کد خبر: ۴۲۶۷۶۷
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۹:۳۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۲۰۰۳

تغییرات ثبت شده در قیمت جهانی طلا

قیمت طلا تغییر چندانی در معاملات دیروز جمعه نداشته اما در آستانه اولین کاهش هفتگی طی یک ماه گذشته قرار دارد. سرمایه‌گذاران انتظار ...

قیمت طلا تغییر چندانی در معاملات دیروز جمعه نداشته اما در آستانه اولین کاهش هفتگی طی یک ماه گذشته قرار دارد. سرمایه‌گذاران انتظار خود از کاهش نرخ بهره آمریکا را به دنبال انتشار اطلاعات اقتصادی این کشور که حاکی از افزایش تورم بوده پایین آورده‌اند.

 

قیمت هر اونس طلا با 0.29 درصد کاهش به 2155 دلار و 90 سنت رسید. قیمت معاملات آتی طلا در بازار کامکس نیویورک هم با یک کاهش 0.28 درصدی به 2161 دلار و 50 سنت رسیده است.

 

اطلاعات اقتصادی آمریکا نشان داد قیمت‌های مصرف‌کننده در این کشور بیش از حد انتظار در فوریه افزایش یافته و قیمت‌های تولیدکننده هم بالا رفته که در کل نرخ تورم در این کشور را بالاتر از هدف بانک مرکزی نگه داشته است.

 

انتظار می‌رود سیاستگذاران آمریکا سیاست‌های سختگیرانه پولی را برای مدت طولانی‌تری حفظ کنند.

 

تحلیلگران عقیده دارند گرچه طلا فضای نرخ بالای بهره را دوست ندارد، اما اگر دلیل بالا ماندن نرخ بهره افزایش تورم باشد، تمایل برای خرید طلا به طور طبیعی در بین مردم افزایش پیدا می‌کند.

 

تورم بالاتر از حد انتظار فشار بر فدرال رزرو برای حفظ نرخ بهره را افزایش داده که بر قیمت طلا تاثیر می‌گذارد. از طرف دیگر همواره از طلا به عنوان یک پشتوانه ایمن در برابر تورم بالا یاد می‌شود.

 

تاجران هنوز هم احتمال می‌دهند کاهش نرخ بهره از ماه ژوئن آغاز شود اما این احتمال تا 59 درصد نسبت به 72 درصد هفته گذشته پایین آمده است.

ارزش دلار در آستانه بزرگترین افزایش هفتگی از اواسط ژانویه قرار دارد که خرید طلا را برای دارندگان سایر ارزهای دنیا گران‌تر می‌کند.

 

تحلیلگران بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساکس عقیده دارند متوسط قیمت طلا در سال جاری میلادی بین 2090 تا 2180 دلار خواهد بود و تا پایان سال به 2300 دلار می‌رسد.

 

در میان سایر فلزات گرانبها، قیمت نقره با 1.28 درصد افزایش به 25 دلار و 38 سنت رسید و پلاتین با یک افزایش 1.24 درصدی 938 دلار و 89 سنت معامله می‌شود.