کد خبر: ۲۰۷۳۲۷
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۱۹۰۸

از ایجاد ارز دیجیتالی تا هوشمندسازی تهران

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اخیرا از تصمیم به ایجاد یک ارز رمزنگاری‌شده توسط پست‌بانک خبر داد که در این راستا این وزارتخانه به بانک مرکزی کمک تکنولوژیکی می‌کند و در نظر دارد این ارزهای رمزنگاری‌شده را به صورت آزمایشی انتشار دهد تا نقاط قوت و ضعف آن تشخیص داده شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اخیرا از تصمیم به ایجاد یک ارز رمزنگاری‌شده توسط پست‌بانک خبر داد که در این راستا این وزارتخانه به بانک مرکزی کمک تکنولوژیکی می‌کند و در نظر دارد این ارزهای رمزنگاری‌شده را به صورت آزمایشی انتشار دهد تا نقاط قوت و ضعف آن تشخیص داده شود.

به گزارش پایگاه خبری تیک (Tik.ir) ؛ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اخیرا از تصمیم به ایجاد یک ارز رمزنگاری‌شده توسط پست‌بانک خبر داد که در این راستا این وزارتخانه به بانک مرکزی کمک تکنولوژیکی می‌کند و در نظر دارد این ارزهای رمزنگاری‌شده را به صورت آزمایشی انتشار دهد تا نقاط قوت و ضعف آن تشخیص داده شود.آغاز به کار پروژه‌های پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و برگزاری همایش تهران هوشمند از رویدادهای حوزه ICT در هفته گذشته بود. همچنین بررسی حضور ارز دیجیتالی ایرانی در پست بانک و نیز اظهارات وزیر مبنی بر گران نشدن اینترنت در سال آینده، از مهم‌ترین اخبار این حوزه به شمار می‌رفت.

پروژه‌های پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات

در آغاز هفته، همزمان با چهل و هفتمین سالگرد تاسیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، آزمایشگاه‌های مرجع تایید نمونه سیستم‌های دسترسی نوری و تایید نمونه سامانه‌های ذخیره‌سازی آغاز به کار کرد و پروژه‌های سامانه اندازه‌گیری شدت میدان پرتوهای رادیویی، تقویت‌کننده توان SSPA در باند Ku، سوئیچ چندرسانه‌ای مبتنی برIP کم‌ظرفیت (IMX کم‌ظرفیت- مدل سفیر)، طرح توجیهی رونمایی از آزمایشگاه‌های ارزیابی امنیتی پژوهشکده امنیت و سامانه بومی رتبه‌بندی و پایش وب‌سایت‌ها (رتبه نگار) افتتاح شد.

محمد خوانساری -رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات- اظهار کرد: «آزمایشگاه ذخیره‌سازی از محصولاتی است که مجوزش را دریافت کردیم و در سال جاری به اتمام رسیده است.» نمونه مهندسی سوئیچ کم‌ظرفیت چندرسانه‌ای مبتنی بر IT سامانه بومی وب‌سایت‌ها، تقویت‌کننده SP با راندمان بالا، آزمایشگاه مرجع تجهیزات نوری و همچنین آزمایشگاه‌های ارزیابی امنیت تجهیزات نیز از محصولات رونمایی‌شده در نمایشگاه این پژوهشگاه بود.

ارزهای دیجیتالی و بررسی حضور آنها در پست‌بانک

اخیرا وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از تصمیم این وزارتخانه برای ایجاد یک ارز رمزنگاری‌شده توسط پست بانک خبر داده بود؛ این ارزهای رمزنگاری‌شده ظاهرا قرار است به صورت آزمایشی منتشر شوند تا بتوان نقاط قوت و ضعف آن‌ها را در فرایند گردش تشخیص داد و اصلاح کرد.

در این راستا، محمدجواد آذری جهرمی درباره سازوکار احتمالی اجرای آزمایشی ارزهای دیجیتالی، گفت: این ارزها الزاما وابسته به پیام‌رسان و یا بستر خاصی نیستند؛ در همکاری‌هایی که با بانک مرکزی آغاز کرده‌ایم، در واقع به آن‌ها در حوزه تکنولوژیکی کمک می‌کنیم. اصل قضیه ارزهای رمزنگاری‌شده در واقع خود فرآیند رمزگذاری و پیاده‌سازی الگوریتم‌هاست.

