کد خبر: ۴۲۴۰۳۸
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۸
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۲۴۳

سخنگوی صنعت آب: بارش‌های زمستانه کاهش ۵۰ درصدی داشته است

سخنگوی صنعت آب با اشاره به کاهش ۵۰ درصدی میزان بارش‌ها در از آغاز زمستان تاکنون گفت: در چنین شرایطی مدیریت مصرف باید به عنوان یک الگوی جدی در دستور کار باشد و توجه تمام اقشار جامعه به این موضوع به صورت جدی صورت پذیرد.
ایلنا: فیروز قاسم‌زاده سخنگوی صنعت آب با اشاره آخرین وضعیت بارش‌ها و موجودی سد‌های کشور اظهار داشت: سال آبی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ در حالی ۱۲۷ روز خود را سپری می‌کند که پیش بینی‌های بارشی محقق نشده است و سال جاری به عنوان چهارمین سال خشک متوالی، با کاهش جدی بارش روبروست.

وی با بیان اینکه فصل پاییز امسال با کاهش بارندگی حدود ۳۰ درصدی به پایان رسید، افزود: تاکنون، بارش‌های زمستانه نیز با کاهش حدود ۵۰ درصدی روبرو بوده است؛ به طوری که بارش‌های باران و برف هفته اخیر به ویژه در شمال‌غرب کشور نه تنها نتوانست کمبود بارش پاییزه را جبران کند بلکه سهم زمستان نیز محقق نشده است.

قاسم‌زاده خاطرنشان کرد: پوشش برفی کشور، علی‌رغم رشد اندک نسبت به سال گذشته، همچنان با کاهش ۱۰ درصدی نسبت به متوسط بلند مدت مواجه است.

سخنگوی صنعت آب، کاهش بارندگی‌های پاییز و زمستان را دلیل کاهش بیش از ۱۰ درصدی ورودی مخازن سد‌های کشور اعلام کرد و گفت: با تنظیم و اجرای برنامه دقیق منابع و مصارف حوضه‌های آبریز و مدیریت مستمر مخازن سدها، حجم مخازن کشور در شرایط تقریباً برابر با سال گذشته حفظ شده است.

قاسم‌زاده درصد پرشدگی سد‌ها در استان‌های مختلف را متفاوت خواند و توضیح داد: اکنون سد‌های زنجیره کارون دارای ۶۲ پرشدگی، سد‌های دریاچه ارومیه دارای ۲۹ درصد، سد زاینده‌رود ۲۲ درصد و سد‌های پنجگانه تهران دارای ۱۴ درصد پرشدگی هستند.

وی با تأکید بر رعایت مدیریت مصرف در شرایط کنونی بیان داشت: در چنین شرایطی مدیریت مصرف باید به عنوان یک الگوی جدی در دستور کار باشد و توجه تمام اقشار جامعه به این موضوع به صورت جدی صورت پذیرد.

سخنگوی صنعت آب کشور خاطرنشان کرد: در بحث مدیریت مصرف، شبکه شرب ادارات و ارگان‌های دولتی باید رعایت لازم در کاهش مصرف را داشته باشند و توجه ویژه مردم عزیز در سطح خانوار‌ها نیز به این موضوع ضروری است.

وی اضافه کرد: همچنین در بخش صنعت، استفاده از ظرفیت بازچرخانی و جایگزینی پساب به جای آب می‌تواند باعث کاهش مصارف شود. در بخش کشاورزی نیز، به عنوان اصلی‌ترین مصرف‌کننده آب، باید در رعایت الگوی کشت و استفاده از روش‌های کم آبیاری اهتمام جدی وجود داشته باشد.

سخنگوی صنعت آب کشور گفت: وزارت نیرو همانند دو سال گذشته، برنامه‌ریزی لازم را برای عبور بدون تنش از شرایط پیک مصرف انجام داده است و قطعاً مدیریت مصرف در اجرای موفقیت‌آمیز این برنامه‌ها می‌تواند بسیار مؤثر باشد.