کد خبر: ۳۱۸۰۹۰
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۴۰۴۲

خبر خوش درباره کرونا / پایان همه‌گیری ویروس کشنده

مدیرکل سازمان بهداشت جهانی (WHO) براساس نتایج مثبت ارائه‌شده آزمایش واکسن‌های کرونا گفت: به پایان همه‌گیری نزدیک می‌شویم.
تدروس آدهانوم گبرسیوس مدیرکل سازمان بهداشت جهانی گفته است: نتایج مثبت آزمایش‌های واکسن کرونا به معنای این است که اکنون افراد می‌توانند به پایان همه‌گیری فکر کنند. با این حال، وی به کشور‌های ثروتمند هشدار داد که از کشور‌های فقیر و حاشیه‌ای در این مورد سوءاستفاده نکنند.

وی در سخنرانی خود در جلسه ویژه مجمع عمومی سازمان ملل گفت: در هفته‌های اخیر با نتایج مثبت آزمایش‌های واکسن امیدواری افزایش یافته است، اما صریح بگویم ما به‌سادگی نمی‌توانیم جهانی را بپذیریم که در آن حقوق فقیران و حاشیه‌نشینان توسط ثروتمندان و قدرتمندان در لشکرکشی واکسن‌ها لگدمال شود.بیشتر بخوانید: چاقی را هم به عوارض کرونا اضافه کنید

وی خواستار تقسیم عادلانه کالا‌های عمومی جهانی شد تا هیچ کشوری از دیگر کشور‌ها عقب نماند. وی افزود: کاهش نابرابری‌ها پس از همه‌گیری آغاز نمی‌شود و این مورد باید بخشی از مقابله با کرونا باشد.

تدروس آدهانوم بدون نام بردن از کشوری گفت که برخی پاسخ مساوی به بحران جهانی بهداشت نداده‌اند و برخی هم به‌طور مساوی تحت تاثیر آن قرار نگرفته‌اند. وی گفت: موفقیت کشور‌هایی که از شیوع ویروس کرونا جلوگیری کردند به دلیل جغرافیای آن کشور نیست.

رئیس سازمان بهداشت جهانی گفت: این کشور‌ها ثابت کرده‌اند که با علم، همبستگی و فداکاری می‌توان این ویروس را مهار کرد و افزود در مکان‌هایی که علم تحت تاثیر تئوری‌های توطئه‌آمیز قرار گیرد این عفونت نیز گسترش می‌یابد.

تدروس همچنین چهار زمینه اصلی را در نظر گرفت که در آن سازمان ملل برای پایان دادن به همه‌گیری و ایجاد جهان پس از کرونا باید انجام دهد. وی خواستار سرمایه‌گذاری در واکسن‌ها، برداشتن گام‌هایی برای آماده بودن به منظور جلوگیری از بیماری همه‌گیر بعدی و ارتقای سلامت به‌عنوان پایه‌ای برای صلح و رفاه و حفاظت از آینده مشترک شد.

وی اعلام کرد که سازمان بهداشت جهانی دسترسی به برنامه کووید-۱۹ Tools Accelerator یا ACT Accelerator را برای تولید واکسن ایجاد کرده و آن‌ها را به‌طور عادلانه تخصیص و تحویل می‌دهد.

رئیس سازمان بهداشت جهانی گفت:، اما اگر شتاب‌دهنده ACT به‌طور کامل بودجه نگیرد، در خطر قرار می‌گیرد. شتاب‌دهنده ACT برای ایجاد بستر‌های لازم برای تهیه و تحویل گسترده واکسن‌ها، تشخیص‌ها و روش‌های درمانی با شکاف بودجه ۴.۳ میلیارد دلاری فوری روبه‌رو است و ۲۳.۹ میلیارد دلار بیشتر در سال آینده موردنیاز است.

در مورد آمادگی برای واکسن بعدی تدروس توضیح داد: بسیاری از کشور‌ها نتوانسته‌اند به شیوع سندرم تنفسی حاد شدید، سندرم تنفسی خاورمیانه مرتبط با ویروس کرونا، بیماری آنفلوآنزای خوکی و سایر بیماری‌های عفونی پاسخ مثبت دهند.

وی افزود: اکنون همه کشور‌ها باید تدابیری اندیشیده و در پیش‌بینی، جلوگیری، کنترل و تخفیف بحران بعدی سرمایه‌گذاری کنند.