وی درباره‌ی جنبه مقرراتی ارزهای الکترونیکی هم اظهار کرد: ابتدا باید اصول فقهی مرتبط با ارزهای الکترونیک مورد بررسی قرار بگیرد، اما در حالت کلی در رابطه با ارزهای رمزنگاری‌شده ما یا باید منفعل باشیم یا این‌که برویم این مدل‌ها را به عنوان یک فرصت برای بهره‌برداری هرچه بیشتر مورد بررسی قرار دهیم.

از طرفی عماد ایرانی -کارشناس و فعال حوزه بانکداری الکترونیکی- در این خصوص اظهار کرد: در این رابطه دو احتمال وجود دارد؛ یکی این‌که این ارزها پایه‌ریال باشد و دیگر اینکه این ارز دیجیتال اساسا دارای ارزش متفاوتی باشد. در صورت پایه‌ریال بودن، این ارزهای دیجیتال معادل ریال هستند که باعث انتقال راحت‌تر پول به اقصی نقاط جغرافیایی می‌شود؛ آن هم بدون اینکه سیستم مرکزی آن تحت نظارت کسی باشد.

وی با بیان این که مهم‌ترین مزیت ارز دیجیتالی انتقال راحت آن است، گفت: در صورت پایه‌ریال بودن، بانیان این ارز دیجیتالی مطرح شده به هر اندازه‌ای که قصد تولید واحدهای ارزی وجود داشته باشند، باید به همان نسبت پول را از شبکه در گردش بلوکه کنند و در اختیار بانک مرکزی قرار دهند تا خلق پول صورت نگیرد.

کارشناس حوزه بانکداری الکترونیکی به احتمال دوم چگونگی صدور ارز دیجیتال توسط پست بانک نیز پرداخت و ادامه داد: در صورتی که این ارز دیجیتالی مطرح شده پایه ریالی نباشد در اینجا دیگر موضوع از حوزه خدمات الکترونیکی بیرون می‌آید و این سوال مطرح می‌شود که آیا این ارز باعث تغییر ارزش پول ملی خواهد شد یا نه؟ در این مورد مساله خلق پول مطرح است که بانک مرکزی وارد قضیه می‌شود.

وی با اشاره به عنوان آزمایشی بودن این ارز دیجیتالی نیز در این رابطه توضیح داد: آزمایشی بودن به محدوده فناوری اشاره ندارد؛ بلکه بیشتر این قضیه مطرح است که این ارز چقدر می تواند در جهت اهداف تعیین شده حرکت کند، یا این که کارشناسان بررسی کنند که وضعیت امنیتی یا قابلیت‌های دیگر این پول دیجیتال چگونه است. درواقع منظور از آزمایشی بودن امتحان کردن خود فرآیند گردش این ارز دیجیتالی است.

آینده بازار ارز در دست پول‌های مجازی

البته سیدمحمدامین حسینی -کارشناس حوزه بانکداری الکترونیکی- معتقد است رمزهای جدید اساسا بر پایه‌ ریال و دلار نخواهد بود، چراکه این ارز در بازار خودش وجود دارد و با مقاصد خاصی ایجاد می‌شود؛ او نسبت به آینده ارزهای دیجیتال ابراز خوش‌بینی و اظهار کرد: فکر می‌کنم در آینده بازار ارز را همین پول‌های مجازی تعیین خواهند کرد که اختلالی هم در بازار ارزهای سنتی به وجود نمی‌آورد و چه بسا از طریق تحولاتی که ممکن است در بازار ارز ایجاد کند، کمک‌کننده هم باشد.

این کارشناس حوزه بانکداری الکترونیکی درباره‌ی امکان تداخل ارزهای دیجیتال با پول معیار نیز بیان کرد: ارزرمزها از هر جایی که به وجود بیایند، هیچ موقع رقیب پول‌ رسمی آن کشورها نبودند. در حال حاضر چندین ارز دیجیتالی در کشورهای مختلف داریم که علاوه بر این که در پول رسمی کشورهای مبداء تاثیری نگذاشته، حتی خود هم یک ارز دیجیتال دیگر را در کنار خود تعریف کرده‌اند.

