کد خبر: ۴۲۵۹۹۲
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۸:۴۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۳۵۰

آخرین وضعیت سیل در سیستان و بلوچستان؛ ۱۲۱ روستا در محاصره سیل

«در پی بارندگی شبانه روز گذشته، ۱۲۱ روستا در بخش پیرسهراب و بخش پلان شهرستان چابهار کاملاً در محاصره آب هستند و راه‌های دسترسی به این روستا‌ها قطع است.»
بارش باران و جاری شدن سیلاب سبب محاصره شدن ۳۸۷ روستا در شهرستان‌های دشتیاری، چابهار و قصرقند سیستان و بلوچستان شده است.

به گزارش ایسنا، بر اساس اعلام مسوولان و تماس‌های تلفنی مردم، وضعیت بیش از ۱۱۰ هزار نفر از مردم روستای جنوب سیستان و بلوچستان بحرانی است. بدلیل نبود راه و شکسته شدن پل و آبنما فقط امدادرسانی هوایی امکانپذیر است.

سیلاب سبب طغیان رودخانه‌های فصلی و بارش سنگین در قصرقند، بخش تلنگ، دشتیاری، بخش پلان، پیرسهراب و خسارت سنگینی به بخش کشاورزی، واحد‌های مسکونی خشتی و گلی، راه‌های روستایی و زیرساخت‌های شهری و روستایی شده بطوریکه راه تمام روستا‌ها بسته شده و هیچ ارتباطی به سایر شهرستان‌های همجوار و حتی یک روستا به روستای دیگری وجود ندارد.

فرماندار قصرقند در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: ۲ سد بزرگ زیردان در بخش ساربوک و سد شی‌کلگ در بخش تلنگ این شهرستان بر اثر بارندگی‌ها و سیلاب چند روز اخیر سر ریز شده است.

احمدرضا هاشمزهی اظهارکرد: فعالیت سامانه بارشی در جنوب استان سیستان و بلوچستان آغاز و موجب طغیان چند باره رودخانه بزرگ «کاجو» شده است.

وی با اشاره به اینکه سد "شی کلگ" بخش تلنگ با حجم ۱۰ میلیون مترمکعبی است، بیان کرد: سد زیردان نیز در مجموع با ظرفیت ۲۰۷ میلیون مترمکعب ذخیره آب با هدف آبیاری مزارع کشاورزی پایین دست و تامین آب آشامیدنی روستا‌های چابهار ساخته شده و هم اینک ظرفیت آن تکمیل شده است.

فرماندار قصرقند گفت: با توجه به اعلام هشدار سطح نارنجی هواشناسی، مدیریت بحران شهرستان قصرقند در حال آماده باش قرار دارد.

وی با اشاره به هشدار نارنجی هواشناسی، تصریح کرد: تمامی تمهیدات برای کم کردن خسارت اندیشیده شده وتمامی اعضای ستاد موظف به آماده کردن امکانات مورد نیاز هستند.

شهروندان اخطار‌های هواشناسی را جدی بگیرند

هاشمزهی از تمامی قشر‌های مختلف مردم بویژه کشاورزان و دامداران خواست که اخطار‌های هواشناسی را جدی گرفته تا کمترین خسارت را در داشته باشیم.

وی ادامه داد: بارندگی و طغیان رودخانه علاوه بر بستن مسیر قصرقند - تلنگ - کاجو راه ارتباطی ۱۱۰ روستا در محدوده حاشیه رودخانه کاجو، پایین دست دهستان حمیری ساربوک و محدوده عزیز آباد تا کلمت و بگ و هزاره‌ای و همچنین بخش تلنگ تا محدوده سد زیردان و دپ و سارتاپ را نیز قطع کرده و هیچ راهی برای امدادرسانی به جز هوایی از آن‌ها وجود ندارد.

فرماندار قصرقند بیان کرد: باران راه ۱۳ روستای محدوده بالا و پایین دست سد زیردان ساربوک و ۲۳ روستای حاشیه رودخانه کاجو و ۷۴ روستای بخش تلنگ را قطع کرده و این روستا‌ها همچنان از چهار روز گذشته در محاصره سیل قرار دارند.

