کد خبر: ۳۳۵۷۹۷
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
معاون درمان وزارت بهداشت با بیان این‌که در صورت بروز عارضه لخته خون پس از تزریق واکسن آسترازنکا، درمان ضدلخته آغاز می‌شود، گفت: واکسن‌های وارداتی تزریق شده به کادر درمان تاکنون عارضه جدی نداشته است.
خبرگزاری تسنیم: معاون درمان وزارت بهداشت با بیان این‌که در صورت بروز عارضه لخته خون پس از تزریق واکسن آسترازنکا، درمان ضدلخته آغاز می‌شود، گفت: واکسن‌های وارداتی تزریق شده به کادر درمان تاکنون عارضه جدی نداشته است.

واکسن کرونای "آسترازنکا" اخیراً جنجال‌هایی در کشورها به پا کرده است؛ برخی کشورهای اروپایی نظیر دانمارک و اتریش به دلیل بروز عارضه لخته خون پس از تزریق این واکسن، واکسیناسیون خود با واکسن آکسفورد آسترازنکا را متوقف کرده‌اند.

آلمان نیز با اعلام این‌که احتمال بروز عوارض جانبی نادر اما بسیار شدید "ترومبوآمبولیک" برای افراد جوان بیشتر است، تزریق این واکسنرا تنها به گروه سنی بالای 60 سال توصیه کرد.

آژانس دارویی اروپا در بیانیه‌ای ضمن تایید ارتباط بین تزریق واکسن آسترازنکا با عارضه لخته شدن خون در عروق، در عین حال استفاده از آن را توصیه کرد.

با این وجود نگرانی‌ها از بروز عوارض جانبی این واکسن کماکان وجود دارد چراکه واکسن به افراد سالم تزریق می‌شود و بروز عوارض جانبی جدی، تهدیدی برای سلامتی حساب می‌شود.

ایران به تازگی بیش از 700 هزار دوز واکسن آکسفورد آسترازنکا از مبدأ کره جنوبی وارد کشور کرده که قرار است به افراد در معرض خطر مانند کادر درمان و سایر گروه‌های فاز یک سند ملی واکسیناسیون کووید19 تزریق شود.

در همین راستا، علیرضا رئیسی؛ معاون بهداشت وزارت بهداشت در واکنش به بروز عارضه لخته خون در پی تزریق واکسن آسترازنکا اظهار داشت: من معتقدم هر واکسنی که الان در دنیا وجود دارد را باید تزریق کرد؛ بعد از آن به دنبال عوارض بگردیم. از هر 250 هزار نفری که واکسن آسترازنکا تزریق می‌کنند یک نفر دچار عارضه لختگی خون می‌شود.

همه واکسن‌ها عارضه دارند و الان در شرایطی نیستیم که آن‌قدر تنوع واکسن در جهان وجود داشته باشد که بخواهیم بر سر نوع آن‌ها بحث کنیم. واکسن آسترازنکا جزو واکسن‌های مقبول خواهد بود و کشورهایی که تزریق آن را متوقف کرده‌اند نیز مجدداً تزریق را آغاز خواهند کرد.

قاسم جان بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت نیز در گفت‌وگو با تسنیم در پاسخ به این سؤال که در صورت بروز عارضه لخته خون در دریافت‌کنندگان واکسن آسترازنکا، چه اقدامی صورت می‌گیرد، تصریح کرد: در صورت برو لخته خون، درمان دارویی ضدلخته را برای این افراد آغاز می‌کنیم؛ باید توجه داشت که تمام افرادی که دچار عارضه لخته خون می‌شوند، فوت نمی‌کنند و با درمان ضدلخته، می‌توان از این مشکل جلوگیری کرد.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا تاکنون واکسن‌های وارداتی تزریق شده به کادر درمان، عارضه‌ای دربرداشته یا خیر گفت: عوارض ناشی از تزریق واکسن‌های وارداتی، خفیف بوده و عارضه جدی به ثبت نرسیده است.


نام:
ایمیل:
* نظر: