کد خبر: ۴۱۷۸۲۴
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۴۰۲ - ۰۸:۱۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۴۴۷

10 کشور با بالاترین ریسک سرمایه گذاری

سرمایه‌گذاری در کشور خارجی همیشه دارای ریسک‌ برای سرمایه‌گذاران است. در این گزارش به 10 کشور با بالاترین ریسک سرمایه گذاری اشاره شده است
سرمایه‌گذاری در کشور خارجی همیشه دارای ریسک‌ برای سرمایه‌گذاران است. در این گزارش به 10 کشور با بالاترین ریسک سرمایه گذاری اشاره شده است.

به گزارش ایران جیب از تجارت‌نیوز، با توجه به رشد سریع اقتصادهای نوظهور و فرصت‌هایی که ممکن است برای سرمایه‌گذاران ایجاد کند، این سوال مطرح می‌شود: آیا قرار گرفتن در معرض سرمایه گذاری در خارج از کشور با ریسک همراه است و چگونه می‌توان این ریسک را تحلیل کرد؟

در جهت پاسخ به این سوال نمودار نقشه‌ای زیر ریسک سرمایه گذاری در کشورهای مختلف را نشان می‌دهد. این نمودار بر اساس تحقیقات اسوات دامودران، از مدرسه کسب‌وکار دانشگاه نیویورک آمریکا جمع‌آوری شده است.

روش‌شناسی
به دلایل متعددی طیف وسیعی از ریسک‌ها هنگام سرمایه گذاری در یک کشور خارجی وجود دارند. این دلایل می توانند تحت تأثیر عوامل ژئوپلیتیکی مانند ریسک سیاسی باشند؛ خواه در مرحله رشد اولیه خواه در مرحله حقوق مالکیت پایداری.

ریسک سیاسی: نوع رژیم، فساد، سطح درگیری
ریسک حقوقی: حمایت از حقوق مالکیت، حقوق قرارداد
ریسک اقتصادی: وجود تنوع در اقتصادهای مختلف
به نقل از ویژوال کاپیتالیست، ریسک کشور به خطری اشاره دارد که در نتیجه آن یک کشور نتواند به تعهدات مالی خود عمل کند. زمانی که کشوری تعهدات خود را انجام ندهد، می‌تواند به عملکرد سایر ابزارهای مالی و همچنین سایر کشورهایی که با آنها رابطه دارد، آسیب برساند.

ریسک کشور در مورد سهام، اوراق قرضه، صندوق‌های سرمایه گذاری متقابل، اختیار معامله و قراردادهای آتی که در یک کشور خاص منتشر می‌شوند، اعمال می‌شود. این نوع ریسک بیشتر در بازارهای نوظهور یا کشورهایی که کسری شدید مالی دارند دیده می‌شود.

این عوامل، همراه با عوامل دیگر، حق بیمه ریسک کشور را تخمین می‌زنند که ریسک اضافی در یک بازار معین است. ایالات متحده به عنوان خط پایه برای اندازه‌گیری خطر اضافی هر کشور عمل می‌کند.

ریسک سرمایه گذاری در سال 2023
در جدول زیر، ریسک سرمایه گذاری در 10 کشور جهان را از بالاترین به کمترین خطر تا جولای 2023 آمده است.


همانطور که جدول بالا نشان می‌دهد، پنج کشور بلاروس، لبنان، ونزوئلا، سودان و سوریه بیشترین خطر سرمایه گذاری را دارند. در بلاروس، نیروهای نظامی روسیه به عملیات خود ادامه می‌دهند. ونزوئلا سال‌هاست که با تورم شدید و فساد بومی مواجه بوده است.

از سوی دیگر، 13 کشور از جمله چندین کشور اروپایی، سنگاپور و نیوزلند کمترین خطر را داشتند. این موضوع به دلیل عواملی مانند اوراق قرضه دولتی با رتبه AAA، فساد پایین و حمایت‌های قوی از حقوق مالکیت است.

این وضعیت برای سرمایه گذاران چه معنایی دارد؟
رشد اقتصادهای نوظهور فرصت‌هایی را برای سرمایه‌گذاران ایجاد می‌کند که تحت تأثیر پیامدهای جمعیتی، افزایش تولید ناخالص داخلی و پیشرفت‌های فناوری که در سطح جهانی دیده می‌شود، شکل می‌گیرد.

علاوه بر این، تنوع در بخش‌ها، دارایی‌ها و مناطق جغرافیایی ممکن است به طور کلی به نفع سرمایه‌گذاران باشد.

با در نظر گرفتن این موضوع، سرمایه گذاری در سایر کشورها در معرض خطرات مختلفی قرار دارد و بر عملکرد بلندمدت سهام، اوراق قرضه و سایر دارایی‌های مالی تأثیر می‌گذارد. با در نظر گرفتن این عوامل، پاداش سرمایه گذاری در شرکت‌های بین‌المللی ممکن است با ریسک‌های کلان اقتصادی و خاص کشور همراه باشد.