کد خبر: ۴۲۸۵۹۹
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۱:۴۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۱۲۴۵

A-۱۰ Thunderbolt II؛ خریدار مرموز «گراز» ترسناک نیروی هوایی آمریکا کیست؟

این جت بسیار شناخته شده به دلیل ظاهر زشتش نام مستعار «Warthog» یا گراز را به خود اختصاص داد و به خاطر صدای خاص توپ Gatling ۳۰ میلی متری GAU-۸/A Avenger که روی دماغه نصب شده بود، معروف شده است. محبوبیت این هواپیما در میان نیرو‌های زمینی، کهنه سربازان، مردم و کنگره باعث شده تا آن را بسیار طولانی‌تر از آنچه در ابتدا در نظر گرفته شده بود، در سرویس نگه دارند.

این جت بسیار شناخته شده به دلیل ظاهر زشتش نام مستعار «Warthog» یا گراز را به خود اختصاص داد و به خاطر صدای خاص توپ Gatling ۳۰ میلی متری GAU-۸/A Avenger که روی دماغه نصب شده بود، معروف شده است. محبوبیت این هواپیما در میان نیرو‌های زمینی، کهنه سربازان، مردم و کنگره باعث شده تا آن را بسیار طولانی‌تر از آنچه در ابتدا در نظر گرفته شده بود، در سرویس نگه دارند.
وزیر نیروی هوایی ایالات متحده تصریح کرده است که حداقل یک کشور علاقه‌مند به خرید جت‌های A-10 Thunderbolt II مازاد است
ه گزارش روزیاتو، فرانک کندال در نشستی در کاپیتول هیل اظهار داشت که «حداقل یک کشور علاقه خود را ابراز کرده است»، اما فاش نکرد که کدام کشور. کندال در ادامه توضیح داد که هر کسی که Warthogهای مستعمل را بخرد، عملیاتی نگه داشتن این هواپیماها برایش دشوار خواهد بود.
اوکراین نیست
این جت بسیار شناخته شده به دلیل ظاهر زشتش نام مستعار «Warthog» یا گراز را به خود اختصاص داد و به خاطر صدای خاص توپ Gatling ۳۰ میلی متری GAU-8/A Avenger که روی دماغه نصب شده بود، معروف شده است. محبوبیت این هواپیما در میان نیروهای زمینی، کهنه سربازان، مردم و کنگره باعث شده تا آن را بسیار طولانی‌تر از آنچه در ابتدا در نظر گرفته شده بود، در سرویس نگه دارند.

نیروی هوایی ایالات متحده بیش از سه دهه است که تلاش می‌کند از شر A-10 خلاص شود، جنگنده‌های که به طور رسمی با نام Thunderbolt II شناخته می‌شود. اگرچه این جت – که برای حمله به ستون‌های تانک دشمن در سناریوی جنگ جهانی سوم طراحی شده بود – در جنگ خلیج فارس در سال ۱۹۹۱ عملکرد خوبی داشت، نیروی هوایی مدت‌هاست که می‌خواهد موجودی هواپیما و A-10 Warthogهای خود را با جنگنده بمب‌افکن‌های جدیدتر جایگزین کند. این موضوع بسیار طولانی شده و جایگزین پیشنهادی از F-16 Fighting Falcon به F-35 Lightning II تغییر پیدا است.

