کد خبر: ۴۲۷۳۸۸
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۴۰۳ - ۲۱:۴۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۴۰۴

امام جمعه شیراز با اشاره به حمله اخیر اسرائیل: صبر راهبردی خود را نباید از دست دهیم

دژکام، امام جمعه شیراز با بیان اینکه صبر راهبردی خود را نباید از دست دهیم، گفت: با تجربه طولانی تاریخی که داریم، می‌دانیم که رمز پیروزی در وحدت فرماندهی است. وحدت فرماندهی یعنی شخص فرماندهی کل قوا که اطاعت از او بر همه ما واجب است. وی اضافه کرد: اسرائیل اصرار دارد ما یک کار خاصی انجام دهیم و همین کار را در سوریه برای تحریک ما کرد، اما چرا ما باید نقشه نظام را بگوییم؟ نباید فریب این حله‌ها را خورد. شاید به ظاهر قشنگ باشد اما در باطن ما را در برابر دشمن خلع سلاح و ضعیف می‌کند.

 نماینده ولی فقیه در استان فارس با تأکید بر اینکه به موازات صنعت گردشگری باید فرهنگ گردشگری هم رشد کند، بر ضرورت تدوین ضوابط گردشگری محیط‌های مختلف متناسب با فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی تأکید کرد.

 

آیت‌الله لطف‌الله دژکام امروز، ۱۷ فروردین در خطبه‌های نماز جمعه شیراز با بیان اینکه گردشگری یکی از جهات اقتصاد است که تأثیر فرهنگی بالایی هم دارد، گفت: امسال حافظیه شیراز در صدر همه مراکز گردشگری بوده است، البته اگر ۳۰۰ هزار نفر از حافظیه دیدار می‌کنند این آمار مراکز میراثی است و اگر ما آمار حرم مطهر شاهچراغ(ع) را بگوییم، میلیونی خواهد بود. مسافران در شیراز اولین جایی که می‌آیند و عرض سلام می‌کنند، حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) است و این جزو فرهنگ ما است که اول زیارت می‌کنیم و بعد می‌رویم غزل می‌خوانیم.

 

وی افزود: اول بودن در گردشگری منافعی دارد و این صنعت باید در فارس به واسطه اینکه هم قطب مذهبی و هم قطب ادبی است، باید کاری کنیم که فرهنگ گردشگری به موازات صنعت گردشگری رشد کند اما از این جهت هنوز خیلی عقب هستیم.

 

آیت‌الله دژکام با انتقاد از سیاست یک بام و دوهوایی که در برخی مسئولان وجود دارد، گفت: وزارت گردشگری باید ضوابط گردشگری محیط‌های مختلف را به گونه‌ای که با فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی ما هماهنگ باشد، تدوین کرده باشد. اگر زیر نظر اوقاف یا زیرنظر دانشگاه است، همان اجرا شود. اگر هر جا یک ضابطه‌ مخصوص خود داشته باشد، مردم دچار سردرگمی می‌شوند. ما توقعاتی داریم که احساس می‌شود گاهی در آن‌ها اهمال می‌شود.

 

وی با اشاره به اینکه دولت برای جذب ۱۵ میلیون گردشگر خارجی برنامه‌ریزی کرده است، گفت: این گردشگران اگر ناهماهنگی‌ها را ببینند که تحفه‌ای از ایران نخواهند برد. هدف‌گذاری خوبی صورت گرفته است که درآمد برای کشور دارد اما در چارچوب و ضابطه؛ وقتی هیچ ضابطه‌ای نیست، زبان ما برای توقع داشتن و مطالبه کردن، باز است.

 

نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری در ادامه به منویات اخیر مقام معظم رهبری در دیدار با مسئولان نظام اشاره کرد و گفت: محورهای صحبت‌های ایشان در آن دیدار، هم در رابطه با مسائل اقتصادی کشور بود، هم مسائل فرهنگی کشور را در برمی‌گرفت و هم مسئله جهان اسلام که در راس آن بحث غزه و فلسطین را داریم.

 

امسال سال همکاری دولت و مردم است

 

وی با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب در خصوص مسائل اقتصادی کشور گفت: معمولا هر دولتی که سرکار است، موفقیت‌های خود را بیان می‌کند اما این به آن معنا نیست که ناموفقیت، تلخی و ناکامی در عرصه اقتصادی نداریم. تلخی‌هایی داریم و باید به فکر باشیم. امسال سال همکاری دولت و مردم است، برای اینکه گوشه‌هایی از این قضیه را حل کنیم و شعار سال یعنی «جهش تولید با مشارکت مردم» را جامه عمل بپوشانیم.

 

امام جمعه شیراز با بیان اینکه گرانی‌ درد مزمنی شده است و همه دولت‌ها با آن مواجه بوده‌اند، گفت: مسئله بی ثباتی بازار، مسئله تنزل ارزش پول ملی و مسئله فاصله طبقاتی، موارد مهمی هستند. یک عده از گرانی سود می‌برند چون تورم می‌شود و عده‌ای که چیزی ندارند عقب می‌افتند. برای این فاصله طبقاتی که به خاطر بی عدالتی در توزیع ثروت است، باید فکری شود تا به حالت تعادل نزدیک شویم.

 

وی پرداخت خمس و زکات را یکی از تمهیدات دین اسلام برای کاهش فاصله طبقاتی عنوان کرد و گفت: اسلام دنبال این است که این فاصله‌ها کم شود. افراد متمکن باید این کار را بکنند. نمی‌شود خدا را فریب دهیم. برخی سود هنگفت می‌کنند و کمک جزئی می‌دهند و ادعای خیری دارند. اما این کمک‌ها باید متناسب با درآمدها باشد. آنکه تمکن مالی دارد برای یتیمان، نیازمندان و طبقات محروم باید هزینه کند تا تعادل ایجاد شود.

 

آیت‌الله دژکام در ادامه به بیان نقطه‌های مثبتِ مورد اشاره مقام معظم رهبری پرداخت و گفت: زیرساخت‌های کشور در حال اصلاح است که چند سال بعد نتیجه آن را خواهیم دید. ۸ هزار مرکز تولیدی تعطیل و نیمه تعطیل دوباره به چرخه تولید برگشته‌اند و باید همچنان کار کنیم تا دوباره به مشکل نخورند. اما مردم توقع دارند نتیجه کاری که مسئولان گزارش می‌دهند را حس کنند و در سفره آن‌ها اثرگذار باشد تا شرایط معیشتی و اقتصادی بهتر شود.

 

امام جمعه شیراز در ادامه با اشاره به مسئله غزه گفت: مردم شیراز امروز نشان دادند همچنان پای کار هستند و باید قدردان این ملت عظیم، صبور و مقاوم باشیم که از روز اولی که امام راحل برای روز قدس حرکت کرد تا امروز روی یک حرف که حرف قرآن است ایستاده است که «اسرائیل باید از نقشه جهان محو شود».

 

وی افزود: مسلما اسرائیل غاصب است و غصب در قاموس عدالت‌خواهی و انسان عدالت‌خواه، چه مسلمان باشد چه نباشد، جایی ندارد. پیشنهاد ما این است که غاصبان خارج شوند و مردم فلسطین از هر دینی که هستند، یهودی، مسیحی و مسلمان، چون مملکت خودشان هست رای دهند و هر حکومتی که خواستند را سر کار بیاورند، چون کشور خودشان است. این حق مسلم مردم فلسطین است و هرچه تاریخ از آن بگذرد، این حق محو نمی‌شود.

 

اشتباه صهیونیست‌ها در حمله به کنسولگری ایران

 

آیت‌الله دژکام با بیان اینکه امروز طوفان الاحرار بود، گفت: رژیم صهیونیستی دچار اشتباه شد که اکنون پشیمان است. به کنسولگری ایران در دمشق حمله کرد و همه دنیا اعلام کردند این اتفاق خلاف همه موازین بین‌المللی است.

 

امام جمعه شیراز با بیان اینکه صبر راهبردی خود را نباید از دست دهیم، گفت: با تجربه طولانی تاریخی که داریم، می‌دانیم که رمز پیروزی در وحدت فرماندهی است. وحدت فرماندهی یعنی شخص فرماندهی کل قوا که اطاعت از او بر همه ما واجب است. هر موقع ایشان تصمیمی بگیرد، ما به تحلیل نمی‌پردازیم، بلکه مطابق دستور اقدام می‌کنیم.

 

وی همچنین در ادامه با تاکید براینکه نباید برنامه‌ خود را برای دشمن علنی و آشکار کنیم، گفت: اینکه بگویید می‌خواهید چه کار کنید، یعنی جایگاه رهبر و جایگاه فرماندهی کل قوا را نمی‌دانید و نباید چنین اشتباه بزرگی انجام داد.

 

آیت‌الله دژکام اضافه کرد: اسرائیل اصرار دارد ما یک کار خاصی انجام دهیم و همین کار را در سوریه برای تحریک ما کرد، اما چرا ما باید نقشه نظام را بگوییم؟ نباید فریب این حله‌ها را خورد. شاید به ظاهر قشنگ باشد اما در باطن ما را در برابر دشمن خلع سلاح و ضعیف می‌کند.

 

وی در ادامه با بیان اینکه اعلام روز عید فطر، حق ولایت فقیه است، گفت: عید را باید ولایت امر اعلام کند. هرگاه به مقام معظم رهبری، حلول ماه شوال ثابت شود، ایشان اعلام عید می‌کنند و عید اینگونه قشنگ است. این یکی از مبانی فقهی نیز هست.