کد خبر: ۴۲۸۹۳۴
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۸:۵۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۹۹۶

صلح با روسیه، جنگ با چین | کتاب جدید امنیت ملی ترامپ درباره استراتژی او برای تسخیر دولت و مسایل جهانی چه می‌گوید؟

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نسخه‌ای از کتابی دست پیدا کرده که دو نفر از نزدیکان ترامپ درباره دکترین امنیت ملی او نوشته‌اند و در آن خواهان صلح با روسیه و رویکرد سخت‌گیرانه‌تر در برابر چین شده‌اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نسخه‌ای از کتابی دست پیدا کرده که دو نفر از نزدیکان ترامپ درباره دکترین امنیت ملی او نوشته‌اند و در آن خواهان صلح با روسیه و رویکرد سخت‌گیرانه‌تر در برابر چین شده‌اند.
کتاب جدید امنیت ملی ترامپ با تشریح رویکرد احتمالی او در دور دوم ریاست‌جمهوریش از سوی یکی از گروه‌های نزدیک به این نامزد ریاست جمهوری آمریکا منتشر می‌شود. خبرگزاری آسوشیتدپرس که به نسخه‌ای از این کتاب دسترسی پیدا کرده، گزارش داده که ازجمله محورهای مهم این رویکرد جدید آن است که کمک‌های نظامی آتی به اوکراین به مشارکت این کشور در مذاکرات صلح با روسیه مشروط شود. ممنوعیت خرید ملک برای اتباع چینی در شعاع ۵۰ مایلی ساختمان‌های دولتی ایالات متحده و همچنین تمهید جدی برای چینش پررنگ یاران ترامپ در حوزه امنیت ملی از جمله دیگر مسائلی است که در این کتاب به آن اشاره شده.
موسسه امریکن فرست‌پالیسی یکی از چندین گروهی است که تلاش می‌کنند در صورت پیروزی ترامپ در نوامبر، زمینه را برای دولت دوم او فراهم کنند. این موسسه با انتشار کتاب جدیدی، اولویت دستورکار آتی امنیت ملی ترامپ را سیاست «اول آمریکا» دانسته است. «اول آمریکا» شعار کارزار انتخاباتی ترامپ و سیاست دور نخست ریاست جمهوری او بود.

محتوای این کتاب که پیش از انتشار در روز پنجشنبه به دست اسوشیتدپرس رسیده، آخرین خروجی موسسه آمریکن فرست پالسی است. این گروه مانند «پروژه 2025» بنیاد هریتیج، به دنبال آن است که به ترامپ کمک کند تا اشتباهات دوره نخست ریاست‌جمهوری‌اش تکرار نکند. اعضای این موسسه معتقدند که ترامپ در سال ۲۰۱۶ برای ورود به کاخ سفید به اندازه کافی آماده نبود.

فراتر از تلاش‌های حوزه سیاستگذاری، این مؤسسه روی ده‌ها پیش‌نویس دستورکار اجرایی و توسعه یک برنامه آموزشی برای منصوبان سیاسی آینده هم کار کرده است. بنیاد هریتیج هم در حال تهیه یک بانک جامع اطلاعاتی از نیروی انسانی و ارائه توصیه‌هایی در راستای خط‌مشی خود است. هر دو گروه تأکید دارند که فعالیتشان مستقل از کمپین ترامپ است و کمپین انتخاباتی ترامپ هم بارها در این مورد موضع‌گیری کرده و اصرار دارد که تنها سیاست‌های مورد حمایت ترامپ، آنهایی‌ست از زبان خود او بیان شده‌اند.

با این حال استیل فرد فلیتز، ویراستار کتاب، خاطرنشان کرده که او و کیت کلوگ، ژنرال بازنشسته، که مدتی مشاور امنیت ملی موقت ترامپ بوده و چندین فصل کتاب را هم نوشته، به طور مکرر با ترامپ در تماس بوده‌اند، از او بازخورد ‌گرفتند و در مورد موضوعاتی مانند اوکراین، مفصل با ترامپ گفت‌وگو داشته‌اند.