وقت رسماً به پایان رسیده است و نیروی هوایی ایالات متحده A-10‌های خود را با نرخ حدود ۴۰ تا ۵۰ فروند در سال بازنشسته می‌کند و هدف آن این است که این جت مورد احترام تا سال ۲۰۲۹ به طور کامل از سرویس خارج شود. اما مدافعان اصرار دارند که کشورهای دیگر ممکن است بخواهند این جنگنده‌های قدیمی را در اختیار بگیرند. یکی از نامزدهای آشکار اوکراین است که در برابر یک حمله سنگین و مکانیزه قرار گرفته که (در نگاه اول) میدان مناسبی برای این جتِ تانک کش است.
مشکل این است که پدافند هوایی – همانطور که در اوکراین مشخص شده – چنان مرگبار شده است که آینده یک هواپیمای سرنشین دار که در ارتفاع پایین و بر فراز میدان نبرد پرواز می‌کند در بهترین حالت مبهم است. اوکراین با تهدیداتی مواجه است که نیروی هوایی ایالات متحده آن را به عنوان یک تئوری برای مبارزه‌های آینده در نظر می‌گیرد. کندال، وزیر نیروی هوایی ایالات متحده، که در مقابل جلسه کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان حاضر شده بود، به قانونگذاران گفت که اوکراین برای خرید A-10 Warthog «علاقه زیادی ابراز نکرده است
ویژگی های جت جنگنده A-10 Thunderbolt II
نقش اصلی: پشتیبانی نزدیک هوایی، کنترل هوایی هوابرد، عملیات نجات و جستجوی رزمی

سازنده: Fairchild Republic Co.
موتور: دو موتور توربوفن General Electric TF34-GE-100
پیشرانه: هر موتور ۹.۰۶۵ پوند
طول: ۱۶.۱۶ متر
ارتفاع: ۴.۴۲ متر
طول بال ها: ۱۷.۴۲ متر
سرعت: ۰.۵۶ ماخ یا ۶۷۰ کیلومتر در ساعت
سقف پروازی: ۴۵.۰۰۰ پا (۱۳.۶۳۶ متر)
حداکثر وزن در هنگام بلند شدن: ۲۲.۹۵۰ کیلوگرم
برد: ۱.۲۸۰ کیلومتر

تسلیحات: یک توپ گاتلینک هفت لوله‌ای ۳۰ میلیمتری GAU-8/A، تا ۱۶۰۰۰ گلوله (۷۲۰۰ کیلوگرم) از تجهیزات تهاجمی ترکیبی روی هشت نقطه سخت زیر بال‌ها و سه ایستگاه نصب زیر بدنه، از جمله بمب‌های ۲۲۵ کیلوگرمی Mk-82 و ۹۰۰ کیلوگرمی Mk-84، بمب‌های خوشه‌ای آتش زا، مهمات ضد مین، موشک‌های AGM-65 Maverick، بمب‌های با هدایت لیزری و جی پی اس، راکت‌های ۲.۷۵ اینچی هدایت لیزری و غیرهدایت شونده، منورهای دفاعی مادون قرمز، ابزارهای ضد جنگ الکترونیک، غلاف‌های جمینگ، منورهای بصری و موشک‌های AIM-9 Sidewinder
تعداد خدمه: ۱ نفر
سال معرفی: مارس ۱۹۷۶
هزینه هر فروند: ۹.۸ میلیون دلار
تعداد فروندهای موجود: حدود ۲۸۱ فروند
ویژگی‌های جت جنگنده A-10 Thunderbolt II ملقب به گراز

اگر اوکراین نیست، پس چه کشوری است؟
بنابراین، اگر اوکراین نیست، طرف علاقه‌مند به A-10 Warthog‌ها کیست؟ بیایید لیست مظنونان را بررسی کنیم.

لهستان
لهستان هم مرز با اوکراین است و در طول چندین قرن گذشته بارها توسط روسیه مورد تهاجم و اشغال قرار گرفته است. روسیه بارها لهستان را تهدید کرده و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، مشروعیت دولت لهستان را به چالش کشیده است… همان کاری که قبل از حمله به اوکراین با این کشور انجام داد. در نتیجه، لهستان درگیر بزرگترین جمع آوری تسلیحات در اروپا شده است. این کشور در حال خرید تانک‌های اصلی M1A2SEPv3 آبرامز، کامیون‌های راکت‌انداز M۱۴۲ HIMARS، هواپیماهای F-35، موشک‌های دفاع هوایی پاتریوت، هلیکوپترهای آپاچی و سایر تجهیزات آمریکایی است. آیا این خریدها می‌تواند شامل A-10 نیز باشد؟
کره جنوبی
کره جنوبی با یک حریف به شدت مسلح (هر چند فقیر) در قالب همسایه اش، کره شمالی روبرو است. کره شمالی تانک و خودروهای زرهی دارد، اما مشخص نیست که چه تعداد از آن‌ها واقعا عملیاتی و کارآمد هستند، و اینکه آیا این کشور می‌تواند سوخت آن‌ها را تامین کند یا خیر. A-10‌ها می‌توانند در مناطق مرزی کوهستانی بین دو کشور بسیار کارآمد باشند، از دره‌ها بالا آمده و خود را مخفی کنند و قبل از ناپدید شدن ایمن در پشت یال‌های مجاور به نیروهای مکانیزه کره شمالی حمله می‌کنند. نیروی هوایی ایالات متحده یک اسکادران از A-10‌ها را در کره جنوبی، اسکادران ۲۵ جنگنده در پایگاه هوایی اوسان، مستقر دارد و سئول ممکن است بخواهد این توانمندی را پس از سال ۲۰۲۹ نیز حفظ کند.

