کد خبر: ۴۲۳۰۷۳
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۷۷۴

هشدار نارنجی برای ۹ استان / بارش شدید برف در راه است

سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح نارنجی برای ۹ استان از بارش شدید برف و باران در برخی مناطق از جمله در آذربایجان شرقی و غربی، کردستان و کرمانشاه خبر داد.
تسنیم: سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح نارنجی برای ۹ استان از بارش شدید برف و باران در برخی مناطق از جمله در آذربایجان شرقی و غربی، کردستان و کرمانشاه خبر داد.

پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد امروز بارش برف و باران همراه با وزش شدید در غرب، شمال غرب، دامنه‌های جنوبی البرز در استان‌های قزوین، البرز، تهران و رگبار باران در گیلان و غرب مازندران ادامه خواهد داشت.


بارش برف و باران در گیلان و بارش برف در ارتفاعات البرز مرکزی، اردبیل، نیمه شرقی آذربایجان شرقی، جنوب آذربایجان غربی، کردستان و شمال کرمانشاه شدت دارد و دریای خزر مواج است.

فردا یکشنبه علاوه بر این مناطق در شمال خوزستان و بخش‌هایی از شمال شرق نیز بارش‌های پراکنده روی می‌دهد و از بعدازظهر به‌تدریج سمانه بارشی از کشور خارج می‌شود.


دوشنبه در شمال غرب، دامنه‌های زاگرس واقع در غرب و جنوب غرب کشور افزایش ابر، وزش باد و بارش‌های پراکنده انتظار می‌رود.

سه‌شنبه در غرب کشور و دامنه‌های جنوبی البرز وزش باد و کاهش نسبی دما پیش بینی می‌شود و در سایر مناطق کشور جو آرام و پایداری حاکم است. چهارشنبه نیز در سواحل دریای خزر ابرناکی و بارش‌های پراکنده پیش‌بینی شده است.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

زمان پایان: شنبه ۱۴۰۲/۱۰/۲۳

نوع مخاطره: بارش باران و برف، مه‌گرفتگی، در مناطق کوهستانی کولاک برف و احتمال بهمن.

منطقه اثر:

شنبه ۱۴۰۲/۱۰/۲۳: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، گیلان و ارتفاعات زنجان، قزوین و البرز.

اثر مخاطره: اختلال در ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، لغزندگی زمین در گردنه‌های کوهستانی به‌سبب بارش برف، کاهش دید، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات، احتمال بهمن، کولاک برف، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌ها، آب‌گرفتگی معابر و احتمال قطعی برق در نواحی روستایی در نقاط سردسیر.

توصیه: پرهیز از سفر‌های غیرضروری به‌ویژه در گردنه‌های برف‌گیر و مجهز بودن خودرو‌ها به وسایل زمستانی در مناطق سردسیر، عدم توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، خودداری از فعالیت‌های کوهنوردی و جابه‌جایی عشایر، پرهیز از فعالیت‌های عمرانی، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌رو‌ها و آمادگی راهداری جهت برف‌روبی در گردنه‌ها و نقاط سردسیر.

توصیف سامانه: افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع امواج دریا


زمان شروع: صبح شنبه ۱۴۰۲/۱۰/۲۳

زمان پایان: صبح دوشنبه ۱۴۰۲/۱۰/۲۵

نوع مخاطره: افزایش بیشینه سرعت وزش باد لحظه‌ای تا ۳۰ نات و افزایش بیشینه ارتفاع امواج در مناطق ساحلی تا ۲ متر و در مناطق دور از ساحل بیش از ۲ متر

منطقه اثر: شنبه ۱۴۰۲/۱۰/۲۳ و یکشنبه ۱۴۰۲/۱۰/۲۴: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گیلان و مازندران و گلستان.

دوشنبه ۱۴۰۲/۱۰/۲۵: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گیلان و مازندران.

اثر مخاطره: غرق شدن شناگران و آسیب به قفس‌ها و تور‌های صیادی، خسارت به شناور‌های تفریحی و سبک، اختلال در تردد‌های دریایی و احتمال خسارت به تأسیسات دریایی.

توصیه: منع فعالیت‌های شیلاتی، ممانعت از تردد شناور‌های سبک و تفریحی، ممانعت از ورود و خروج کشتی‌ها به بنادر، منع تردد کشتی‌های تجاری و منع فعالیت‌های پشتیبانی صنایع فراساحل و آماده‌باش برای مواجهه با خسارت احتمالی توسط فعالان دریایی.