کد خبر: ۴۱۳۰۷۵
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۶۴۹

معاون وزیر راه: از اتوبوس‌های پاکستان و ترکیه برای جابجایی زائران اربعین استفاده می‌کنیم

شهریار افندی‌زاده معاون وزیر راه و شهرسازی از برنامه‌ریزی برای استفاده از اتوبوس‌های پاکستان و ترکیه برای جابجایی زائران اربعین، گفت: وزارتخانه صمت و نفت برای در اختیار قرار دادن تعدادی اتوبوس برای اربعین اعلام آمادگی کرده‌اند.
تسنیم: معاون وزیر راه و شهرسازی از برنامه‌ریزی برای استفاده از اتوبوس‌های پاکستان و ترکیه برای جابجایی زائران اربعین، گفت: وزارتخانه صمت و نفت برای در اختیار قرار دادن تعدادی اتوبوس برای اربعین اعلام آمادگی کرده‌اند.

شهریار افندی‌زاده با اشاره به پیش‌بینی پنج میلیون زائر اربعین امسال، اظهار کرد: 27 مرداد تا 20 شهریور 1402 دوره اجرای طرح اربعین است که باید برنامه‌‎ریزی لازم برای مدیریت تردد در این دوره صورت گیرد.

وی با بیان این‌که در تامین ناوگان مورد نیاز در بخش جاده‌ای،‌کمیته حمل و نقل و سوخت ستاد مرکزی اربعین با سه رویکرد اقدامات مورد نیاز را انجام داد، افزود:  در رویکرد اول باید حدود 5200 دستگاه ناوگان اتوبوس و مینی‌بوس از طریق سایر ارگان‌ها و سازمان‌ها تأمین شود که با وجود پیگیری‌ها و مکاتبات صورت گرفته تا این لحظه فقط 2 وزارتخانه صمت و نفت آمادگی خود را برای در اختیار قرار دادن تعدادی اتوبوس اعلام کرده‌اند.

وی اضافه کرد: همچنین استفاده از اتوبوس‌های پلاک سفید (غیر عمومی) در سراسر کشور است که در این رابطه طبق استعلام صورت گرفته از فراجا، تعداد 17600 دستگاه اتوبوس اعلام شده است که بایستی وضعیت آنها و محل فعالیت آنها به تفکیک استان استخراج شود و تعدادی از این ناوگان، پس از شناسایی مالکان، امکان استفاده در طرح اربعین را خواهند داشت.

به گفته وی، در رویکرد دوم، اجرای مصوبه هیئت دولت در خصوص واردات 2000 دستگاه اتوبوس با عمر کمتر از 5 سال است که ثبت سفارش آن از طریق وزارت صمت در دست پیگیری است.

معاون حمل ونقل وزیر راه و شهرسازی گفت: اتوبوس‌های وارداتی باید از لحاظ خدمات پس از فروش، محیط زیستی و ایمنی استانداردهای لازم را داشته باشند. شرکت‌هایی که دارای کارت بازرگانی هستند می توانند از طریق سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای برای ثبت سفارش اقدام کنند و با توجه به تسهیلاتی که در نظر گرفته شده این موضوع فرصت بسیار مناسبی برای تقویت و توسعه حمل و نقل جاده ای کشور است.

افندی‌زاده یادآور شد: در رویکرد سوم بهره گیری از ظرفیت ناوگان اتوبوس کشورهای همسایه است که بدین منظور گروهی به نمایندگی کمیته تامین ناوگان به کشورهای پاکستان و ترکیه اعزام شده‌اند.

وی ادامه داد: مقرر است اتوبوس‌های پاکستانی با هماهنگی پلیس راهور جابه‌جایی زائران پاکستانی را از داخل خاک ایران انجام دهند و همچنین توافق اولیه با کشور ترکیه برای اعزام تعدادی اتوبوس تحت قرارداد اجاره برای جابه‌جایی زائران صورت گرفته که این کار از طریق تبادل تفاهمنامه شرکت‌های داخلی، برای فعالیت این اتوبوس‌ها در کشور به مدت یک ماه در مسیر پر تقاضا از جمله تهران- مهران با هدف کنترل‌های بهتر و موثرتر انجام خواهد شد.

وی با بیان این‌که در حوزه هوایی، هرچه قدر ظرفیت برنامه ای پروازها اضافه شود، اثرگذاری بیشتری نسبت به سایر شیوه ها دارد، یادآور شد: مقرر شد سازمان هواپیمایی نسبت به تعیین ظرفیت پرواز هفتگی،‌ تعیین زمان پیش فروش بلیت اقدام کند. ضمناً با توجه به اینکه در سال گذشته اکثریت پروازها به نجف صورت گرفت،‌ باید از ظرفیت فرودگاه بغداد بیشتر استفاده شود. همچنین از ایرلاین‌های خارجی به منظور افزایش ظرفیت حمل و نقل بهره گیری شود.

رئیس کمیته حمل و نقل و سوخت ستاد مرکزی اربعین گفت: در حوزه ریلی مقرر شد، شرکت راه‌آهن نسبت به افزایش ظرفیت در مسیرهای شلمچه و کرمانشاه اقدام کند و پیگیری های لازم در خصوص جذب اعتبارات لازم را برای نوسازی ناوگان ریلی از سازمان برنامه و بودجه انجام دهد، ضمن این‌که زمان پیش فروش بلیت‌ها را اعلام کند. همچنین با هماهنگی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای نسبت به ایجاد حمل و نقل ترکیبی از مسیر کرمانشاه اقدام کند.

افندی زاده اضافه کرد: در حوزه دریایی نیز سازمان بنادر و دریانوردی،‌ پیگیری ها و هماهنگی های لازم را با بخش خصوصی در خصوص راه اندازی حمل و نقل دریایی بین بنادر آبادان و خرمشهر و بندر بصره انجام دهد.

وی تاکید کرد: سایر سازمان‌‌ها و ارگان‌‌های عضو کمیته نسبت به اعلام میزان سوخت مورد نیاز برای خودروهای امدادی، ‌خودروهای حمل کننده مواکب و سایر نیازمندی‌های خود اقدام نمایند تا پیگیری های لازم از طریق کمیته و ستاد مرکزی اربعین برای میزان مصرف داخل کشور انجام شود.

وی با بیان این‌که نهضت بزرگ اربعین در کشور بسیار مهم است، خواستار همکاری همه جانبه و فراسازمانی تمامی دستگاه عضو کمیته برای دستیابی به نتیجه مطلوب در مراسم امسال شد.