تایوان
تایوان در معرض تهدید تهاجم از جانب چین قرار دارد – رویدادی که در آن ترابری آبی خاکی به سمت جزیره جریان پیدا کرده، هلیکوپترهای مملو از نیروهای تهاجمی هوایی در سراسر تنگه تایوان به پرواز درآمده و ترابری سنگین مملو از چتربازان خواهد بود که پایگاه‌های هوایی و فرودگاه‌ها را هدف قرار می‌دهند. هر یک از این سه حالت ترابری تهاجمی، روز بدی را در مقابل یک A-10 نیروی هوایی خواهند داشت. تایوان دارای امکانات مناسب برای محافظت از A-10‌ها در برابر رگبارهای موشکی در آغاز تهاجم (از جمله کوهی با پایگاه هوایی در داخل آن) و قطارهایی برای استفاده از بزرگراه‌های محلی برای به پرواز درآوردن و بازیابی این جت‌های جنگنده است.

مصر
مصر سابقه طولانی در استفاده از تجهیزات نظامی آمریکایی (از جمله تانک‌های M۱A۱) و تقویت قدرت نظامی خود برای راضی نگه داشتن نیروهای مسلح دارد. این کشور همچنین با ارتشی قدرتمند خود را رهبر جهان عرب می‌داند. در نقطه اتصال آسیا و آفریقا، مصر با دو کشور جنگ زده سال‌های اخیر هم مرز است: لیبی و سودان. A-10 می‌تواند به این کشور کمک کند تا در مرزهای طولانی با هر دو کشور که عمدتاً بیابان خشک و غیرقابل سکونت هستند، گشت زنی کند.
ویتنام
ویتنام با چین مرزی به طول حدود ۱.۳۰۰ کیلومتر دارد و در سال ۱۹۷۹ با همسایه شمالی خود جنگی کوتاه، شدید و بی‌رحمانه انجام داد. همچنین این کشور با بازی قدرت چین در دریای چین جنوبی مخالف است، جایی که چین ادعای حاکمیت بر ۹۰ درصد از این دریا را دارد، ادعایی که با مخالفت کشورهای همسایه همراه شده است. ویتنام ارتش نسبتاً بزرگ اما کم بودجه‌ای دارد و به انجام بیشترین کارها با کمترین منابع عادت دارد، بنابراین جت‌های منسوخ شده‌ای مانند A-10 برای این کشور دور از ذهن نیستند. A-10 می‌تواند در یک جنگ زمینی دیگر برای حمله به ستون‌های زرهی چین یا در دریای چین جنوبی به عنوان یک هواپیمای گشتی مسلح که قادر به غرق کردن کشتی‌ها باشد، استفاده شود.

چهل سال پیش، یک سری از کشورها می‌خواستند A-10 Warthog را بخرند. حتی چین، در دهه ۱۹۷۰، آن را به عنوان بخشی از دکترین دفاعی «جنگ خلق» خود ارزیابی کرد. امروزه، با وجود منسوخ شدن این هواپیما در برابر موشک‌های مدرن، حداقل یک کشور همچنان می‌خواهد با آن‌ها پرواز کند.