کد خبر: ۴۱۳۱۹۷
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۷۶۴

علت شلوغی و صف در برخی از نانوایی‌ها چیست؟

بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که بسیاری از واحد‌های نانوایی، نان‌ها را در بسته‌های مختلف انباشت و به سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌ها می‌دهند که همین امر منجر به معطلی و تشکیل صف‌های طولانی شده است.
باشگاه خبرنگاران جوان: بسیاری از فعالان حوزه آرد و نان اذعان می‌کنند که باوجود شرایط مساعد تولید و ذخایر گندم، طولانی بودن صف‌های نانوایی ارتباطی به کمبود آرد ندارد.

چندماهی است که موضوع صف‌های طولانی نانوایی‌ها بیش از گذشته مشهود است که همین امر سبب نارضایتی شهروندان شده است چرا که با اعلام شرایط مساعد تولید و ذخایر گندم و اجرای هوشمندسازی نان در راستای کاهش تخلفات انتظار می‌رود که مشکلی در عرضه نان نداشته باشیم.

بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که بسیاری از واحد‌های نانوایی، نان‌ها را در بسته‌های مختلف انباشت و به سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌ها می‌دهند که همین امر منجر به معطلی و تشکیل صف‌های طولانی شده است.

نظافتی، مدیر اجرایی طرح هوشمندسازی یارانه آرد گفت: در فاز دوم طرح هوشمندسازی کمک هزینه پرداختی دولت به نانوایی‌ها از اردیبهشت سال قبل معادل ۱۵ درصد بود که از ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ به ۳۰ درصد و از تیرماه امسال به ۴۰ درصد رسید.

مدیراجرایی طرح هوشمندسازی یارانه آرد می‌گوید: سهمیه آرد نانوایان که تا پایان بهمن سال گذشته ثابت بود، اکنون شناور شده است، این امر بدان معناست که هر نانوایی بر مبنای عملکرد ثبت شده بر روی کارتخوان‌های هوشمند، آرد یارانه‌ای دریافت می‌کند.

نظافتی با بیان اینکه قیمت آرد همانند سال قبل است، گفت: هر نانوایی به میزان پخت و فروش نان در دوره قبل به علاوه تا ۱۰ درصد بیشتر هم برای دوره جدید می‌تواند آرد یارانه‌ای دریافت کند، بنابراین نانوایان می‌توانند تولید نان را افزایش دهند. در مقابل اگر یک نانوایی همه آردی را که در دوره قبل دریافت و به نان تبدیل نکند، به همان میزان آرد کمتری دریافت می‌کند.

با وجود اذعان مسئولان مبنی بر ذخایر مطلوب گندم در سیلو‌ها و شرایط مساعد تولید انتظار می‌رود که شورای آرد و نان با اعمال نظارت بیشتر از تخلفات واحد‌های نانوایی جلوگیری کند تا شاهد صف‌های طولانی و بی کیفیتی نان نباشیم.

حداکثر نیاز سالانه گندم صنف و صنعت ۱۲ میلیون تن است

ارسلان قاسمی، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون گفت: نبود آمار دقیق و صحیح تولید یکی از چالش‌های جدی در بخش کشاورزی است چرا که نیاز سالانه گندم و آرد صنف و صنعت ۱۱.۵ تا ۱۲ میلیون تن است، در حالیکه بنیاد ملی گندمکاران تولید را بیش از ۱۲ میلیون تن عنوان می‌کند که با این وجود کمبودی در عرضه نباید داشته باشیم.

به گفته او، با تصویب شورای قیمت گذاری در مجلس یازدهم و واگذاری امر مربوط به قیمت گذاری در این شورا، باید قیمت خرید تضمینی محصولات متناسب با هزینه‌های تولید اعلام شود، چنانچه شورا اختیار ندارد، موضوع را اعلام کند تا از دیگر کانال‌ها پیش رویم.

