کد خبر: ۴۲۹۸۱۳
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۳۸
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۱۰۳۸

سهام عدالت کی واریز میشود؟ زمان واریز سود سهام عدالت خرداد ۱۴۰۳

تنها شرط دریافت سود سهام عدالت ثبت نام در سجام و ثبت شماره شبا دارنده سهام است.

تنها شرط دریافت سود سهام عدالت ثبت نام در سجام و ثبت شماره شبا دارنده سهام است. سهامدارانی که در سامانه سجام ثبت نام نکرده و احراز هویت نشده‌اند، مبلغ سود سهام عدالت به حساب آن‌ها واریز نشده و بستانکار تلقی می‌شوند. در ادامه شرح داده ایم اگر مشمول سهام عدالت هستید  و در سجام ثبت نام نکرده‌اید برای دریافت سهام عدالت باید بدانید که ثبت نام در سجام و احراز هویت به دو روش انجام می‌گردد.
۱. در روش نخست می‌توانید به طور مستقیم وارد سامانه سجام شوید و اطلاعات شخصی و شماره حساب را وارد نمایید. پس از تکمیل فرم‌های مربوطه یک کد ۱۰ رقمی به شماره همراه پیامک می‌شود، پس از دریافت کد می‌توانید مجدد وارد سامانه شوید و احراز هویت غیرحضوری انجام دهید. این روش مستلزم پرداخت هزینه می‌باشد.

۲. در روش دوم می‌توانید با ورود به سایت کارگزاری بیدار برای ثبت نام در سامانه سجام و دریافت کد بورسی اقدام کنید.
سهام عدالت کی واریز میشود؟

ولی الله جعفری، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: بر اساس پیگیری‌های انجام شده همچنان تعدادی از شرکت‌ها سود سهام عدالت را بصورت کامل پرداخت نکرده اند.

این‌مقام مسئول اظهار کرد: فهرست و اطلاعات این شرکت‌ها را به کمیته تخلفات ارسال کردیم تا با آنها برخورد لازم صورت پذیرد
او در نهایت گفت: در هر صورت سازمان بورس پیگیر دریافت مرحله سوم سود سهام عدالت از شرکت‌های باقی مانده است تا پس از تکمیل وجوه مرحله سوم سود سهام عدالت و پس از تصویب در شورای عالی بورس، سود پرداخت شود.

معرفی سامانه سهام عدالت

ما چندین سامانه سهام عدالت داریم که برخی از آن‎ها، کارایی ندارند و ممکن است فعال نباشند. به همین خاطر، در این بخش تصمیم داریم تا سامانه‌هایی که با آن مرتبط هستند، معرفی کنیم:
۱- سامانه سهام عدالت sahamedalat.ir

با ورود به سایت سهام عدالت تنها می‌توانید شماره تلفن سهام عدالت را تغییر بدهید و یا شماره شبا را ثبت یا ویرایش کنید. (گزینه وضعیت واریز سود در این سایت، غیرفعال است.)
۲- سامانه ذینفعان سهام عدالت

با ورود به سایت ذینفعان آن با استفاده از کد ملی می‌توانید صورت وضعیت دارایی را ببینید و یا استعلام انجام بدهید و تاریخچه سودهای واریزشده را ببینید.
۳- سایت samanese.ir

این سایت فعال نیست و در حال حاضر، برای استعلام سهام عدالت باید به سایت ذینفعان مراجعه کنید.
علاوه بر این، افراد در صورت تمایل این امکان را دارند که با استفاده از سامانه آن برای آزادسازی سهام عدالت خود اقدام کنند. از سال ۱۳۹۹ این امکان برای دارندگان سهام عدالت فراهم شد که سهام خود را بفروشند. بنابراین، در حال حاضر دارندگان این سهام هم امکان نگه‌داری سهام نزد خود را دارند و هم می‌توانند آن را بفروشند و واگذار کنند.

افراد برای این فروش و واگذاری و همچنین، برای اطلاع از میزان دقیق دارایی آن افراد می‌توانند به سامانه سهام عدالت مراجعه کنند. این سامانه با هدف مشاهده اطلاعات هویتی و صورت وضعیت دارایی آن برای کلیه‌ی سهامداران باشگاه سهام عدالت توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه‌ی وجوه طراحی شده است.

البته این دو مورد همه کاربردهای سامانه آن نیست و در مجموع کاربردهای این درگاه را این‌طور می‌توان لیست کرد:
مشاهده‌ی خلاصه‌ی وضعیت دارایی آن
ویرایش شماره تلفن همراه دارنده‌ی آن
ویرایش شماره شبا متعلق به دارنده‌ی آن
آزادسازی سهام عدالت

اهمیت استعلام سهام عدالت

در سامانه یکپارچه ذینفعان، اطلاعات حیاتی در مورد سرمایه گذاری خود را کسب کنید. از جمله این اطلاعات می‌توان به سودهای کسب شده، میزان دارایی‌ها، و ارزش آن و مشاهده دارایی آن با کد ملی اشاره کرد. لازم به ذکر است که این سایت خدمات خود را به این موارد محدود نمی‌کند و به بررسی خدمات دیگر نیز می‌پردازد.

عدم داشتن اطلاعات کافی از دارایی‌های خود ممکن است منجر به ضرر شود. ممکن است تجربه کرده باشید که تعداد سهام موجود در پرتفوی شما کمتر از تعداد واقعی است. در صورتی که این امر برای شما رخ داده باشد، با دریافت استعلام سبد دارایی از درگاه یکپارچه ذینفعان، به مقایسه آن با اطلاعات پشتیبانی کارگزاری بپردازید و در صورت مغایرت، با کارگزار تماس بگیرید. مغایرت‌های ممکن از جمله تغییر کارگزار می‌تواند اینگونه مسائل را ایجاد کند.

