کد خبر: ۴۱۲۹۷۷
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۸۸۰

کوشکی: با بی‌حجاب‌ها برخورد قاطع کنید تا بی‌حجابی را کنار بگذارند

محمدصادق کوشکی نوشت: اکثریت همین زنان محدودی که قانون حجاب را رعایت نمی‌کنند، اگر متوجه شوند به‌دلیل قانون‌شکنی مجازات خواهند شد، بی‌حجابی را کنار می‌گذارند و شاهد خواهیم بود که رعایت‌نکردن قوانین پوشش در شرایط نزولی قرار می‌گیرد و مشکلی هم ایجاد نخواهد شد.
محمدصادق کوشکی تحلیلگر سیاسی در روزنامه همشهری نوشت: قاطعیت در اجرای قوانین پوشش، متخلفان را از هنجارشکنی بازمی‌دارد و این مهم از سوی نیروی انتظامی قابل تحقق است، اما طی سال‌های گذشته قوانین این حوزه از سوی نهاد‌های متولی اجرا نشده و نیروی انتظامی را در مسیر بسته‌ای قرار داده.


نیروی انتظامی وظیفه‌ای را انجام می‌داده که جزو شرح وظایفش نبوده؛ یعنی ارشاد خاطیان و قانون‌شکنان. حتی راه‌اندازی گشت ارشاد هم جنبه نمادین داشته است. مواردی که در سطح کشور، گشت ارشاد با آن‌ها برخورد کرده بسیار معدود بوده، اما از آنجا که دشمنان متوجه شده بودند برای تخریب جامعه ایرانی ابزار مهمی به نام ترویج بدحجابی و پوشش خلاف قانون و شرع وجود دارد، روی گشت ارشاد که حرکتی نمادین بوده، تمرکز کردند و موارد محدود برخورد عوامل گشت ارشاد با متخلفان را در رسانه‌های فارسی‌زبان خارجی و فضای مجازی به‌صورت گسترده بازنشر می‌کردند تا چنین تصوری ایجاد شود که در هر خیابانی گشت ارشاد وجود دارد و زنان بدحجاب را مورد ضرب و شتم و توهین و بازداشت قرار می‌دهد.

این‌درحالی است که براساس ماده‌۶۳۸ قانون مدنی، بی‌حجابی جرم است و قوه قضاییه باید در برابر کسانی که از قانون حجاب پیروی نمی‌کنند، وظیفه‌اش را انجام دهد، اما چون در مورد حجاب برخورد‌های قانونی صورت نمی‌گرفته، متخلفان گستاخ‌تر شده‌اند.

زنانی هم که این جرم را آگاهانه یا ناآگاهانه انجام می‌دهند، بخش کوچکی از زنان کشور ما را تشکیل می‌دهند، اما در شهر تردد می‌کنند و بازنمایی زیادی دارند. ضرورت‌های اجرای قانون از سوی نیروی انتظامی در حالی مورد توجه است که اگر همین درصد محدود متوجه شوند که قانون در حال اجراست و آن‌ها مجازات خواهند شد، اکثر آن‌ها بی‌حجابی را کنار می‌گذارند؛ چراکه جامعه ایرانی ذاتا جرم‌خیز نیست و افراد دوست دارند سالم زندگی کنند.

آن‌ها از اینکه پایشان به کلانتری باز شود، واهمه دارند، بنابراین اکثریت همین زنان محدودی که قانون حجاب را رعایت نمی‌کنند، اگر متوجه شوند به‌دلیل قانون‌شکنی مجازات خواهند شد، بی‌حجابی را کنار می‌گذارند و شاهد خواهیم بود که رعایت‌نکردن قوانین پوشش در شرایط نزولی قرار می‌گیرد و مشکلی هم ایجاد نخواهد شد.