کد خبر: ۴۲۸۹۵۶
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۲:۱۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۱۸۲۶

آخرین جزئیات پرونده تاجزاده از زبان وکیل او

روز گذشته متوجه شدیم برای ایشان اتهام جدیدی در نظر گرفته شده است.

روز گذشته متوجه شدیم برای ایشان اتهام جدیدی در نظر گرفته شده است.
وکیل مصطفی تاجزاده آخرین وضعیت پرونده موکل خود را تشریح کرد.
به گزارش ایلنا، هوشنگ پوربابایی وکیل مصطفی تاجزاده درباره ارسال احضاریه جدید برای موکل خود گفت: موکلم به علت اتهامات سابقی که برای آن حکم حبس گرفته بود، در حال دوران تحمل محکومیت است که روز گذشته متوجه شدیم برای ایشان اتهام جدیدی در نظر گرفته شده است. هنوز از نوع و دلیل اتهام بی‌خبر و بی‌اطلاعیم. اما ظاهرا پرونده جدیدی علیه ایشان تشکیل شده است. طی صحبت آقای تاجزاده با همسرشان متوجه شدند که اتهام جدید و پرونده جدیدی تشکیل شده است.

وی افزود: اساسا احضار یک نفر در محاکم قضایی به دو مفهوم است. یکی برای آنکه اتهام تفهیم شود و فرد متهم از حقوق قانونی خود برای حق دفاع؛ اطلاع از دلایل اتهام، برخورداری از وکیل و غیره استفاده کند که این یک حق برای متهم است.
پوربابایی یادآور شد: دومین آثار احضار و جلب این است که دادگاه یا مقام قضایی برای فردی که با اتهام مواجه است قرار تامین صادر می‌کند. آقای تاجزاده هم اکنون در داخل زندان هستند و بازپرس می‌تواند قرار تامین را صادر کند و به او ابلاغ کند. اگر اتهام متوجه ایشان بود و قراری صادر شد و تودیع نکرد منتهی به بازداشت خواهد شد که اساسا وی در بازداشت است زیرا قراری شدیدتر از بازداشت نداریم. اما اینکه آقای تاجزاده نمی‌خواهد از حق دفاع خود استفاده کند حق قانونی خودشان است چه آنکه سابقا هم در محاکم دیگری به علت شکایات اشخاص حقیقی ایشان در دادگاه حاضر نشدند ولی فرآیند دادرسی متوقف نشد و نمی‌شود در دادگاه‌های سال ۱۴۰۱ و سال ۸۸ هم ایشان در هیچ دادگاهی از خود دفاع نکرد حتی به احکام صادره هم اعتراض نکرد.

وی تصریح کرد: چرا برای متهم دستور جلب صادر می‌شود؟ برای آنکه علاوه بر استفاده از حق دفاع، دستور جلب برای زمانی است که دادسرا مطمئن شود، بابت قرار تامین، بتواند ضمانتی را اخذ کند.

پوربابایی درباره آخرین وضعیت تاجزاده در زندان گفت: ایشان با تلفن شرایط را توضیح می‌دهد. در حال حاضر هم علیرغم آنکه از تیرماه ۱۴۰۱ تا به امروز در بازداشت هستند، یک روز هم از مرخصی استفاده نکرده است.