ثبت و تغییر شماره شبا و شماره موبایل

یکی دیگر از کاربردهای سامانه سهام عدالت این است که افراد در صورت لزوم می‌توانند از طریق ورود به این سامانه و پرتال شخصی خود شماره شبا خود را ثبت کرده یا تغییر دهند. ثبت یا تغییر شماره موبایل نیز یکی دیگر از کارهایی است که می‌توانید در پرتال شخصی خود در این سامانه نسبت به آن اقدام کنید.
برای این کار کافی است در منوی پرتال شخصی خود روی گزینه‌ی سوم یعنی «مشاهده و ویرایش پروفایل» را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه، پروفایل شما شامل اطلاعات شخصی مانند کد ملی، نام، نام خانوادگی، نام پدر، استان و شهر سهام‌دار مشاهده می‌شود.

هرگونه استفاده از اطلاعات مندرج به وسیله‌ی فرد دیگر یا اشخاص ثالث به‌شدت ممنوع و مسئولیت آن به عهده‌ی سهامدار است.
علاوه بر این، در این صفحه شماره شبا و شماره موبایل دارنده‌ی آن نیز نمایش داده شده است و در کنار آن گزینه‌ی «ویرایش» وجود دارد که در صورت تمایل به تغییر آن‌ها می‌توانید روی آن کلیک و تغییرات مورد نظرتان را اعمال کنید.

ورود به سامانه سهام عدالت

در صورتی که دارای سهام عدالت می باشید و قصد دارید که به این سامانه وارد شوید، کافیست وارد سایت سهام عدالت به نشانی اینترنتی samanese.ir شده و با انتخاب گزینه ” ورود به سامانه” از صفحه اصلی، مقررات سامانه را مطالعه کرده و با تایید اطلاعات، کد ملی فرد سهامدار را وارد نمایید.

ورود به سایت سهام عدالت به نشانی samanese.ir

انتخاب گزینه ورود به سامانه

مطالعه مقررات ارائه شده
وارد کردن کد ملی شخص سهامدار و ورود به صفحه شخصی

ابتدا وارد سایت سهام عدالت شده و بر روی گزینه «ورود به سامانه» کلیک کنید تا به سامانه اصلی سهام عدالت وارد شوید.

در ادامه مقررات سامانه گفته شده را به دقت مطالعه کرده و بر روی گزینه ” مطالب فوق را مطالعه نموده ام و می پذیرم ” کلیک و گزینه ادامه را انتخاب نمایید.در ادامه باید کد ملی شخص سهامدار را با صفرهای اول شماره به صورت کامل و بدون خط تیره ( ۱۰ رقمی) وارد نمایید.
در صورتی که سهام عدالت با کد ملی وارد کرده وجود داشته باشد وارد پورتال شخصی خود خواهید شد و می توانید از امکانات ارائه شده در سامانه استفاده نمایید.

زمان واریز سود سهام عدالت خرداد ۱۴۰۳

عشقی، رییس سازمان بورس اعلام کرده امیدواریم بتوانیم در خرداد ماه باقی مانده سود سهام عدالت را واریز کنیم و تارخ دقیقی برای واریز سود اعلام نکرده است.

انتهای آذر ماه سال گذشته بود که مرحله اول عملکرد مربوط به سال مالی ۱۴۰۱ شرکت‌ها به حساب سهامداران واریز شد، مرحله دوم واریز سود سهام عدالت هم ۲۴ اسفندماه بود؛ سودی که بنابر اعلام سازمان بورس در مرحله دوم دارندگان سبد سهام عدالت ۴۹۲ هزار تومانی مبلغ ۴۴۶ هزار تومان، ۵۳۲ هزار تومانی مبلغ ۴۸۲ هزار تومان و سبد سهام یک میلیون تومانی ۹۰۶ هزار تومان سود دریافت کردند.

در این بین به دلیل بدقولی برخی شرکت‌ها، واریز این سود در دو مرحله انجام نشد و به مرحله سوم کشیده شد؛ در این رابطه ۲۸ فروردین ماه مجید عشقی رئیس سازمان اعلام کرد که «مجموعه اتفاقاتی رخ داد که سبب شد برخی شرکت‌ها تخلفی داشته باشند و نتوانند سود سهام عدالت را پرداخت کنند. این شرکت‌ها اکثراً با کمبود نقدینگی مواجه هستند ما هم توصیه کردیم که باید سود سهام عدالت پرداخت شود امیدواریم تا خرداد بتوانیم این سودها را جمع آوری و مابقی سود سهام عدالت را پرداخت کنیم. البته باید زمان دقیق آن را شورای عالی بورس مشخص کند.»

با توجه به اینکه هنوز این سود واریز نشده است، سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی در این ارتباط اعلام کرد که «علیه شرکت‌هایی که سود سهام عدالت ندادند، اقدام حقوقی صورت می‌گیرد.»

خاندوزی توضیح داد: سود سهام عدالت سال ۱۴۰۱ در اسفند سال ۱۴۰۲ واریز شد، اما باقیمانده اندک دیگری نیز وجود دارد که سرجمع آن حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان است و عمدتاً سه دسته شرکت‌های فولادی، پالایشی و پتروشیمی هنوز به وظایف خود در پرداخت سود عمل نکرده‌اند.

وی گفت: سازمان بورس علیه آن دسته از شرکت‌ها که به تعهدات خود عمل نکردند اقدام حقوقی خواهد کرد. زیرا موضوع سهام عدالت احقاق حق سهامداران خرد است. امیدواریم تا پایان دولت سیزدهم این مساله به نتیجه برسد.