کد خبر: ۴۰۲۲۵۰
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۷۳۱

برخی مداحان خود را بالاتر از مراجع می‌دانند/ برخی پول‌های کلان می‌گیرند!

مسئول کانون مداحان خراسان رضوی با انتقاد از اینکه برخی مداحان خود را مرجع می‌بینند و بدون در نظر گرفتن وحدت، هر چه می‌خواهند از پشت تریبون می‌گویند، تصریح کرد: در شرایط کنونی همه موظف بر حفظ وحدت هستیم. در حال حاضر قوه قهریه و آئین‌نامه انضباطی در برخورد با چنین مداحان متخلفی وجود ندارد؛ مگر اینکه سخنانشان خیلی حاد باشد که در این صورت احضار می‌شوند.
ایسنا: مسئول کانون مداحان خراسان رضوی گفت: هرچند رهبر معظم انقلاب و مراجع بر بیان سخنان وحدت آفرین تاکید دارند، اما برخی مداحان خودشان را یک پله بالاتر از مراجع می‌بینند.

کاظم اکبرزاده با بیان اینکه بر اساس آنچه اعلام شده، فعلا انتخابات هیات رئیسه کانون مداحان در برش استان‌های کشور برگزار نمی‌شود، اظهار کرد: هرچند قرار بود انتخابات قبل از فرا رسیدن ماه محرم برگزار شود، اما چون شیوه‌نامه این کانون در دست تدوین قرار دارد، اعلام شد که فعلا انتخابات این مجموعه برگزار نمی‌شود.


وی تصریح کرد: تا زمان برگزاری انتخابات و صدور شیوه‌نامه و دستورالعمل جدید، هیات رئیسه قبلی به کار خود ادامه خواهد داد.

مسئول کانون مداحان خراسان رضوی عنوان کرد: بالغ بر ۴۵۰۰ مداح در خراسان رضوی فعالیت دارند که تعداد قابل توجهی از این افراد در سامانه طوبی ثبت نام کرده‌اند. این افراد قبلا کارت شناسایی داشته‌اند، اما صدور آن متوقف شده و هنوز تصمیم نهایی در این خصوص اعلام نشده است.

وی با اشاره به اینکه بر اساس دستورالعمل تهران برخلاف گذشته بانوان و شاعران دیگر تحت پوشش کانون مداحان نیستند، گفت: شاید در آینده تصمیماتی اتخاذ شود که این گروه مجددا زیر نظر کانون مداحان قرار گیرند و یا کانون مستقلی را تشکیل دهند.

اکبرزاده بیان اینکه کانون مداحان هیچ‌گونه محدودیتی برای انتقاد مداحان از تریبون ندارد، افزود: اگر مداحان به خصوص مداحانی که الگو هستند، انتقاد و اظهار نظر نکنند، چه کسی انتقاد کند؟ از همین رو هیچ ممانعتی در اظهار نظر و انتقاد از سوی مداحان نیست. البته برخی مداحان هم هستند که از پشت تریبون صحبت‌های وحدت‌شکنانه می‌کنند که این موضوع از نظر ما اصلا قابل قبول نیست.

وی با انتقاد از اینکه برخی مداحان خود را مرجع می‌بینند و بدون در نظر گرفتن وحدت، هر چه می‌خواهند از پشت تریبون می‌گویند، تصریح کرد: در شرایط کنونی همه موظف بر حفظ وحدت هستیم. در حال حاضر قوه قهریه و آئین‌نامه انضباطی در برخورد با چنین مداحان متخلفی وجود ندارد؛ مگر اینکه سخنانشان خیلی حاد باشد که در این صورت احضار می‌شوند.

مسئول کانون مداحان خراسان رضوی در پاسخ به این سؤال که آیا اخذ برخی پول‌های کلان توسط بعضی مداحان برای مداحی در مراسم‌های مختلف مورد تائید است، عنوان کرد: نه‌تنها اینگونه اقدامات مورد تائید نیست بلکه چنین اقداماتی به آن هدفی که پشت سر مداحی قرار دارد، خدشه وارد می‌شود. برای مداحی در یک مجلس نمی‌توان مبلغی را اعلام کرد. باید توجه داشت چنین مداحانی قطعا ضرر خواهند کرد؛ هرچند تعدادشان انگشت‌شمار است.

اکبرزاده اظهار کرد: برای برگزاری مراسم‌ها گاهی اداره اوقاف و امور خیریه و شهرداری از محل بودجه‌های فرهنگی کمک‌هایی را ارائه می‌کنند، ولی کانون مداحان منبع خاصی برای برگزاری برنامه‌ها ندارد.