کد خبر: ۴۲۶۶۸۰
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۶:۵۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۷۵۴

علم الهدی می‌گوید دولت رئیسی در حوزه کاهش تورم، «سربلند» است

علم الهدی، نماینده، ولی فقیه در استان خراسان رضوی خاطرنشان کرد: آن روز که رهبر معظم انقلاب بر مهار تورم تأکید کردند، تورم نقطه به نقطه در کشور حدود ۵۹.۸ درصد بود؛ آماری که امسال به ۳۵.۸ درصد رسید و از این نظر نیز میتوان دولت را سربلند دانست. البته این مهار تورم موردرضایت مردم نیست، زیرا ملت فقط و فقط انتظار دارد قیمت‎ها کاهش پیدا کند یا حداقل افزایش پیدا نکند. این همان نقطه‎ای است که براساس آن از دستگاه‎های اجرایی و مجلس انتظار داریم تا کنترل قیمت‎ها به عنوان یک پیامد از کنترل تورم را دنبال کند.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی عملکرد دولت رئیسی در حوزه تورم را مایه «سربلندی» توصیف کرد.

 

حجت الاسلام سید احمد علم الهدی در خطبه سیاسی نماز جمعه این هفته که با حضور زائران و مجاوران در حرم مطهر رضوی برگزار شد، با اشاره به فرارسیدن آخرین نماز جمعه سال 1402 اظهار کرد: این جمعه، آخرین جمعه سال شمسی است و طبیعی است که آخر سال، خیلی از مسائل هم در عرصه زندگی فردی و هم اجتماعی موردمحاسبه، مداقه و ارزیابی قرار بگیرد. ابتدای امسال، رهبر معظم انقلاب شعار سال را به نام رشد تولید و مهار تورم نامگذاری کردند تا مبنایی باشد برای بررسی و سنجش عملکرد و میزان موفقیت دولت که هرچه آن را بیشتر محقق کند، بتوان آن را موفق‎تر دانست.

 

وی افزود: یک مسئله، موضوع تولید بدون نفت است و یک مسئله، تولید به همراه درآمدهای نفتی. اینها باهم تفاوت دارند. البته میزان استخراج، تولید و فروش نفت خودش یک مسئله متفاوت است اما به‎طور کلی، به‎جرئت می‎توان دولت را در زمینه تولید بدون نفت موفق دانست زیرا بیش از هفت هزار بنگاه، مؤسسه اقتصادی و کارخانه راکد به عرصه عمل بازگشته‎اند که در نتیجه نرخ بیکاری را از 10 به 8 درصد و در بعضی استان‎ها همچون خراسان رضوی به 6 درصد رسانده است.

 

 

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی خاطرنشان کرد: آن روز که رهبر معظم انقلاب بر مهار تورم تأکید کردند، تورم نقطه به نقطه در کشور حدود 59.8 درصد بود؛ آماری که امسال به 35.8 درصد رسید و از این نظر نیز میتوان دولت را سربلند دانست. البته این مهار تورم موردرضایت مردم نیست زیرا ملت فقط و فقط انتظار دارد قیمت‎ها کاهش پیدا کند یا حداقل افزایش پیدا نکند. این همان نقطه‎ای است که براساس آن از دستگاه‎های اجرایی و مجلس انتظار داریم تا کنترل قیمت‎ها به عنوان یک پیامد از کنترل تورم را دنبال کند.

 

وی ادامه داد: رشد تولید در مصرف محصولات تولیدی ملی با استفاده گسترده‎تر در همین کشور نهفته است. در این معنا، شما فرض کنید یک کارگاه تولید فرآورده های لبنی در این کشور باید بتواند حقوق کارگر را افزایش بدهد اما برای این، ابتدا به افزایش سبد درآمد نیاز داریم اما افزایشی که در اثر ارتقای میزان تولید باشد نه صرفاً گران شدن محصولات. اینجاست که رهبری می گوید مهار تورم و رشد تولید تا راهبرد اقتصادی کشور را هدف‎گزاری کند و به مسئول مجری تفهیم کند دستاورد تلاش‎های تو باید به کاهش قیمت منجر شود تا مردم حاصل این زحمات را درک کنند.

 

 

امام جمعه مشهد با بیان اینکه سفره مردم تنگ تر شده و دستگاه های اجرایی باید این مسئله را حل کنند، تصریح کرد: بنده خودم به آقای وزیر اقتصاد این موضوع را تأکید کردم که شما باید مدیریت سفره مردم را از مدیریت توسعه اقتصادی کشور جدا کنید. باید نقاط اصطکاک مسئله معیشت با توسعه نظام اقتصادی، هدف مدیریت دولت باشد تا سفره مردم از این ضیق و تنگنا خارج شود.

 

وی تأکید کرد: البته کارهایی هم در این عرصه انجام شده است. همین که طرح توزیع سبد کالا درحال اجراست، اینکه یارانه دهک‎های اول تا سوم را به مناسبت فرارسیدن ماه مبارک رمضان اضافه دادند و میلیون‎ها نفر در این کشور مشمول دریافت سود سهام عدالت شدند. با این حال، این حرکت ها باید فراگیر شود تا در کاهش قیمت ها اثر بگذارد و ملت، لذت آن را در سفره‎های خود بچشد.

 

عضو مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر ضرورت مدیریت جریان بی حجابی به عنوان یکی از آفات اغتشاشات سال 1401 گفت: در سال 1401، جریان نابکارانه توطئه دشمن در اغتشاشات اجرا شد و معلول آن، یک جریان فرهنگی نفوذی در کشور بود که بی حجابی و بدحجابی را توسعه می داد. پیرو همین نقطه، اگر بنا باشد مجلس یازدهم تمام شود و رسیدگی به مسئله حجاب صورت نگیرد، این یک ننگ و عار برای مجلس یازدهم خواهد بود و متاسفانه باید اذعان کرد که تا به امروز هنوز این معضل فرهنگی حل نشده و دولت و مجلس باید توجه جدی در این عرصه داشته باشند.

 

وی بیان کرد: برادران و خواهران، در ماه مبارک رمضان اگر بنا شد بی حجابی در جامعه ما نفوذ داشته باشد، نسل جوان ما از عبادات و فرازهای معنوی ماه ضیافت خدا محروم خواهد ماند و سفره دین از زیر پای این ملت کشیده خواهد شد. متاسفانه در این حوزه حرکت موثری انجام نشده است. لایحه عفاف و حجاب همچنان بلاتکلیف مانده و آن قانونی که کمیسیون قضایی و فرهنگی مجلس تصویب کردند، پس از دستکاری به شورای نگهبان ارائه و سرمنشأ اختلاف نظری شده که تاکنون جز زیان مردم، دستاورد دیگری نداشته است