کد خبر: ۴۱۷۵۳۳
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۳۵۵

تلاش افغانستان برای پیوستن به FATF

رئیس انجمن سرمایه‌گذاری خارجی در گفتگویی مبسوط با خبرانلاین از دلایل مهار تورم در افغانستان و همچنین تلاش این کشور برای پیوستن به اف‌ای‌تی‌اف خبر داد و تاکید کرد: یکی از بزرگترین بازارهای صادراتی ایران در حال از دست رفتن است .
رئیس انجمن سرمایه‌گذاری خارجی در گفتگویی مبسوط با خبرانلاین از دلایل مهار تورم در افغانستان و همچنین تلاش این کشور برای پیوستن به اف‌ای‌تی‌اف خبر داد و تاکید کرد: یکی از بزرگترین بازارهای صادراتی ایران در حال از دست رفتن است .

مساله مهاجران افغانستانی، این روزها بیش از هر زمان دیگری به بحثی داغ در افکار عمومی ایران تبدیل شده و اتفاقا در سایه نبود اطلاع رسانی دقیق، صحنه‌هایی ناراحت کننده و تاسف بار نیز در این میان خلق شده است . مهاجران افغانستانی یکی از پرشمارترین گروه‌های مهاجر را در ایران تشکیل می‌دهند. مطالبه برای قانونمند کردن روند مهاجرت به ایران در کنار انتشار گسترده تصاویری از وضعیت ناگوار مرزها و ... به حاشیه رفته و انتظار می‌رود بی‌عملی در این زمینه وضعیت را با بحرانی پیچیده‌ مواجه کند.

افغانستان یکی از مهمترین بازارهای صادراتی ایران بوده است که البته در دو سال اخیر، حجم واردات این کشور از ایران با کاهش چشمگیر مواجه گردیده است .

 

رییس پیشین اتاق ایران و افغانستان تاکید دارد میزان صادرات ایران به کشور همسایه دو سال قبل چیزی در حدود سه میلیارد دلار بوده اما این رقم در شرایط کنونی به حدود 1.2 تا 1.3 میلیارد دلار کاهش یافته است .

وی این کاهش را امری قابل بررسی دانسته و معتقد است باید دستگاه‌های تصمیم‌گیر دلیل این کاهش را رصد کرده و تلاش برای احیای بازارهای صادراتی را در دستور کار قرار دهند.

او گفت: پیش از استقرار طالبان، امریکا کمک‌هایی در محدوده چهار میلیارد دلار به افغانستان می‌کرد و این کمک‌ها تبدیل به کالا در این کشور می‌شد اما با استقرار حکومت جدید در افغانستان این کمک‌ها متوقف شد.

وی گفت: جدا از قطع کمک‌های بین‌المللی، سختگیری در موضوع واردات کالا به افغانستان افزایش یافته است .

افغانستان تلاش دارد به اف‌ای‌تی‌اف بپیوندد/ اعلام جزییات سرمایه‌گذاری افغانستانی‌ها در ایران/ نگران مهاجرت ایرانی‌ها از کشور باشید

 

سرمایه‌گذاری افغانستانی‌ها در ایران چقدر است؟
سلیمی گفت:در کنار کاهش صادرات البته میزان سرمایه‌گذاری افغانستانی‌ها در ایران دستخوش افزایش شده است. می توانم بگویم میزان سرمایه‌گذاری افغانستانی‌ها در ایران با رشد پنجاه درصدی مواجه شده است.

او در پاسخ به این سئوال که تعداد سرمایه‌گذاران افغانستانی در سال جاری چه تعداد بود؟ گفت: ما هر سال بین بیست تا پنجاه سرمایه‌گذار افغانستانی داشتیم اما در یک سال و نیم اخیر 280 سرمایه‌گذار افغانستانی وارد ایران شده‌اند .

او در جواب سئوالی در خصوص حجم تقاضای سرمایه‌گذاری از سوی این افراد گفت: این تقاضاها شامل تقاضاهایی برای سرمایه‌گذاری سیصد هزار دلار تا بیست میلیون دلار را تشکیل می‌دهد.

‌ ‌ رئیس انجمن سرمایه‌گذاری خارجی در پاسخ به این پرسش که افغانستان‌ها بیشتر متقاضی سرمایه‌گذاری در کدان حوزه‌ها هستند، گفت: اغلب پیشنهادات رسیده به سرمایه‌گذاری در حوزه بسته‌بندی مواد غذایی در ایران مرتبط است. از حبوبات تا رب گوجه‌فرنگی. در حقیقت این کالاها در افغانستان خریدار دارد و در نتیجه سرمایه‌گذاری افغانستانی می‌آید و در این حوزه سرمایه‌گذاری می‌کند و مواد غذایی ما را هم صادر می‌کند که این مساله برای ما مهم است .

وی گفت: در حقیقت سرمایه‌گذاری بر حوزه‌ی مرتبط با صادرات مواد غذایی ایران رتبه اول در تقاضاهای رسیده را از آن خود کرده است. بخش پرتقاضای دیگر نیز به گروه ساختمانی و مصالح ساختمانی مرتبط است . پیش از این تقاضا برای حضور در صنعت سیمان و سرمایه‌گذاری در این بخش بالا بود اما با کندشدن عملیات عمرانی در افغانستان ، حجم تقاضا در این بخش کاهش یافته است