کد خبر: ۴۱۷۴۲۳
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۴۰۲ - ۲۳:۳۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۳۷۸

دست کم ۵۰ کشته در حمله موشکی به یک مراسم ترحیم در اوکراین؛ ۱۰ درصد جمعیت روستا کشته شدند

حمله موشکی به یک کافه روستایی در ناحیه خارکیف اوکراین ده‌ها کشته بر جای گذاشته است از جمله یک کودک ۶ ساله. این حمله که ارتش اوکراین روسیه را مسئول آن خوانده و ولودیمیرر زلنسکی در واکنش به آن مسکو را به «قتل عام» متهم کرده هنگامی روی داد که اهالی روستای هروژا در حوالی شهر کوپیانسک ناحیه خارکیف برای شرکت در یک مراسم ترحیم در کافه روستا جمع شده بودند.
بی بی سی: حمله موشکی به یک کافه روستایی در ناحیه خارکیف اوکراین ده‌ها کشته بر جای گذاشته است از جمله یک کودک ۶ ساله.

این حمله که ارتش اوکراین روسیه را مسئول آن خوانده و ولودیمیرر زلنسکی در واکنش به آن مسکو را به «قتل عام» متهم کرده هنگامی روی داد که اهالی روستای هروژا در حوالی شهر کوپیانسک ناحیه خارکیف برای شرکت در یک مراسم ترحیم در کافه روستا جمع شده بودند.

این حمله که مرگبارترین حمله موشکی طی یک سال گذشته در اوکراین خوانده شده و با واکنش تند رهبران جهانی روبرو شده است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد کشتار غیرنظامیان را به شدت محکوم کرده، سفیر بریتانیا در اوکراین آن را «وحشیانه» توصیف کرده و جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا کشتار شهروندان را جنایت جنگی ارزیابی کرده است.

اولی سینیهوبوف، فرماندار خارکیف گفته امدادگران همچنان به دنبال نجات مجروحان و زیرآوارماندگان احتمالی هستند و به همین علت پیش بینی می شوند آمار قربانیان این حمله هوایی در ساعات اينده افزایش یابد.

جیمز واترهاوز، گزارشگر بی‌بی‌سی در کیف اوکراین، این حمله هوایی را خونین‌ترین حمله موشکی در اوکراین طی بیش از یک سال گذشته توصیف کرده است.

مقام های محلی ۳ روز عزای عمومی در خارکیف (شرق اوکراین) اعلام کرده‌اند.

کاخ‌سفید ضمن محکوم کردن شدیدالحن این حمله بر ادامه حمایت قاطع خود از اوکراین در جنگ با روسیه تاکید کرده است.

آن طور که فرماندار خارکیف می‌گوید روستای هروژا تنها ۵۰۱ سکنه داشته و به این ترتیب تاکنون دست کم ۱۰ درصد جمعیت این روستا در جریان این حمله موشکی کشته شده‌اند.