کد خبر: ۴۲۳۶۲۳
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۴۶۰

سامانه بارشی فردا وارد کشور می‌شود/ هشدار بارش برف و باران در ۲۳ استان

سازمان هواشناسی با اشاره به ورود سامانه بارشی به کشور طی فردا نسبت به بارش برف و باران در ۲۳ استان و خسارت به محصولات کشاورزان هشدار صادر کرد.
تسنیم: سازمان هواشناسی با اشاره به ورود سامانه بارشی به کشور طی فردا نسبت به بارش برف و باران در ۲۳ استان و خسارت به محصولات کشاورزان هشدار صادر کرد.

بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در اکثر مناطق کشور به‌جز مناطق غربی سواحل دریای خزر، جو آرام و پایداری پیش‌بینی شده است. فردا با ورود سامانه بارشی به کشور در شمال غرب، غرب، ارتفاعات البرز غربی و مرکزی، زاگرس مرکزی و سواحل دریای خزر بارش برف، باران و وزش باد آغاز می‌شود.

روز سه‌شنبه با تقویت سامانه بارشی در مناطق ذکر شده بارش‌ها تشدید شده و گستره آن مناطقی از مرکز، جنوب غرب، دامنه‌های جنوبی البرز در استان‌های قزوین، البرز، تهران، مرکزی و قم را در برمی گیرد.

چهارشنبه گستره بارش‌ها علاوه بر مناطق ذکر شده شرق، شمال شر و بخش‌هایی از جنوب کشور را فرا می‌گیرد. روز پنجشنبه در مناطقی از شمال غرب و غرب کشور بارش‌های پراکنده و برای سایر مناطق جو پایدار پیش‌بینی شده است. طی این مدت در مناطق سردسیر، کوهستانی و ارتفاعات بارش به‌صورت برف است به‌ویژه در ارتفاعات البرز بارش برف قابل ملاحظه خواهد بود.

همچنین امروز خلیج‌فارس و روز‌های سه‌شنبه و چهارشنبه دریای خزر مواج است.

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: دوشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۰۲

زمان پایان: چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۰۴

نوع مخاطره: بارش باران، در نواحی سردسیر و مرتفع بارش برف، وزش باد شدید موقت، در نواحی کوهستانی کولاک برف، کاهش نسبی دما و در مناطق گرمسیر رعدوبرق

منطقه اثر:

دوشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۰۲: کردستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، اردبیل، گیلان، مازندران.

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۱/۰۳: کردستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، مازندران، قزوین، البرز، تهران، چهارمحال و بختیاری.

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۰۴: کردستان، کرمانشاه، زنجان، همدان، قزوین، قم، تهران، البرز، اردبیل، گیلان، گلستان، خراسان شمالی، مازندران، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، شمال استان‌های فارس، سمنان، خراسان رضوی، جنوب استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، مرکزی، لرستان و نوار شرقی خوزستان.

اثر مخاطره: احتمال اختلال در ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، احتمال مسدود شدن راه‌های ارتباطی روستایی در نواحی کوهستانی و مناطقی با اقلیم سرد، احتمال بهمن، احتمال آب‌گرفتگی معابر، کاهش نسبی دما و احتمال افت فشار گاز و قطعی برق.

توصیه: آمادگی راهداری جهت برف‌روبی در گردنه‌ها و مناطق سردسیر، پرهیز از سفر‌های غیرضروری، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها، عدم قرارگیری در بستر مسیل‌ها و رودخانه‌های فصلی، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی، محدودیت در فعالیت‌های عمرانی، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاکسازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌رو‌ها و صرفه‌جویی در مصرف حامل‌های انرژی.

هشدار خسارت به محصولات کشاورزان

نوع مخاطره: بارش باران، در نواحی سردسیر و مرتفع بارش برف، وزش باد شدید موقت، در نواحی کوهستانی کولاک برف، کاهش نسبی دما و در مناطق گرمسیر رعدوبرق

منطقه اثر:

دوشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۰۲: کردستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، اردبیل، گیلان، مازندران.

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۱/۰۳: کردستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، مازندران، قم، قزوین، البرز، تهران، چهارمحال و بختیاری.

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۰۴: کردستان، کرمانشاه، زنجان، همدان، قزوین، قم، تهران، البرز، گیلان، گلستان، اردبیل، خراسان شمالی، مازندران، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، شمال استان‌های فارس، سمنان، خراسان رضوی، جنوب استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی.

توصیه: زدودن برف از شاخه‌های جوان جهت جلوگیری از شکستن نهال، استحکام پوشش سازه‌های کشاورزی و دامداری‌ها در برابر باد شدید، عدم انجام عملیات هرس به‌دلیل وقوع برف، ذخیره سازی سوخت دوم جهت گرمایش گلخانه‌ها، مرغداری‌ها، دامداری‌ها، واحد‌های تولیدی با توجه به کاهش دما و وقوع برف در استان‌های سردسیر، رنگ آمیزی تنه درختان برای جلوگیری از آفتاب سوختگی و بیماری شانکر باکتریایی، نگهداری از تأسیسات و عایق‌بندی لوله‌های آب برای جلوگیری از ترکیدگی و یخ‌زدگی لوله‌ها در باغات و واحد‌های تولیدی، استفاده از نور مصنوعی در گلخانه‌ها در روز‌های ابری، انجام کود سرک در مزارع غلات و کلزا در استان‌های ساحلی قبل از شروع بارش.

 توصیف سامانه:افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع موج

زمان پایان: چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۰۴

نوع مخاطره:افزایش بیشینه سرعت وزش باد موقتی تا ۲۸ نات و افزایش بیشینه ارتفاع موج تا ۲ متر

منطقه اثر: 

دوشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۰۲، سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۱/۰۳ و چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۰۴: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گیلان و مازندران، در دریای خزر.

اثر مخاطره: خطر غرق شدن شناگرها، آسیب به تور‌های صیادی، احتمال آسیب به شناور‌های سبک و تفریحی، اختلال در فعالیت‌های ساحلی و فراساحل.

توصیه:منع شنا و غواصی، منع فعالیت‌های شیلاتی، محدودیت در تردد شناور‌های سبک و تفریحی، اتخاذ تمهیدات لازم جهت ورود و خروج کشتی‌ها به بنادر و فعالیت‌های پشتیبانی صنایع فراساحل.