کد خبر: ۴۲۳۰۸۱
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۸
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۶۷۶

ماجرای پیام ویژه و مهم اوباما به سردار سلیمانی بعد از پیروزی در انتخابات چه بود؟

منوچهر متکی گفت: آمریکایی‌ها یک بار تقاضا کردند در موضوع عراق با ایران مذاکره کنند چون از درگیری‌های در عراق مستأصل شده بودند؛ اقدامات مسلحانه که آنجا صورت می‌گرفت اینها را کلافه کرده بود و دو نفر را مامور کردند تا بررسی کنند چرا آمریکا در عراق موفق نمی‌شود. یک نفر از حزب جمهوریخواه به نام جیمز بیکر که وزیر خارج اسبق آمریکا بود و یک نفر از حزب موکرات به نام لی.اچ همیلتون. این دو نفر به عراق رفتند و بررسی کردند و ۱۵۰ صفحه گزارش نوشتند. در گزارششان نکات مختلفی بود و یک مورد این بود که شما به سرشاخه اصلی در عراق توجه نکردید و آن ایران است.
وزیر خارجه دولت احمدی نژاد روایتی از مذاکرات ایران و آمریکا بر سر عراق را روایت کرده است.

به گزارش تیک به نقل از تسنیم، منوچهر متکی وزیر امورخارجه دولت احمدی نژاد در سال‌های ۸۴ تا ۸۹  ماجرای مذاکره آمریکا با ایران بر سر عراق را روایت کرده که در ادامه می خوانید:


آمریکایی‌ها یک بار تقاضا کردند در موضوع عراق با ایران مذاکره کنند چون از درگیری‌های در عراق مستأصل شده بودند؛ اقدامات مسلحانه که آنجا صورت می‌گرفت اینها را کلافه کرده بود و دو نفر را مامور کردند تا بررسی کنند چرا آمریکا در عراق موفق نمی‌شود. یک نفر از حزب جمهوریخواه به نام جیمز بیکر که وزیر خارج اسبق آمریکا بود و یک نفر از حزب موکرات به نام لی.اچ همیلتون. این دو نفر به عراق رفتند و بررسی کردند و ۱۵۰ صفحه گزارش نوشتند. در گزارششان نکات مختلفی بود و یک مورد این بود که شما به سرشاخه اصلی در عراق توجه نکردید و آن ایران است.

با این گزارش، آمریکایی‌ها از طریق سفیر سوئیس پیام آوردند که می‌خواهیم با شما مذاکره کنیم. ما گردش کار کردیم و مجموعه نظام با این درخواست موافقت نکرد؛ به فاصله کوتاهی رئیس‌جمهور عراق مرحوم جلال طالبانی، آقای حکیم و دیگران نامه نوشتند و از مقام معظم رهبری خواستند این مذاکرات به خاطر آینده عراق صورت بگیرد و حضرت آقا پذیرفتند.{با اشاره به دو دور مذاکره با آمریکادر هر دو دور رئیس تیم مذاکره کننده کاظمی قمی سفیر ایران در عراق بود و درباره پیشنهاد برای تغییر مذاکره‌کننده}: دور بعدی مذاکره من به حاج قاسم پیشنهاد کردم رئیس تیم مذاکره کننده از وزارت خارجه باشد؛ گفت چه کسی مدنظرت است؟ گفتم حسین امیرعبداللهیان. آقای امیرعبداللهیان آن زمان مدیرکل حوزه کشورهای عربی و خلیج فارس بود و سردار سلیمانی هم پذیرفت و اتفاقاً مذاکرات به نتیجه رسید.

ما برای مذاکرات چارچوبی تعیین کردیم و در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی مذاکرات را شبیه‌سازی می‌کردیم، یک سمت میز به عنوان ایران و یک سمت میز طرف آمریکایی بود و موضوعاتی که احتمال می‌دادیم مطرح می‌شد و پاسخ تهیه می‌کردیم. همین طور حرف‌هایی که ما باید می‌زدیم را هم جمع‌بندی کردیم. در پاسخ به این سوال که چرا آمریکا در عراق پیروز نمی‌شود به آنها منتقل شد که شما تا زمانی که با هیبت نظامی و مسلسل بر دوش در خیابان‌های عراق ظاهر می‌شوید، بهترین هدف برای مقابله با عراق هستید. مردم از نیروی نظامی خارجی که کشورش را اشغال کرده نفرت دارد.

اوباما وقتی اخبار این مذاکرات را شنید، همان زمان در حال گرم کردن برای رقابت انتخاباتی بود. او از فرصت استفاده کرد و در کمپین‌های انتخاباتی خود گفت اگر رئیس جمهور شوم نیروهای آمریکایی را از عراق خارج می‌کنم. اواخر ۲۰۰۹ وقتی بر سر کار آمد، برای حاج قاسم پیام فرستاد که من بر سرقولم هستم و ۲۰۱۱ نیروهای آمریکایی را از عراق خارج می‌کنم و این کار را کرد.