کد خبر: ۴۱۳۱۵۳
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۴۰۲ - ۲۰:۲۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۹۸۵

آیت‌الله جوادی آملی: مواظب باشید از جامعه جدا نشوید

آیت الله جوادی آملی با بیان اینکه حفظ وحدت اسلامی از بهترین برکات الهی است، تصریح کرد: نه تنها مواظب باشید که تندروی و کندروی نکنید، بلکه مواظب باشید جامعه را یکجا داشته باشید و از جامعه جدا نشوید.
رسا: جلسه درس اخلاق هفتگی حضرت آیت الله جوادی آملی صبح امروزبه صورت مجازی برگزار شد. در این جلسه حضرت آیت الله جوادی آملی به ادامه مبحث شرح نهج البلاغه ـ حکمت ۱۰۹ ـ پرداخت.

وی بیان کرد: در حکمت ۱۰۹ نهج البلاغه به نقل از امیرالمومنین علی علیه السلام آمده است که فرمود: «نَحْنُ النُّمْرُقَةُ الْوُسْطَى، بِهَا یَلْحَقُ التَّالِی وَ إِلَیْهَا یَرْجِعُ الْغَالِی» ما اهل بیت، تکیه گاه معتدلی هستیم که نه تندیم و نه کند و لذا هم کسانی که کند هستند و عقب افتادند باید به ما برسند و هم کسانی که تند رفته اند باید به ما برگردند.

حضرت آیت الله جوادی آملی اظهار داشت: اهل بیت عصمت و طهارت آن تکیه گاه متوسطی هستند که نظم هر دو طرف به آنهاست و هر دو طرف باید به آن‌ها تکیه کنند.

وی ادامه داد: این رعایت عدل و هسته مرکزی در بیانات حضرت امیر چه در خطبه‌ها و چه نامه‌ها و چه کلمات کم نیست و این اصل را اهل بیت عصمت و طهارت نیز بیان می‌کنند، امام سجاد در صلوات نیمروز ماه شعبان دارد که «اَلْمُتَقَدِّمُ لَهُمْ مارِقٌ وَالْمُتَأَخِّرُ عَنْهُمْ زاهِقٌ» امام سجاد علیه السلام می‌فرماید، کسی از اهل بیت جلو برود مارق و منحرف هست و به مقصد نمی‌رسد و کسی هم که کند هست، زاهق است به هلاکت خواهد رسید.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم اظهار داشت: تنها راه نجات این است که انسان، همراه با اهل بیت، پیرو اهل بیت و با اهل بیت باشد. این مطلب هم از امیرالمومنین آمده و هم در بیانات امام سجاد هست و هم در بیان دیگر ائمه معصومین علیهم السلام آمده، چون این کلام، ریشه در قرآن کریم دارد که انسان را به عدل فرا می‌خواند و می‌فرماید عدل باعث قوام یک ملت است و ملت با عدل به مقصد می‌رسد.

وی با بیان اینکه حفظ وحدت اسلامی از بهترین برکات الهی است، افزود: نه تنها مواظب باشید که تندروی و کندروی نکنید، بلکه مواظب باشید جامعه را یکجا داشته باشید و از جامعه جدا نشوید، مولا امیرالمومنین در کلامی می‌فرماید «وَ إِیَّاکُمْ وَ الْفُرْقَةَ، فَإِنَّ الشَّاذَّ مِنَ النَّاسِ لِلشَّیْطَانِ کَمَا أَنَّ الشَّاذَّ مِنَ الْغَنَمِ لِلذِّئْبِ» بر حذر باشید از مخالفت و جدایى و تفرقه، با جامعه باشید، از جمعیت جدا نشوید، «فان ید الله مع الجماعة»، جامعه را با اختلاف ها، اربا اربا نکنید، اربا اربا کردن جامعه، چپ و راست کردن و ایجاد تفرقه، یک سم مهلک است، «ایاکم و الفرقه» مبادا جامعه یکدست را پراکنده کنید و آنگاه فرمود اگر کسی مردم را به تفرقه دعوت کرد، و جامعه را از انسجام انداخت، اگر کسی خواست جامعه را اربا اربا کند، شقاق و تفرقه ایجاد کند، این از ما نیست «وَ لَوْ کَانَ تَحْتَ عِمَامَتِی هَذِهِ» هر چند عمامه من علی بن ابیطالب را داشته باشد، حرفش را گوش نکنید با او هماهنگ نباشید؛ لذا باید مواظب بود تا همواره جامعه ما و کشور ما و ایران اسلامی متحد باقی بماند و اگر اختلاف نظری هست با مشورت و راهنمایی بزرگان قوم و این جامعه بر طرف شد.

وی در پایان دعا کرد تا کشور ایران، متحد و هماهنگ باقی بماند و کاملا در تحت اختیار، ولی عصر (عج) به آن حضرت سپرده شود