وی افزود: هم اینک ۲۴ هزار نفر در بخش تلنگ قصرقند و بیش از ۶ هزار نفر در محدوده حاشیه رودخانه کاجو و ۱۳ هزار نفر در محدوده بخش ساربوک در محاصره سیل هستند و فقط امدادهوایی برای کمک رسانی امکانپذیر است.

هاشمزهی گفت: تا زمان فروکش کردن سیلاب امکان تردد در این محور و سایر روستا‌های حوزه بخش ساربوک و پایین دست منطقه چندوکان و کاجو وجود ندارد.

سیل جنوب سیستان و بلوچستان یک کشته داد

در همین رابطه معین الدین سعیدی، نماینده مجلس از مرگ یک شهروند در سیل جنوب استان سیستان و بلوچستان خبر داد.

سعیدی در گفت و گو با «انتخاب» اعلام کرد: سیل شدید در جنوب استان سیستان و در منطقه مرکزی چابهار موجب مرگ یکی از شهروندان شده است.

آماده‌باش هلال احمر در مناطق سیل‌زده سیستان و بلوچستان

رئیس جمعیت هلال احمر با اعلام آماده‌باش جهت امدادرسانی به مناطق سیل‌زده استان سیستان‌وبلوچستان گفت: دستورات لازم درباره اعزام بالگرد‌ها به مناطق سیل زده استان سیستان و بلوچستان صادر شده است.

پیرحسین کولیوند، با اشاره به سیل استان سیستان و بلوچستان اظهار کرد: با توجه به شرایط استان سیستان‌وبلوچستان، جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در آماده باش کامل به سر می‌برد.

وی درباره اقدامات انجام شده در خصوص سیل استان سیستان و بلوچستان گفت: تیم‌های امدادی در «مکران» و شهرستان «دشتیاری» استان سیستان و بلوچستان مستقر شده‌اند. وضعیت امدادی سیل سیستان و بلوچستان را پیگیری کرده‌ام و دستورات لازم درباره چگونگی امدادرسانی صادر شده است.

رئیس جمعیت هلال احمر ایران درباره چگونگی امدادرسانی به مناطق سیل زده استان سیستان و بلوچستان اظهار کرد: دستورات لازم درباره اعزام بالگرد‌ها به مناطق سیل زده استان سیستان و بلوچستان صادر شده است. همچنین رئیس سازمان امداد و نجات نیز به مناطق سیل زده اعزام شده است.

وی با بیان اینکه درباره اعزام نیرو‌های کمکی به مناطق سیل زده استان سیستان و بلوچستان فراخوان صادر کرده‌ایم، افزود: به تمام امدادگران، نجاتگران و نیرو‌های داوطلب جمعیت هلال احمر فراخوان داده‌ایم که برای کمک به مردم سیل زده استان سیستان و بلوچستان پای کار بیایند.

کولیوند ادامه داد: برخی از روستا‌ها با آب محاصره شدند و نیاز به امدادرسانی دارند. کمک‌های مورد نیاز مردم در کانون توجه قرار گرفته است. رئیس سازمان امداد و نجات در مناطق شهرستان دشتیاری و مکران به سر می‌برد و و تا زمانی که شرایط این مناطق پایدار نباشد در سیستان و بلوچستان حضور دارد.

۱۲۱ روستا در شهرستان چابهار در محاصره سیلاب

دادکریم بلوچ معاون عمرانی فرمانداری چابهار نیز در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: در پی بارندگی شبانه روز گذشته، ۱۲۱ روستا در بخش پیرسهراب و بخش پلان شهرستان چابهار کاملاً در محاصره آب هستند و راه‌های دسترسی به این روستا‌ها قطع است.

وی افزود: بر اثر شدت بارش‌ها آب به داخل منازل ۶ روستا نفوذ کرده و نیاز به کمک‌های امدادی فوری دارند. سد زیردان هم سریز کرده و آب در پائین دست سد با حجم بسیار بالا در جریان است.

معاون عمرانی فرماندار چابهار گفت: بارش شدید باران هم‌اکنون در مسیر شهرستان دشتیاری و چابهار تردد را دشوار کرده است.