این فعال حوزه بانکداری الکترونیکی با بیان این که صرف حضور ما در فضای ارزهای دیجیتالی یک ضرورت است، گفت: واقعیت این است که آینده از آن ارزهای رمزنگاری شده است و اگر قرار است تا ۱۰ سال آینده، همه، ارزهای رمزنگاری شده را به رسمیت بشناسند؛ ما باید با کوشش خود در این زمینه سعی کنیم تا آن موقع حرفی برای گفتن در این فضا داشته باشیم.

اینترنت گران نمی‌شود

جهرمی همچنین اخیرا درباره اقدامات وزارت ارتباطات در حوزه اقتصاد مقاومتی، اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی در لایه‌های مختلف در این وزارتخانه تعریف شده است که یک لایه مهم آن، توسعه فناوری اطلاعات به عنوان زیرساخت توسعه سایر بخش‌ها است و ما باید زیرساخت‌های لازم برای تامین ارتباطات مناسب برای کشور را فراهم کنیم. در حال حاضر همه شهرهای کشور از خدمات نسل سوم و چهارم برخوردار شده‌اند. تکلیفی هم در حوزه پهنای باند ثابت منازل داشته که در حال برنامه‌ریزی برای رفع موانع سرمایه‌گذاری در این بخش هستیم. تنظیم مقررات این بخش نیز انجام شده است.

وی با بیان اینکه پیوست فناوری در عرصه تولیدات داخلی نیز ابلاغ شده و در حال پیگیری است، گفت: اینترنت در سال آینده گران نخواهد شد و همیشه در دنیا اینگونه است که قیمت‌های پهنای باند در حال ارزان شدن است.

همایش تهران هوشمند و حرکت به سمت هوشمندسازی

همچنین در هفته گذشته همایش تهران هوشمند برگزار شد که وزیر ارتباطات در این همایش اظهار کرد: حرکت به سمت شهر هوشمند و هوشمندسازی شهر در سراسر کشور به گفتمان‌سازی نیاز دارد و این همایش‌ها و نمایشگاه‌ها می‌تواند بر گفتمان‌سازی و آشنایی دست‌اندرکاران این عرصه با اهمیت شهر هوشمند موثر باشد.

جهرمی بیان کرد: حوزه تخصصی شهر هوشمند و تاثیر آن در زندگی بشر به عنوان الزاماتی است که باید به آن پرداخته شود و اگر بخواهیم مدیریت منابع را بهتر و برای مردم رفاه ایجاد کنیم و همچنین به مبارزه با فساد و بهبود شاخص‌های مدیریتی بپردازیم، چاره‌ای جز روی آوردن به شهر هوشمند نداریم.

وی با بیان اینکه یکی از معضلات جدی جامعه امروز ما بیکاری است و چاره‌ای جز حرکت به سمت اشتغالزایی نداریم، گفت: درحقیقت بخش زیادی از جامعه ما بنا بر سیاست‌های علمی، فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها هستند و اقبال زیادی به حوزه فناوری نیز وجود دارد. به بیان دیگر جامعه امروز ما برای حل معضل بیکاری همواره به دنبال پیدا کردن راه‌حلی برای اشتغالزایی است و بدترین نوع اشتغالزایی برای این افراد تحصیلکرده، استخدام و پرداخت حقوق ماهیانه به آنهاست.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه کرد: در توسعه دیجیتال بزرگترین حرکت خلاقیت است و این خلاقیت را باید برای بهبود شرایط استفاده کرد. به عبارت دیگر کسب و کارهایی شکل گرفته‌اند و شهر نیز با معضلات آلودگی، ترافیکی و غیره مواجه است. یعنی فضایی داریم که با مشکلاتی مواجه بوده و از طرف دیگر فضایی داریم که می‌تواند پویا و خلاق باشد. یعنی همه شرایط آماده است اما چه چیزی لازمه ایجاد تحول است.