فلیتز که قبلاً رئیس ستاد شورای امنیت ملی بود، گفته است: «ما از طرف او صحبت نمی‌کنیم، اما تصور می‌کنم که او با ما هم‌نظر است. ما امیدواریم که ایده‌های او را همان‌طور که هست بیان کرده باشیم». او گفته که امیدوار است این کتاب در حکم یک راهنما برای اندیشیدن به رویکرد «اول آمریکا» در حوزه امنیت ملی عمل کند.کلوگ افزوده است: «رویکرد اول آمریکا یک استراتژی کلان است. شما ابتدا با سیاست‌ها شروع نمی کنید. ابتدا با استراتژی‌ها شروع می‌کنید و این کاری است که ما انجام داده‌ایم»

این گروه، مسیر کنونی سیاست امنیت ملی ایالات متحده را شکست خورده می‌داند و آن را متهم به پذیرش رویکرد مداخله‌جویانه و «جهان وطنانه» به قیمت از دست دادن منافع ملی آمریکا می‌کند. کتاب گرچه جزئیات مفصلی ندارد اما توصیه‌هایی را در مورد چگونگی رویکرد آینده دولت ترامپ به موضوعات سیاست خارجی مانند جنگ روسیه علیه اوکراین مطرح می‌کند. ترامپ گفته است که در صورت انتخاب شدن، مناقشه اوکراین را قبل از روز تحلیف در ژانویه حل خواهد کرد، اما هنوز نگفته راه‌حلش دراین‌‌باره چیست.

صلح با روسیه

فصلی از کتاب که به جنگ اوکراین اختصاص دارد، بیشتر در مورد چگونگی وقوع درگیری صحبت می‌کند تا چگونگی پایان دادن به آن، اما می‌گوید که ایالات متحده باید کمک نظامی را در آینده مشروط به مشارکت اوکراین در مذاکرات صلح با روسیه کند.

بر مبنای پیش‌بینی کتاب، ارتش اوکراین به مرور زمان مجبور به عقب‌نشینی و از دست‌دادن قلمرو خواهد شد. برای همین در این کتاب به ایالات متحده توصیه شده که در شرایط فعلی «به ارسال تسلیحات به اوکراین ادامه ندهد چراکه این کشور در نهایت در بن‌بست دشواری گیر خواهد کرد» اما در مقابل توصیه می‌‌کند که به محض امضای توافقنامه صلح، ایالات متحده به عنوان یک عامل بازدارنده در برابر روسیه، تسلیح کردن اوکراین را از سرگیرد.
ه نظر می‌رسد در چارچوب مورد تأیید نویسندگان کتاب «قرار نیست سرزمین‌های از‌دست‌رفته اوکراین بازپس گرفته شود» اما کتاب در عین حال از یک راه‌حل دیپلماتیک [در این زمینه] دفاع می‌کند، و این را هم اضافه می‌کند که این راه‌حل دیپلماتیک تا زمانی که پوتین در قدرت است جلو نخواهد رفت.

کتاب همچنین اذعان می‌کند که اوکراینی‌ها «به مذاکرات صلحی که در آن بحث از پس دادن سرزمین‌های اشغال شده از سوی روسیه نباشد، یا حداقل در حال حاضر روسیه را مسئول قتل‌عام‌ها در اوکراین نداند، تن در نخواهند داد.». اما دونالد سیاست ترامپ، خاتمه دادن به جنگ است. او در سال ۲۰۲۳ در گفت‌وگو با سی.ان.ان. گفت: «من نمی‌خواهم دیگر کسی بمیرد. این اولین گام درست است.»

کتاب، جو بایدن را مسئول جنگ اوکراین می‌داند و این ادعای ترامپ را تکرار می‌کند که اگر ترامپ بر سر کار بود، پوتین هرگز به اوکراین حمله نمی‌کرد. استدلال اصلی کتاب در دفاع از این ادعا این است که ترامپ از نگاه پوتین، چهره‌ای قوی و قاطع بود. در واقع، ترامپ با رهبر روسیه خودمانی‌تر بود و تمایلی به چالش کشیدن او نداشت.

بخش اعظم این فصل از کتاب درباره اشتباه از اب درآمدن پیش‌بینی‌های بایدن درباره آینده جنگ اوکراین است. نویسندگان کتاب در ادامه معتقدند که اگر بایدن و دیگر رهبران ناتو، پیشنهاد عضویت اوکراین در ناتو را فعلاً برای مدتی به تعویق می‌انداختند، می‌شد پوتین را متقاعد کرد که به مذاکرات صلح بپیوندد.

کتاب پیشنهاد می‌کند که ایالات متحده در عوض «برای حمایت از اوکراین به یک معماری امنیتی بلندمدت که بر دفاع امنیتی دوجانبه تمرکز دارد، روی آورد»، اما هیچ توضیح بیشتری درباره جزییات و پیامدها نمی‌دهد. همچنین در ادامه خواستار اعمال مالیات بر فروش نفت و گاز روسیه برای پرداخت هزینه بازسازی در اوکراین شده است.

