کد خبر: ۴۲۳۱۹۱
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۴۰۲ - ۱۹:۳۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۲۰۹

چینی‌های ثروتمند، پول‌های خود را قاچاقی خارج می‌کنند

اقتصاد چین در حال حاضر در سیر نزولی قرار گفته است. بر اساس آمار منتشر شده، میزان بالای بیکاری جوانان در این کشور بالغ بر 20 درصد ...
اقتصاد چین در حال حاضر در سیر نزولی قرار گفته است. بر اساس آمار منتشر شده، میزان بالای بیکاری جوانان در این کشور بالغ بر ۲۰ درصد است.

علاوه بر آن، همچنین تنش‌های فعلی سیاسی چین با تایوان و ایالات متحده آمریکا به افزایش محدودیت‌ها پیرامون وضعیت زندگی روزمره در این کشور، دامن زده است.

در پی این تحولات و بر اساس آمار منتشر شده، میزان مهاجرت شهروندان میلیونر چینی به خارج از کشور در سال ۲۰۲۳ افزایش یافته و حدود ۱۳ هزار و ۵۰۰ مورد بوده است. این در حالی است که در سال ۲۰۲۲ تعداد ۱۰ هزار و ۸۰۰ میلیونر چین را ترک کردند.

گفته می‌شود کشورهای استرالیا، امارات متحده عربی، سنگاپور و ایالات متحده آمریکا مقصدهای محبوب ثروتمندان مهاجر چینی هستند.

در عین حال، انتقال پول به خارج از کشور یک مشکل اساسی برای ثروتنمدان در چین محسوب می‌شود. بر اساس قوانین چین، شهروندان این کشور سالانه اجازه دارند فقط مبلغ ۵۰ هزار دلار به خارج انتقال دهند.

ارسال ۱۵۰ میلیارد دلار به خارج از طریق راه‌های غیرقانونی
بر اساس گزارش رسانه‌ها، چینی‌های ثروتمند برای "حل" این چالش و ارسال مبلغ‌های بالاتری از دارایی‌های خود به خارج از کشور از گزینه غیرقانونی سیستم "حواله" و از "خدمات" گسترده این شبکه غیررسمی و "زیرزمینی" استفاده می‌کنند.

گفته می‌شود چینی‌ها در سال گذشته میلادی حدود ۱۵۰ میلیارد دلار از این طریق به خارج از کشور فرستاده‌اند.

این در حالی است که میزان مجازات‌های در نظر گرفته شده قانونی در چین برای انجام چنین تراکنش‌هایی دست‌کم یک سوم مبلغ پول ارسال شده است. به گفته رسانه بلومبرگ، این فعالیت‌های مالی حتی می‌تواند منجر به اتخاذ حکم حبس به میزان یک تا پنج سال نیز شود.

دو هزار میلیارد دلار ثروت میلیونرهای چینی
بر اساس گزارش رسانه‌ها، با افزیش میزان رفاه در چین در طول دهه‌های اخیر، در این کشور بیشترین میلیونرهای جهان پس از ایالات متحده آمریکا، زندگی می‌کنند.

در عین حال تعداد ثروتمندان چینی‌ از نظر آمار در رده پنجم جدول ثروتمندان جهان قرار گرفته است.

مجموع ثروت میلیونرهای چینی در داخل کشور نیز بالغ بر دو هزار میلیارد دلار برآورد شده است.