کد خبر: ۴۲۳۷۳۳
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۴۱۰

رفتم در دعوا میانجی‌گری کنم، کور شدم؛ اما قصاص نمی‌خواهم

مردی که قصد داشت در یک دعوای خیابانی میانجی‌گری کند و مانع اتفاقی تلخ شود، با مشت یکی از طرفین بینایی خود را از دست داد با این حال از قصاص متهم صرف‌نظر کرد.
اعتمادآنلاین: متهم که در درگیری با دو برادر مرتکب این جرم شده بود، در دادگاه از شاکی عذرخواهی کرد و گفت با او خصومتی نداشت.

وقتی شاکی که به شدت مجروح بود، به بیمارستان منتقل شد، پزشکان متوجه شدند چشم مرد جوان از کاسه بیرون زده و بافت‌های آن از بین رفته ‌است. مرد مجروح بعد از عمل جراحی سخت، یک چشم خود را از دست داد؛ اما پزشکان توانستند از خونریزی شدید در کاسه چشم او جلوگیری کنند.

مرد مجروح بعد از مدتی طولانی از بیمارستان مرخص شد. او در دادسرا حاضر شد و در شکایتی گفت: در حال عبور از خیابان بودم که متوجه درگیری میان دو برادر با مردی جوان شدم. جلو رفتم که درگیری را تمام کنم، چون می‌دانم آدم‌ها موقع عصبانیت ممکن است چه کارهای خطرناکی انجام بدهند. در این بین یکی از طرفین درگیری مشتی به صورتم کوبید که استخوان صورتم را شکست و چشمم را کور کرد. حالا من شکایت دارم.

با تکمیل تحقیقات و صدور کیفرخواست پرونده برای رسیدگی به شعبه 4 دادگاه کیفری استان تهران فرستاده شد. در جلسه رسیدگی ابتدا شاکی در جایگاه قرار گرفت. او گفت: من ابتدا درخواست قصاص کردم اما حالا درخواستم را پس می‌گیرم و دیه می‌خواهم. برای میانجیگری آنجا بودم و اصلا قصدم این نبود که به کسی آسیبی وارد کنم حالا هم می‌خواهم این درگیری‌ها یکجایی تمام شود به همین دلیل خودم پیش قدم می‌شوم و از قصاص گذشت می‌کنم و فقط دیه می‌خواهم. درخواست دارم متهم هزینه درمانم را هم تامین کند.

در ادامه متهم در جایگاه قرار گرفت. او گفت: از اتفاقی که افتاده بسیار پشیمانم و عذرخواهی می‌کنم. من آنقدر عصبانی بودم که اصلا متوجه رفتارم نبودم. مرد شاکی را هم اصلا نمی‌شناسم. او درست می‌گوید. ما هیچ خصومتی با هم نداشتیم و من از اتفاقی که افتاده ‌است متاسفم.

متهم گفت: حاضرم خسارت وارد شده را جبران کنم و خواسته‌های متهم را قبول دارم.

بعد از گفته‌های متهم و وکیل مدافع او هیات قضات برای تصمیم‌گیری وارد شور شدند.