جنگ بیشتر با چین

این کتاب چین را مهم‌ترین تهدید امنیت ملی ایالات متحده توصیف می‌کند که به دنبال این است تا ایالات متحده را از مقام قدرت برتر جهان به زیر بکشد. کتاب یک سیاست جنگ‌طلبانه در برابر چین را پیشنهاد می‌کند که مبتنی بر رویکردهای این سال‌های ترامپ و بایدن است و هدف آن این است که پای سیاست‌های پکن را «تا حد زیادی از زندگی آمریکایی‌ها بیرون بکشد.»

این نگاه، دغدغه‌های اقتصادی در مورد چین را به سطح دغدغه‌های امنیت ملی ارتقا می‌دهد و رویکردی تلافی‌جویانه را پیشنهاد می‌کند که دسترسی پکن به بازارهای ایالات متحده را به همان شیوه‌ای که شرکت‌های آمریکایی در چین محروم شده‌اند، محدود یا ممنوع می‌کند.

این کتاب همچنین غربالگری دقیق‌تر شرکت‌های سایبری و فناوری متعلق به دشمنان ایالات متحده، به‌ویژه چین، را توصیه می‌کند تا اطمینان حاصل شود که آنها اطلاعات حساس را جمع‌آوری نمی‌کنند. همچنین توصیه می‌کند که شهروندان چینی از خرید ملک در شعاع 50 مایلی هر ملک دولتی ایالات متحده منع شوند. در ادامه درخواست محدودیت ویزا برای دانشجویان چینی که مایل به تحصیل در ایالات متحده هستند و ممنوعیت استفاده از تیک‌تاک و سایر برنامه‌های چینی به دلیل نگرانی در مورد حفظ حریم خصوصی داده ها مطرح شده است. این درحالی‌است که ترامپ مخالف قانونی است که تیک‌تاک  را محدود یا دسترسی ایالات متحده را به آن مسدود کند.

دوستی بیشتر با اسرائيل

به نظر می‌رسد که دیدگاه‌های تحلیلگران کتاب در مورد چگونگی رویکرد «اول آمریکا»، اغلب منعکس‌کننده نظر شخصی خودشان است. مثلا در نگاه الی کوهنیم، معاون سابق وزارت خارجه ترامپ که مسئول نظارت و مبارزه با یهودستیزی است، سیاستِ «اول آمریکا» در حکم فهرست خرید ارتش اسرائیل است. کوهانیم نوشته است: «ایالات متحده باید با یک اسکادران شامل 25عدد F-35s  لاکهید مارتین، یک اسکادران بوئینگ  F-15 EXو یک اسکادران هلیکوپترهای تهاجمی آپاچی E را به اسرائیل بفرستد.» او نوشت ایالات متحده باید بخشی از میلیاردها دلار بودجه نظامی خود را با ارز اسرائیل به اسرائیل بدهد تا این کشور بتواند آن را در داخل خرج کند و واشنگتن باید کشورهای عربی را وادار کند که هزینه بازسازی غزه را پرداخت کنند و با پذیرش لغو هرگونه گفتگوی سیاسی از سوی اسرائیل با فلسطینی‌ها، منتظر یک دوره نامعلوم از کوچ اجباری مردم فلسطین باشند
نویسندگان کتاب معتقدند که «فرایند پرفرازونشیب انتقال قدرت درسال ۲۰۱۶ نه تنها هیچ کمکی به ترامپ و ملت نکرد بلکه در مسیر پیشرفت و اجرای دستور کار او سنگ‌اندازی کرد.» آنها معتقدند که ترامپ از آمادگی لازم برای برعهده گرفتن مسؤولیت برخوردار نبود.

به عنوان مثال، نویسندگان اشاره می‌کنند که قبل از انتخابات، تیم هیلاری کلینتون، بیش از ۱۰۰۰ نفر را برای گرفتن تاییدیه امنیتی در آینده آماده کرده بود اما تیم ترامپ فقط ۲۵ نفر را. حالا این گروه می‌گوید که تقریباً یک هزار و ۲۰۰ پست مرتبط با امنیت ملی را شناسایی کرده است که دولت بعدی باید آنها را با افراد موردنظر خودش جایگزین کند و از ترامپ می‌خواهد که از همان روز نخست با افرادی که به رویکرد «اول آمریکا» وفادار و پایبند هستند، حاضر به یراق حاضر باشد.

فیلتز می‌گوید «این کار به معنای انتقام از مردم یا تلاش برای سیاسی‌کردن پُست‌های دولتی نیست. مطمئن باشید که کارکنان دولتی کارشان را انجام می‌دهند و سیاست را با حرفه‌شان مخلوط نمی‌کنند.»