کد خبر: ۴۱۶۹۰۵
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۲۷۰

سرلشکر سلامی: از تصاویر ماهواره نور3 برای نیازهای اطلاعاتی سپاه استفاده می‌شود

فرمانده کل سپاه، گفت: ما از مجموعه دریافت‌ها و مجموعه محصولاتی که ماهواره نجم (نور ۳) از سطح زمین برداشت می‌کند برای تکمیل نیازمندی‌های اطلاعاتی سپاه استفاده می‌کنیم
سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه در گفت وگویی با اشاره به پرتاب موفقیت آمیز سومین ماهواره سپاه به فضا گفت: ماهواره نجم (نور ۳) به مدار ۴۵۰ کیلومتری با موفقیت به آسمان پرتاب شد.

وی افزود: ما از مجموعه دریافت‌ها و مجموعه محصولاتی که این ماهواره از سطح زمین برداشت می‌کند برای تکمیل نیازمندی‌های اطلاعاتی سپاه استفاده می‌کنیم.

سرلشکر سلامی بیان کرد: این ماهواره و پرتاب آن در امتداد نقشه راه پرتاب‌‌های ماهواره‌ای سپاه است که به صورت زنجیره‌ای در هر مرحله به پدیده‌های مدرن‌تر دست پیدا می‌کنیم. این ماهواره از «نور ۲» هفت کیلوگرم سنگین تر است و از تجهیزات تصویربرداری با دقت و کیفیت بهتر برخوردار است و به شکل طبیعی یکی از حلقه‌های زنجیره ماهواره‌ای ما را تکمیل می‌کند.

پیش‌تر نیز، سردار حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه درباره ماموریت ماهواره «نور 3» گفته بود؛‌«این ماهواره هم ماموریت اپتیکی با استفاده از دوربین انجام می‌دهد و هم کار جمع آوری سیگنال را انجام خواهد داد.»

گفتنی است؛ ماهواره «نور ۳» که یک ماهواره‌ سنجشی و شناسایی است با سرعت ۷.۶ کیلومتر بر ثانیه و ۵۰۰ ثانیه پس از پرتاب در مدار ۴۵۰ کیلومتری قرار گرفت.

این ماهواره و ماهواره‌بر هر دو در سازمان تحقیقات سپاه طراحی و ساخته شده است. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیش از این نیز ماهواره های «نور ۱» و «نور ۲» را توسط ماهواره‌بر قاصد به فضا پرتاب کرده است.

پیش از این، نیروی هوافضای سپاه، ماهواره نور ۱ را در تاریخ ۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ در مدار ۴۲۵ کیلومتری و ماهواره نور۲ را در تاریخ ۸ اسفند ۱۴۰۰ در مدار ۵۰۰ کیلومتری قرار داده بود.