کد خبر: ۴۱۸۳۸۷
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۴۰۲ - ۱۷:۴۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۴۲۶

بلومبرگ: آمریکا و اسرائیل ایجاد دولت موقت در غزه را برای دوران بدون حضور حماس بررسی می‌کنند

«بلومبرگ» به نقل از افراد مطلع ادعا کرده مقام‌های آمریکایی و اسرائیلی بحث درباره احتمالات از جمله انتصاب دولت موقتِ تحت حمایت سازمان ملل و با مشارکت دولت‌های عربی را برای دوران بدون حضور حماس در غزه آغاز کرده‌اند.
«بلومبرگ» به نقل از افراد مطلع ادعا کرده مقام‌های آمریکایی و صهیونیستی بحث درباره احتمالات از جمله انتصاب دولت موقتِ تحت حمایت سازمان ملل و با مشارکت دولت‌های عربی را برای دوران بدون حضور حماس در غزه آغاز کرده‌اند.

به گزارش «تیک» به نقل از فارس، طبق این گزارش، «این مباحث هنوز در مراحل اولیه است و به تحولات آینده از جمله مهمترین آن‌ها موفقیت حمله زمینی اسرائیل به غزه بستگی دارد». به گزارش بلومبرگ، چنین امکانی نیاز به پذیرش و حمایت کشورهای عربی منطقه دارد که به هیچ وجه قطعی نیست.

«ویلیام آشر» تحلیگر ارشد سابق سیا در امور غرب آسیا به بلومبرگ درباره پتانسیل جذب کشورهای عربی به این طرح گفت «به تغییر اساسی در نحوه پذیرش خطر و همکاری آن‌ها با یکدیگر نیاز دارد و همچنین نیاز به جهش اعتماد از سوی اسرائیل در زمانی هست که کمبود آن وجود دارد».

پیش‌تر و در ادامه اعلام آمادگی مقامات آمریکایی برای ارائه کمک‌های نظامی و اطلاعاتی جهت عملیات زمینی رژیم موقت صهیونیستی به نوار غزه، نشریه انگلیسی «تایمز» گزارش داد جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا در جریان دیدار خصوصی که با «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم موقت صهیونیستی داشته، حمایت خود از حمله زمینی به نوار غزه را اعلام کرده است.

تایمز به نقل از منابع مطلع نوشت: «بایدن به نتانیاهو گفت که از طرح‌های اسرائیل برای تهاجم [زمینی] به منظور ریشه‌کن کردن حماس، کاملاً حمایت می‌کند».

در همین حال وبگاه شبکه خبری بلومبرگ گزارش داده دولت‌های آمریکا و کشورهای اروپایی، رژیم صهیونیستی را برای به تأخیر انداختن حمله زمینی به غزه تحت فشار قرار داده‌اند. طبق این گزارش، هدف کشورهای غربی خرید زمان برای پیشبرد مذاکرات مخفیانه قطر جهت آزادسازی اسرا است.

پیش از این «ایهود باراک» نخست‌وزیر سابق رژیم صهیونیستی از مقام‌های این رژیم خواسته بود هدف نظامی غیرواقع‌بینانه ریشه‌کن کردن حماس را کنار گذاشته و یک هدف واقعی و قابل دسترس برای عملیات خود در غزه انتخاب کنند.