کد خبر: ۴۱۷۵۶۷
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۴۰۲ - ۲۰:۲۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۱۸۶

علم‌ الهدی: در دنیا هیچ کشوری نیست که پلیس مردمی مثل ما داشته باشد

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی و امام جمعه مشهد با تأکید بر این‌که پلیس با انقلاب ما به‌عنوان یک جریان مردمی محبوب در چشم‌ها جا افتاده است، گفت: در دنیا هیچ کشوری نیست که پلیس مردمی مثل ما داشته باشد و امروز نیروی انتظامی ما به جایی رسیده که تابلوی آن ۵۰ شهید ظرف چند ماه برای امنیت مردم است، این مقام و عظمت کمی نیست، این موقعیت هم برای خودشان و هم برای مردم باید مشخص باشد و با تحقیق، مطالعه و ارائه اسناد، این تحول پلیس را که در دل انقلاب اسلامی رخ داده را نشان دهند.
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی و امام جمعه مشهد گفت: وقتی دشمن با توطئه‌های گوناگون وارد می‌شود، باید در مقابل او مقتدر عمل کرد و نیروی انتظامی جلودار مقابله با توطئه‌های دشمن است.
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی امام جمعه مشهد، سید احمد علم‌الهدی روز یکشنبه در دیدار با فرماندهان و پرسنل فرماندهی انتظامی خراسان رضوی افزود: دستگاه استکباری سعی دارد در کشور اختلاف فرهنگی به وجود بیاورد زیرا می داند آنچه که این انقلاب را به سر و سامان می رساند و با هیچ قدرت فیزیکی نمی‌توانند جلوی آن را گرفت، «اتحاد مردم» است.

وی با تأکید بر این‌که پلیس با انقلاب ما به‌عنوان یک جریان مردمی محبوب در چشم‌ها جا افتاده است، گفت: در دنیا هیچ کشوری نیست که پلیس مردمی مثل ما داشته باشد و امروز نیروی انتظامی ما به جایی رسیده که تابلوی آن ۵۰ شهید ظرف چند ماه برای امنیت مردم است، این مقام و عظمت کمی نیست، این موقعیت هم برای خودشان و هم برای مردم باید مشخص باشد و با تحقیق، مطالعه و ارائه اسناد، این تحول پلیس را که در دل انقلاب اسلامی رخ داده را نشان دهند.
 
 علم الهدی ادامه داد: روزی که اعلام کردند سه هزار نفر پلیس حافظ قران هستند، یعنی سه هزار پلیس محشور با قرآن هستند که زندگی انسان را قرآنی می‌کند، این که رهبری اصرار دارند حفظ قرآن توسعه پیدا کند به این خاطر است که بزرگ‌ترین ضامن اجرای آن، قرآنی شدن زندگی است.
 
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: بین مردم افراد مراجعه کننده و آدم گرفتار هستند و پلیس باید رحماء بینهم باشد اما آنجایی که بنای سخت‌گیری بر کفار به‌خصوص در توطئه‌های منافقانه است، نیروی انتظامی جلودار مقابله با این توطئه‌ها است.
 
وی بیان کرد: یکی از خوبی‌های ما در مرز خراسان، اشراف اطلاعاتی مرزبانی بر آن‌طرف مرزهاست و این موضوع حتی برای عزیزان ارتشی ما در مرز مؤثر است.
 
امام جمعه مشهد با تشریح تاریخچه پلیس در کشور یادآور شد: در دوران قاجار، پلیس در خراسان و مشهد به‌ "نوکران ایالت" معروف بودند، آن زمان حکومت استبدادی بود، نه مردم بود، نه مجلس و نه دموکراسی، شاه به‌عنوان یک عنصر مستبد حکومت می‌کرد و نماینده شاه در این استان رئیس ایالت بود، یک نیروی اجرایی داشت که با آن نیروی اجرایی فرامینش را اجرا می‌کرد.
 
وی با بیان این‌که رضاخان به‌عنوان فرمانده ژاندارمری احمد شاه، مسئله پلیس را به شکل تشکیلات درآورد، یادآور شد: رضاخان ژاندارمری را در مبارزه با راهزنی‌ها، دزدی‌های در جاده‌ها و روستاها تشکیل داد و پلیس رضاخان چهره بالاتری از نوکران ایالت نداشت، بلکه تا اندازه‌ای پایین‌تر بود؛ در حکومتی که احتمال داده می‌شد دموکراسی مشروطیت در کشور حاکم شود، دموکراسی را برگرداند به استبداد پهلوی که به مراتب ناپاک‌تر از استبداد قاجاری جلوه کرد مخصوصأ چهره ضد دیدنی که نظام رضاخان به خود گرفته بود.
 
علم‌الهدی گفت: بعد از پلیس رضاخان که نظام ستمشاهی در حکومت پسرش تشکیل شد، پلیس او نیز همان استبداد رضاخانی را در جهت مزدوری استعماری پیاده کرد، رضاخان نوکر انگلیس‌ها بود اما در عین حال مقید بود نوکری را در شکل حکومت با چهره مقتدرانه اجرا کند، اما محمدرضا نوکر انگلیس و آمریکا بود و او با چهره نوکری خارجی حکومت می‌کرد.نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی افزود: هفته بزرگداشت نیروی انتظامی از ۱۳ مهرماه در کشور آغاز شده است.