوعی حمله به شویگو برای تضعیف جایگاه او است.

 

به گفته این مسئول سابق روس که وظیفه تدوین و نگارش متون سخنرانی‌ها را در کرملین برعهده داشت: «ایوانف یکی از نزدیک‌ترین افراد به شویگو است و دستگیری او در آستانه تشکیل دولت جدید نشان می‌دهد که وزیر فعلی دفاع بخت زیادی برای حفظ صندلی خود ندارد.»

 

به گزارش رسانه‌های دولتی روسیه، تیمور ایوانوف در پی تحقیقات بازوی ضد جاسوسی سرویس سرویس امنیت فدرال این کشور دستگیر و بازداشت شده است.