کد خبر: ۴۱۲۹۳۱
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۶۰۴

قالیباف: روسیه نباید به برنامه غرب در بی ثبات‌سازی خلیج فارس کمک کند

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه روسیه نباید به برنامه غرب در بی ثبات سازی خلیج فارس کمک کند، گفت: مطالب بیانیه نشست روسیه و شورای همکاری خلیج فارس را قویا رد می کنیم.
فارس: رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه روسیه نباید به برنامه غرب در بی ثبات سازی خلیج فارس کمک کند، گفت: مطالب بیانیه نشست روسیه و شورای همکاری خلیج فارس را قویا رد می کنیم.

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در آغاز نشست علنی امروز (یکشنبه 25 تیر) مجلس شورای اسلامی، در نطق پیش از دستور خود، در واکنش به بیانیه نشست روسیه و شورای همکاری خلیج فارس گفت:مجلس شورای اسلامی  مطالب بیانیه مشترک کشورهای حاشیه خلیج فارس و روسیه  در خصوص جزایر سه‌گانه ایرانی را  قویا رد می کند. به همسایگان ایران از جمله روسیه اعلام می‌کنیم که حفظ ثبات و توسعه‌ اقتصادی منطقه تنها بر مبنای رعایت اصول حسن همسایگی  از جمله احترام به تمامیت ارضی کشورمان میسر است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تمامیت ارضی ایران با خون صدها هزار تن از پاک‌ترین و شجاع‌ترین جوانان این آب و خاک حفظ شده است و ما در این خصوص با هیچ طرفی مماشات نمی‌کنیم. به علاوه، روسیه که خود قربانی توسعه طلبی‌های ژئوپلتیکی غرب و ناتو  و در حال نبرد علیه آن است، نباید به برنامه ژئوپلتیکی غرب برای بی ثبات سازی خلیج فارس کمک کند، آن هم در حالی که ایران تنها ضامن ثبات در خلیج فارس و خنثی کننده برنامه های خطرناک غرب در این منطقه حساس است.

رئیس قوه مقننه عنوان کرد: مبنای عمل جمهوری اسلامی ایران در سیاست خارجی،  تعامل با همه دولت‌های مشروع بر اساس منافع ملی با رعایت سه اصل عزت، مصلحت و حکمت است بر این اساس امروز ایران و روسیه به عنوان دو کشور مهم منطقه، در حال طراحی و پیشبرد همکاری در حوزه های مختلف  بر مبنای منافع مشترک هستند ولی همسایه روس ما باید بداند مسیر همکاری از رهگذر احترام به خطوط قرمز مردم ایران، از جمله تمامیت ارضی و استمرار حاکمیت ایران  بر جزایر سه گانه تنب کوچک، تنب بزرگ و ابوموسی می گذرد.

قالیباف تصریح کرد: به همگان یادآور می شویم اسناد متقن تاریخی گواه تعلق این جزایر به ایران است و بیانیه های سیاسی نمی تواند واقعیت‌های تاریخی را مخدوش کند.  همسایه روس ما بدانند، اکنون که مسیر شمال- جنوب یکی از محورهای تجاری مورد توجه آنان است، اقتدار ایران در این جزایر، ضامن ثبات خلیج فارس در برابر سلطه جویی آمریکایی است و توقع ملت بزرگ ایران این است که شراکت اقتصادی و راهبردی خود را در موضعگیری های سیاسی و رسانه ای نیز نشان بدهد که نقش بسزایی در اعتماد متقابل ایفا خواهد کرد.

وی افزود: در عین حال لازم می دانم نسبت به توطئه رسانه ها  و افراد وابسته به ناتوی رسانه ای غرب نیز هشدار بدهم. از کسانی که در طول ۴ دهه گذشته با کم اهمیت جلوه دادن دشمنی های سیاسی و عملی جبهه غرب  و خدشه وارد کردن بر دفاع از حریم های امنیت کشور، از هیچ تلاشی برای آسیب زدن به منافع و امنیت ‌ایران کوتاهی نکرده اند به هیچ وجه پذیرفته نیست که اکنون، یک شبه نگران تمامیت ارضی ایران شده باشند. همگان باید در مواردی از این دست هشیار بوده  و از افتادن در دام های رسانه ای جریان تحریف اجتناب کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: همچنین تایید شورای محترم نگهبان به طرح مجلس جهت واردات خودروی کارکرده،  زمینه‌‌‌ رفع انحصار از بازار خودرو را فراهم کرد.  خدا را شاکر هستیم که تصویب این قانون، در روزهای گذشته قیمت‌ها را در بازار خودرو شکست. تداوم این امر نیازمند توجه مسئولان وزارت صمت است تا قانون واردات خودروهای کارکرده به سرنوشت قانون پیشین واردات خودروها دچار نشود. لذا ضروری است وزیر محترم صمت، هر چه سریعتر نسبت به تدوین آیین‌نامه اجرایی این قانون  با تعرفه‌ای دقیق اقدام کند تا شاهد ریزش بیشتر قیمت‌ها  و جلب رضایت مردم باشیم.