کد خبر: ۴۲۴۵۹۰
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۸
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۲۹۸

باند «پنج انگشتری» به تله پلیس مشهد افتاد

اعضای یک باند سابقه‌دار که فقط خودروهای زائران و مسافران را در مشهد می‌ربودند در حالی با تیراندازی شبانه نیروهای کلانتری شفا به دام افتادند که سرکرده این باند در همه انگشتان یک دست انگشتر سرقتی داشت.
روزنامه خراسان: ماموران کلانتری شفای مشهد که از آغاز اجرای طرح مقابله با سارقان و مالخران در مشهد،چندین باند بزرگ سرقت را متلاشی کرده اند،چند روز قبل نیز هنگام گشت زنی های نامحسوس در بولوار ابوطالب به رفتارهای نامتعارف راننده یک دستگاه خودروی پراید مشکوک شدند که به طرز عجیبی اطراف خود را می پایید. ماموران کارآزموده بی درنگ خودروی مذکور را زیر چتر رصدهای اطلاعاتی گرفتند و بررسی های تخصصی را زیر نور چراغ های خودرو آغاز کردند. درحالی که استعلام شماره پلاک پراید از مرکز فرماندهی نشان می داد که خودروی مذکور چند روز قبل از خیابان امام رضا(ع)مشهد سرقت شده است یکی از افسران گشت نیز به آرامی در کنار خودرو قرارگرفت و صحنه عجیب دیگری را مشاهده کرد.

راننده پراید در همه انگشتان یک دست خود،انگشترهایی با نگین های رنگارنگ داشت. حالا دیگر تردیدی وجود نداشت که پلیس با باند سرقت«پنج انگشتری»روبه رو شده است؛ چراکه بازبینی یکی از دوربین های صحنه سرقت، سارقی را با «پنج انگشتر سرقتی» نشان می داد و اکنون دزد خودرو درکنار افسر نیروی انتظامی بود، ولی در یک لحظه راننده جوان متوجه حضور نیروهای گشت نامحسوس شد و پدال گاز را فشرد. ماموران کلانتری نیز در حالی به تعقیب وی پرداختند که همه اخطارهای قانونی و شگردهای پلیسی برای متوقف کردن وی بی فایده بود.

دراین هنگام افسران کارآزموده پلیس با دستور سرگرد احسان سبکبار(رئیس کلانتری شفا)شلیک های هدفمند را با تیراندازی هوایی شروع کردند.با آن که صدای شلیک حکایت از آخرین اخطارهای قانونی داشت، اما بازهم سارق حرفه ای برای گریز از چنگ پلیس بر سرعت خودرو می افزود و به طرز دلهره آوری از چراغ قرمز چهارراه ها نیز عبور می کرد. دراین شرایط نیروهای انتظامی با به کار گیری همه جوانب امنیتی برای حفظ جان رانندگان عبوری،سلاح را به سمت لاستیک های خودرو نشانه رفتند و با تیراندازی های متعدد بالاخره کنترل فرمان پراید را از دست سارق جوان خارج کردند، اما او با توقف خودرو در حاشیه خیابان،با پای پیاده به کوچه پس کوچه ها گریخت که درنهایت نفس زنان در چنگ نیروهای انتظامی گرفتار شد و حلقه های قانون بردستانش رخ نمایی کرد.

با انتقال متهم و خودرو به مرکز انتظامی،بررسی ها آغاز و مشخص شد که تعدادی قطعات و لوازم و کارت خودرو مربوط به خودروهای دیگر به همراه مدارک شناسایی و کارت پایان خدمت سربازی به نام «مهدی-ش»درون خودروی سرقتی وجود دارد. این درحالی بود که «میلاد»(متهم32 ساله)زیر رگبار سوالات تخصصی افسران دایره تجسس به تناقض گویی افتاد و بالاخره اعتراف کرد که با همدستی دو تن دیگر از دوستانش خودروهایی با پلاک شهرستان های دیگر را شناسایی می کنند و آن ها را به سرقت می برند.

این سارق جوان که 5 فقره سابقه کیفری نیز دارد در ادامه اعترافاتش به سرقت یک دستگاه خودروی پراید دیگر از خیابان امیریه14 در حوزه استحفاظی کلانتری الهیه مشهد اشاره کرد و محل اختفای خودرو را به پلیس لو داد. بنابر این گزارش در حالی که ساعاتی از بامداد سپری شده بود، ماموران کلانتری شفا با فرماندهی مستقیم«سرگرد سبکبار» و با هماهنگی های قضایی راهی مخفیگاه اعضای باند«پنج انگشتری» شدند و با دستگیری دو عضو دیگر باند،علاوه بر خودروی سرقتی پراید هاچ بک،مقادیر زیادی اموال سرقتی را به همراه گوشی های مسروقه و مدارک شناسایی شهروندان دیگر با اسامی مختلف کشف و ضبط کردند که در این میان چندین برگ چک وسفته های امضا شده نیز با مبالغ میلیاردی به دست آمد که بررسی های تخصصی برای شناسایی مال باختگان ادامه دارد. درهمین حال و در بازرسی بدنی از یکی از متهمان،یک دستگاه گوشی تلفن هوشمند سرقتی نیز کشف شد که شماره سریال آن دستکاری شده بود.

طولی نکشید که با مشخص شدن هویت مالک 2 خودروی مذکور ،هردو مال باخته به کلانتری دعوت شدند .یکی از مال باختگان که اهل سوادکوه است و برای اولین بار به مشهد سفر کرده بود با مشاهده خودروی پراید در صحن حیاط کلانتری،با چشمانی اشکبار و لبخندی شیرین ،سجده شکر به جا آورد و گفت:این پراید تنها وسیله امرار معاش خانواده ام بود که با آن برای زیارت مرقد مطهر امام رضا(ع) به مشهد آمدیم اما سارقان آن را از حاشیه خیابان امام رضا(ع) ربودند و من در حالی که نزد خانواده ام شرمنده بودم آن ها را با اتوبوس به سوادکوه بردم، ولی زمانی که ماموران کلانتری شفا بعد از چند روز خبر کشف خودرو را به من دادند دیگر نمی فهمیدم چگونه از عزیزان زحمتکش نیروی انتظامی تقدیر کنم!

تحقیقات پلیس با تاکید ویژه سرهنگ احمد نگهبان(فرمانده انتظامی مشهد)برای کشف سرقت های احتمالی دیگر اعضای باند«پنج انگشتری« ادامه دارد.