کد خبر: ۴۲۲۰۲۷
تاریخ انتشار: ۰۵ دی ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۳۵۲

مجازت قصاص برای عامل قتل تاجر ایرانی در گرجستان

پسری جوان که یک تاجر ایرانی را در شهر تفلیس گرجستان به قتل رسانده است، در تهران به درخواست اولیای دم مقتول به مرگ محکوم شد.
اعتمادآنلاین: متهم که 35 ساله است، بعد از کشتن یک تاجر ایرانی در تفلیس گرجستان برای چندین سال در آنجا زندانی بود اما پس از آزادی به ایران بازگردانده و با توجه به شکایت اولیای دم در مرز ایران بازداشت شد و این بار در تهران پای میز محاکمه رفت.

سال 90 بود که خبر رسید تاجر ایرانی در تفلیس کشته شده است. پلیس گرجستان متوجه شد ضارب جوان ایرانی به نام نوید است. وقتی نوید بازداشت شد پلیس آلت قتل را که یک چاقوی تزئینی بود، پیدا کرد.

نوید به اتهام قتل و سرقت اموال مقتول برای مدت 9 سال در تفلیس زندانی شد. او بعد از آزادی به ایران مسترد و به جرم قتل بازداشت شد. با توجه به پرونده نوید در گرجستان و سایر مدارک موجود کیفرخواست علیه وی صادر و پرونده برای رسیدگی به دادگاه کیفری استان تهران ارسال شد.

در جلسه دادگاه اولیای دم درخواست قصاص کردند و متهم برای دفاع از خود پشت تریبون فراخوانده شد. او گفت: می‌خواستم پناهندگی بگیرم برای همین عضو یک فرقه شیطان‌پرستی شدم و مطالبی در فضای مجازی نوشتم. شنیده ‌بودم از این راه راحت‌تر می‌توانم پناهندگی بگیرم. به ترکیه رفتم و خودم را به سفارت انگلستان و آمریکا معرفی کردم. درخواست پناهندگی دادم اما درخواست من را قبول نکردند و گفتند باید به ایران برگردی. من نمی‌توانستم برگردم دلم می‌خواست مهاجرت کنم به همین خاطر غیرقانونی به گرجستان رفتم.

متهم ادامه داد: شنیده ‌بودم در گرجستان یک تاجر ایرانی هست که نفوذ زیادی دارد.  آدرس دفتر او را گرفتم و همراه دوستم به آنجا رفتم. نوشته‌هایی را که در فضای مجازی منتشر کرده بودم، به او نشان دادم و گفتم به من کمک کند؛ اما آن تاجر عصبانی شد. به همین خاطر با هم درگیر شدیم و من با خنجر تزیینی که چند روز قبل خریده بودم چند ضربه به او زدم. موبایل و نوت‌بوکش را دزدیم و فرار کردم.

متهم گفت: من 9 سال در زندان گرجستان در عذاب مطلق بودم. هرچند حکم قصاص نداشتم اما وضعیتم آنقدر بد بود که دلم می‌خواست بمیرم. در گرجستان به 14 سال حبس محکوم شده بودم. 4 سال اول حبس را در شرایط بسیار بدی بودم. اجازه دیدن تلویزیون نداشتم. هیچکس بجز زندانبان را نمی‌دیدم و با خانواده‌ام هم ارتباطی نداشتم. کاملا ارتباطم با دنیای بیرون قطع بود. حتی داشت یادم می‌رفتم چطور حرف بزنم. تا اینکه من را به زندان دیگری منتقل کردند. در آنجا شرایط بهتر بود حداقل اینکه اجازه داشتم با خانواده‌ام تلفنی صحبت کنم. 9  سال از دوران محکومیتم گذشته بود که کرونا شیوع پیدا کرد و در سال 99 من را به ایران تحویل دادند. از همان زمان هم دوباره در ایران زندانی شدم.

در این هنگام برادر مقتول به قضات گفت: وقتی که ما متوجه شدیم متهم 9 سال در زندان گرجستان عذاب کشیده است. مادرم تصمیم گرفت او را ببخشد. به ما هم این موضوع را گفتم. برای همین ما تصمیم داشتیم او را ببخشیم یکی از برادرانم از طرف خودش و به عنوان قیم برادزاده که پدرش کشته شده اعلام گذشت کرد اما متهم حتی تشکر خالی هم از ما نکرد. حالا من و دیگر اولیای‌دم درخواست قصاص داریم.

در این هنگام متهم گفت: من از کرده خودم پشیمان هستم و عذرخواهی می‌کنم.

بعد از گفته‌های متهم و وکیل او قضات برای تصمیم گیری وارد شور شدند و نوید را به قصاص محکوم کردند.