کد خبر: ۴۱۷۷۹۵
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۴۰۲ - ۱۸:۴۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۳۱۳

تهران به مسکو پیشنهاد انتقال غلات از مسیر ایران را داد

سیدعلی روحانی، سرپرست معاونت سیاست‌گذاری اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی ایران اعلام کرد تهران پیشنهاد کمک به مسکو برای صادرات غلات روسیه به کشورهای ثالث را مطرح کرده است. روحانی خاطرنشان کرد: در شرایط مناقشه اوکراین و متعاقب آن تحریم‌های ضدروسی، مسیر ایران جایگزینی مطمئن برای روش‌های عرضه قبلی شده است.
اسپوتنیک: سیدعلی روحانی، سرپرست معاونت سیاست‌گذاری اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی ایران اعلام کرد تهران پیشنهاد کمک به مسکو برای صادرات غلات روسیه به کشورهای ثالث را مطرح کرده است.

این مقام ایرانی گفت: صحبت بر سر این است که ایران می‌تواند نه تنها برای تامین نیازهای خود غلات از روسیه وارد کند، بلکه خاک خود را نیز به عنوان کریدور صادرات غلات روسیه به کشورهای ثالث واگذار نماید. طرف روسی می‌تواند روی ایران به‌عنوان یک کشور مطمئن و شریک دراز مدت حساب کند."

با این حال، وی خاطرنشان کرد که مسکو هنوز از این فرصت استفاده نکرده است.

روحانی خاطرنشان کرد: در شرایط مناقشه اوکراین و متعاقب آن تحریم‌های ضدروسی، مسیر ایران جایگزینی مطمئن برای روش‌های عرضه قبلی شده است.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران در پایان گفت: متأسفانه ما در این مسیر کمی کند کار می کنیم. <…> این مسیر قطعاً مسیر مشارکت و راهبرد بلندمدت است.
النا تیورینا، مدیر بخش تحلیل و بررسی اتحادیه غلات روسیه اطلاع داد که ایران در ماه سپتامبر سومین خریدار بزرگ گندم روسیه شد. تهران 490 هزار تن خرید. مصر که بیش از 780 هزار تن گندم به آنجا حمل شد، از این لحاظ در مکان اول و ترکیه با 616 هزار تن در جایگاه دوم قرار دارد.
در عین حال، رقابت جدی از جمله از نظر قیمت، از سوی اتحادیه اروپا و همچنین اوکراین وجود دارد که با وجود کاهش هفت میلیون تنی حجم صادرات نسبت به سال گذشته از ابتدای فصل، همچنان در بین پنج صادرکننده بزرگ باقی مانده است. روسیه از ژوئیه تا سپتامبر 17 میلیون تن گندم صادر کرده و قصد ندارد قیمت آن را کاهش دهد.