قاسمی ادامه داد: شورای قیمت گذاری به عنوان شورای دولتی_ خصولتی نمی‌تواند حافظ منافع کشاورزان باشد، در نهایت به فرض نبود اعتبار نمی‌توان نان مردم را معطل کرد و با خروج ارز از کشور باید گندم وارد کرد.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون گفت: گندم به عنوان یکی از محصولات مهم و استراتژیک به طور مستقیم با نان مردم گره خورده است که به اعتقاد بنده عدم تصمیم گیری درست و نبود دید واقعی کارشناسی به موضوع مشکلات متعددی را ایجاد می‌کند.

بنابر گفته بسیاری از کارشناسان علت تشکیل صف‌های طولانی در نانوایی‌ها به گرانی سایر کالا‌های اساسی و برخی تخلفات واحد‌های نانوایی می‌دهد که با هوشمندسازی واحد‌های نانوایی انتظار می‌رود که صف‌های خرید کوتاه‌تر شود.

کاهش ساعات کاری واحد‌های نانوایی به بهانه کمبود گندم قابل قبول نیست

عطااله هاشمی، رئیس بنیاد ملی گندمکاران با بیان اینکه کاهش ساعات کاری واحد‌های نانوایی به بهانه کمبود گندم قابل قبول نیست، گفت: بنابر آمار در ۳.۵ ماه گذشته ۶ میلیون و ۷۵۰ تن گندم از کشاورزان خریداری شد که این میزان بدون احتساب گندم مانده در کارخانجات و سیلو‌ها بوده است.

او با بیان اینکه موضوع کمبود گندم و آرد را در کشور رد می‌کنم، افزود: با توجه به میزان خرید گندم و ذخایر استراتژیک، شورای آرد و نان باید پاسخگوی کاهش نان و پخت نان در برخی نانوایی‌ها به بهانه کمبود گندم باشد.

هاشمی با اشاره به تاثیر هوشمندسازی آرد و نان در واقعی شدن میزان سهمیه آرد واحد‌های نانوایی گفت: با اجرای هوشمندسازی کارتخوان واحد‌های نانوایی برمبنای آمار استخراجی از محل این طرح، سهمیه آرد در اختیار واحد‌های نانوایی قرار می‌گیرد، هرچند استدلال بنده این است که اجرای این طرح ایراداتی دارد، اما به طور کلی سهمیه‌هایی که در گذشته قابل کنترل نبود، با اجرای این طرح جلوی هدررفت گرفته شد و تا حدودی موضوع حل شد.

رئیس بنیاد ملی گندمکاران با تاکید بر واقعی شدن قیمت آرد گفت: با واقعی شدن نرخ نان از ریزش و هدررفت آرد و گندم جلوگیری می‌شود که این موضوع هرچه سریع‌تر باید عملیاتی شود.

چندماهی است که صف‌های طولانی خرید نان با واکنش شدید مردم روبرو شده است که نانوایان علت این موضوع را کاهش سهمیه آرد به میان می‌آورند، در حالیکه مسئولان بازرگانی دولتی اعلام می‌کنند که هیچ تغییری در خصوص اختصاص سهمیه آرد به واحد‌های نانوایی ایجاد نشده و آرد مورد نیاز در انبار‌ها موجود است.

صف‌های طولانی واحد‌های نانوایی ارتباطی به گندم ندارد

قاسم پیشه ور، رئیس اتاق اصناف کشاورزی با بیان اینکه کمبودی در بحث گندم نداریم، گفت: با توجه به شرایط مساعد جوی، وضعیت تولید گندم مطلوب است.

به گفته او، اگر دولت بنابه هر دلیلی قیمت را اصلاح نکند، برای تامین آرد مورد نیاز مجبور به تامین از طریق واردات است.

هاشمی ادامه داد: قیمت خرید تضمینی گندم، همانند دیگر محصولات باید پیش رود تا کاهشی در سطح زیر کشت این محصول استراتژیک رخ ندهد.

رئیس اتاق اصناف کشاورزی گفت: با توجه به آنکه کمبودی در تامین و عرضه آرد به واحد‌های نانوایی وجود ندارد، دستگاه‌های مسئول باید پاسخگوی تعطیلی و کاهش ساعات کاری واحد‌های نانوایی به بهانه کمبود آرد باشند.