کد خبر: ۴۲۹۸۵۴
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۰:۰۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۷۶۵

شوک جدید به بازار و قیمت آیفون

تعرفه ۹۶ درصدی واردات گوشی‌های اپل، می‌تواند قیمت آیفون ۱۳ معمولی را از حدود ۴۰ به مرز ۷۵ میلیون برساند.

تعرفه ۹۶ درصدی واردات گوشی‌های اپل، می‌تواند قیمت آیفون ۱۳ معمولی را از حدود ۴۰ به مرز ۷۵ میلیون برساند. شایعه‌هایی درباره تعیین تعرفه ۱۹۶ درصدی برای واردات گوشی مسافری شنیده می‌شود
ممنوعیت واردات آیفون ۱۴ و ۱۵ به قوت خود باقی ماند و از این به بعد واردات آیفون ۱۳ و مدل‌های قدیمی اپل دست‌کم شامل تعرفه ۹۶ درصدی می‌شود. این خلاصه مصوبه جدید هیئت دولت درباره ماجرای تعرفه واردات آیفون است و حکم آبی پاکی را روی دستان تجار و طرفداران اپل در ایران خواهد داشت. تعرفه ۹۶ درصدی آیفون که در رویه تجاری به گوشی‌های اپل اصابت می‌کند، قیمت آیفون ۱۳ معمولی را از حول‌وحوش ۴۰ تا ۴۲ میلیون تومان به مرز ۷۵ میلیون تومان می‌رساند. زمزمه‌های افزایش تعرفه آیفون از دو، سه هفته قبل تاثیر ملموسی در بازار موبایل داشته و حالا اصلا بعید نیست با رسمی شدن داستان، در روز‌های آینده شاهد اتفاقات ناخوشایند جدیدی باش
واردات آیفون با تعرفه ۹۶ درصدی
واردات آیفون از امروز به بعد در رویه تجاری شامل تعرفه گمرکی ۹۶ درصدی می‌شود. تصویری که از صبح یکشنبه ۲۷ خرداد تحت‌عنوان مصوبه جدید هیئت دولت در رسانه‌ها قرار گرفت، نشان می‌دهد سود بازگانی واردات تلفن همراه با نشان تجاری اپل ۹۶ درصد تعیین شده است. از طرفی در همین مصوبه می‌خوانیم هرگونه ممنوعیتی که پیش از این درخصوص گوشی‌های هوشمند با نشان تجاری اپل برقرار بوده، اصطلاحا کما‌فی‌السابق باقی خواهد ماند.

واردات آیفون ۱۴ و ۱۵ با این اوصاف یکبار دیگر جنبه رسمی پیدا می‌کند و حرف‌هایی که در هفته‌های اخیر درباره احتمال رفع ممنوعیت واردات آیفون ۱۴ و ۱۵ به‌میان آمد، سرابی بیشتر نبوده. از طرفی آیفون ۱۳ که تا چند هفته قبل با تعرفه هشت درصدی از گمرک به بازار می‌آمد، حالا با تعرفه ۹۶ درصدی به ویترین موبایل‌فروشی‌ها اضافه می‌شود.
قیمت آیفون ۱۳ معمولی در بازار جهانی دست‌کم ۶۹۹ دلار است. اعمال تعرفه آیفون ۱۳ معمولی قیمت همین مدل را به حدود هزار و ۳۷۰ دلار تبدیل می‌کند. با این اوصاف آیفون ۱۳ که تا الان با تعرفه کمتری حدود ۴۰ میلیون تومان در بازار فروخته می‌شد، حالا می‌تواند بین ۷۵ تا ۸۰ میلیون تومان در بازار فروخته شود.

واردات آیفون با تعرفه ۱۹۶ درصدی
واردات آیفون مثل خیلی از کالا‌های تجاری، در رویه مسافری معمولا دوبرابر رویه تجاری شامل تعرفه واردات می‌شود. بااینکه هنوز منبع رسمی برای اعمال تعرفه ۱۹۶ درصدی بابت واردات آیفون وجود ندارد، اما رسانه‌های معتبر و زیادی از همین عدد به‌عنوان تعرفه مسافری آیفون ۱۳ و مدل‌های قدیمی اسم می‌برند.

تعرفه واردات گوشی‌های زیر ۱۰۰ دلار در سال گذشته، به‌عنوان مثال در رویه مسافری و تجاری به‌ترتیب ۱۲ و شش درصد تعیین شده بود. تعرفه واردات گوشی‌های ۱۰۰ تا ۶۰۰ دلار نیز در قالب رویه مسافری و تجاری چهار و هشت درصد درنظر گرفته می‌شد و بعید نیست از الان به بعد هر مسافری که قصد واردات آیفون ۱۳ و مدل‌های قبلی را داشته باشد، با تعرفه ۱۹۶ درصدی سروکار داشته باشد.

قیمت آیفون ۱۳ معمولی نسخه ۱۲۸ گیگ در این حالت تقریبا ۳.۵ برابر می‌شود. آیفون ۱۳ معمولی نسخه ۱۲۸ گیگ که ۶۹۹ دلار ارزش دارد، آنوقت با اعمال تعرفه ۱۹۶ درصدی، چیزی نزدیک دو هزار و ۷۰ دلار آب می‌خورد؛ یعنی چیزی قریب ۱۴۲ میلیون تومان ناقابل!

تعرفه ۹۶ درصدی چه بلایی سر بازار می‌آورد؟
قیمت آیفون در هفته‌های گذشته تحت‌تاثیر اخبار و شایعات مربوط به اعمال تعرفه ۹۶ درصدی قرار گرفته است. همزمان با مطرح شدن اعمال تعرفه ۹۶ درصدی در دهه اول خرداد امسال، ظرف یک هفته قیمت آیفون ۱۳ معمولی نسخه ۱۲۸ گیگ از حول‌وحوش ۳۸ میلیون تومان به بیش از ۴۴ میلیون تومان رسید.

آیفون ۱۳ معمولی نسخه ۲۵۶ گیگ که قیمت بیشتری دارد، تا یک ماه قبل نزدیک ۵۰ تا ۵۱ میلیون تومان ارزش داشت و بعد مطرح شدن حواشی و شایعات مربوط به افزایش تعرفه آیفون، قیمت آیفون ۱۳ معمولی نسخه ۲۵۶ گیگ از مرز ۵۵ میلیون تومان عبور کرد.

قیمت آیفون اساسا شاخصی برای بازار موبایل به‌حساب می‌آید و با افزایش قیمت آیفون، به همان نسبت به قیمت گوشی‌های اقتصادی و میانرده اضافه می‌شود. طوریکه وزارت صمت روز ۲۰ خرداد امسال با ارسال نامه‌ای به مدیرکل نظارت بر کالا رسما به گرانفروشی‌های مدل‌های شیائومی واکنش نشان داد و طبق رصد بازار تقریبا همین وضعیت برای سایر برند‌های معروف وجود داشته است.

افزایش تعرفه واردات آیفون حالا که جنبه رسمی پیدا کرده، به‌احتمال زیاد در تعیین قیمت آیفون ۱۳ و مدل‌های نسل قبلی تاثیرگذار خواهد بود و همین اتفاق می‌تواند در سایر برند‌ها نیز ادامه داشته باشد.