موضوع
«آئدس» را بیشتر بشناسیم؛ احتمال ابتلای مجدد به تب دنگی وجود دارد؟
با افزایش موارد گزارش‌شده از تب دنگی، لازم است اصولی برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری، به‌ویژه برای مسافران به مناطق آلوده و پرخطر این بیماری رعایت شود. تب دنگ یا دانگ، یک بیماری ویروسی است که توسط گزش پشه آئدس منتقل می‌شود.بنابر اعلام وزارت بهداشت، این بیماری در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و در بسیاری از مناطق گرمسیری جهان وجود دارد. در زمان فعالیت پشه و فصول پرباران، مسافران بیشتر در معرض خطر قرار می‌گیرند؛
ویتامینی که کمبود آن سبب کوچک شدن مغز می‌شود
به طور کلی، با افزایش سن افراد، مغز آنها کمتر کار می‌کند ولی داشتن سطوح کافی ویتامین B۱۲ می‌تواند به محافظت از مغز در برابر تخریب عملکردی آن کمک کند. همچنین معلوم شده که کمبود این ویتامین با کوچک شدن مغز و بیماری آلزایمز نیز ارتباط دارد.
وزارت بهداشت: تب دنگی مثل کرونا همه‌گیر نمی‌شود
خوشبختانه برخلاف بسیاری بیماری‌های عفونی دیگر، تب دنگی نمی‌تواند به صورت مستقیم از یک فرد به فرد دیگر منتقل شود و از راه گزش پشه می‌تواند به افراد سالم منتقل شود»
واکسن تب دنگی برای چه افرادی تزریق می‌شود؟
یک متخصص بیماری‌های عفونی و عضو هیئت علمی انستیتو پاستور ایران ضمن اشاره به اینکه تب دنگی در ابتلا‌های بعدی جدی‌تر می‌شود و مثل کرونا نیست که ایمنی نسبی ایجاد کند و ابتلای دوم خفیف‌تر باشد، گفت: «به‌طورکلی موارد دریافت این واکسن بسیار محدود است و بیشتر برای کودکان، افرادی که دچار بیماری‌های زمینه‌ای هستند، اشخاص مسن و افرادی که یک بار به این مبتلا شده‌اند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.»
دسترسی ایرانی‌ها به چت جی‌پی‌تی کاملا مسدود می‌شود؟
از ماه نوامبر سال ۲۰۲۲ که چت جی‌پی‌تی در جهان معرفی شد و پا به عرصه وجود گذاشت، کاربران ایرانی یک بار دیگر خاطرات تحریم‌ها و تحدید‌ها را با خودشان مرور کردند.
ستاره محبوب سینما در جدال با بیماری؛ رضا ایرانمنش ممنوع‌الملاقات شد!
رضا ایرانمنش، بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون، که چندی پیش به دلیل عوارض ناشی از سموم شیمیایی در بیمارستان بستری شده بود، همچنان در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان قرار دارد
تب دنگی به قزوین رسید
کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت استان قزوین گفت: «تاکنون خوشبختانه در استان قزوین پشه آئدس دیده نشده است، اما یک مورد ابتلا به این بیماری مشاهده شد که با شناسایی به‌موقع این فرد اقدامات پزشکی و درمانی انجام و ترخیص شد. این فرد سابقه مسافرت به امارات متحده (دبی) را داشت و بعد از برگشت با علائم تب سردرد، بدن‌درد به پزشک مراجعه کرده بود.»
هر گروه‌ خونی باید چه غذایی مصرف کند؟
مطالعات نشان می دهد، شواهد علمی درباره ارتباط رژیم غذایی و گروه‌های خونی وجود ندارد.
زنگ خطر به صدا درآمد؛ شیوع تب دنگی در این استان جدی شد
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: به دلیل تغییرات آب و هوایی و بارندگی‌های سیل آسای اخیر در کشور و افزایش مسافرت به کشور‌های آلوده، خطر ورود پشه آئدس ناقل بیماری تب دنگی و فرد بیمار به داخل کشور از جمله استان خراسان رضوی افزایش یافته است
هشدار درباره داروهای تقلبی دیابت و کاهش وزن
سازمان جهانی بهداشت، اخیرا درباره تقلبی بودن برخی از داروهای درمان دیابت نوع ۲ و کاهش وزن هشدار داد.