کد خبر: ۴۲۹۰۳۸
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۳:۰۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۹۵۴

ترمیم دوباره حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی کلید خورد؟ | خبر مهم از شکایت بازنشستگان به دیوان عدالت

آیا دیوان عدالت؛ شکایت بازنشستگان در مورد افزایش مستمری‌ها را وارد ندانسته است؟

آیا دیوان عدالت؛ شکایت بازنشستگان در مورد افزایش مستمری‌ها را وارد ندانسته است؟
ظاهراً دیوان عدالت، شکایت جمعی از بازنشستگان در مورد اجرایی نشدن ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی در سال گذشته را مردود دانسته است.
بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی از افزایش ۳۵ درصدی مستمری‌ها ناراضی هستند و آن را در تضاد با ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی می‌دانند؛ ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی تاکید دارد که افزایش سالانه مستمری بازنشستگان بایستی به اندازه افزایش هزینه‌های زندگی باشد و حالا بازنشستگان قصد دارند از تامین اجتماعی و دولت به دیوان عدالت شکایت کنند.

این در حالیست که منابع خبری ایلنا از رد شدن شکایت سال گذشته جمعی از بازنشستگان در دیوان عدالت خبر می‌دهند؛ ظاهراً دیوان عدالت شکایت بازنشستگان تامین اجتماعی به عدم اجرای قانون در افزایش مستمری ۱۴۰۲ را وارد ندانسته است. البته این رای هنوز منتشر و رسانه‌ای نشده است.
در این شرایط، مشخص نیست شکایت بازنشستگان در مورد مستمری ۱۴۰۳ به کجا خواهد رسید.

نماینده مردم قصرشیرین، گیلانغرب و سرپل ذهاب در مجلس گفت: مجلس یازدهم برای ارتقای معیشت بازنشستگان، فرهنگیان و رزمندگان معسر اقدامات مهمی انجام داد.

شهریار حیدری در نشست علنی امروز (سه شنبه، ۲۵ اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی ضمن ارائه عملکرد خود در بخش استانی و ملی، عنوان کرد: با تلاش های صورت گرفته در منطقه آزاد تجاری قصر شیرین، این منطقه وارد فاز عملیاتی شد.

نماینده مردم قصرشیرین، گیلانغرب و سر پل ذهاب در مجلس، افزود: سامانه گرمسیری از ۲ هزار هکتار به ۲۷ هزار هکتار افزایش یافت و همچنین برای سال جاری ۲ هزار میلیارد تومان برای این مهم اختصاص پیدا کرد تا اراضی باقیمانده در مناطق قصر شیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب به نتیجه برسد.

وی اضافه کرد: آسفالت و بهسازی راه های مواصلاتی سه شهرستان به خوبی انجام شد و گازکشی در ۳ شهرستان به پایان رسید، همچنین ارتقاء یکی از بخش ها به شهرستان در دستورکار قرار گرفته است.

حیدری ادامه داد: موضوع کولبری نیز با همکاری نمایندگان مصوب و به زودی اجرایی خواهد شد. مرز تیله کوه نیز به زودی بازگشایی خواهد شد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم در حوزه اقدامات ملی گفت: برای همسان سازی حقوق بازنشستگان، فرهنگیان و رزمندگان معسر اقدامات بسیار خوبی انجام شد و در زمینه ساماندهی کارکنان دولت نیز اقدامات خوبی صورت گرفت و امروز نیز این مسئله نهایی شد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پایان از نهادهای امنیتی، اطلاعاتی و مرزبانی در راستای ایجاد امنیت در کشور تقدیر و تشکر و برای مجلس دوازدهم آرزوی توفیق کرد.

طبق آخرین اخبار، حقوق بازنشستگان کشوری بانک صادرات در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ واریز خواهد شد.
حقوق فروردین ماه بازنشستگان کشوری بانک صادرات با افزایش ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی همراه بوده است.

در تازه ترین خبر وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی می گوید: همسان‌سازی حقوق بازنشستگان از تاریخ اجرای قانون برنامه هفتم انجام می‌شود.
مرتضوی درخصوص این‌که متناسب و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان باتوجه به این که احکام برنامه هفتم ابلاغ نشده مانده است، چه زمانی این اتفاق خواهد افتاد، اظهار داشت: باید ابلاغ شود. همسان‌سازی زمانی که قانون ابلاغ شود اجرا خواهد شد اگر قانون برنامه هفتم ابلاغ شود حال با توجه به این که گفته می‌شود اصلاحیه آورده‌اند آن اصلاحیه هم اصلاح شود قطعا همسان‌سازی حقوق بازنشستگان از تاریخ اجرای قانون انجام خواهد بود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد: تاریخ اجرایی برنامه هفتم از ابتدای سال ۱۴۰۳ یعنی از اول فرودین سال هزار چهارصد و سه خواهد بود، هرگونه اصلاحی در احکام بازنشستگان عزیز از اول فرودین هزار چهارصد و سه اعمال می‌شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به این سوال که آیا خبر خوشی برای کارگران پس از پشت سر گذاشتن هفته کارگر دارید، بیان کرد: خبر خوش برای کارگران این است که بحمدالله والمنه جامعه کارگری ما پایدار و تعدیل نیروی کار کاهش پیدا کرده و شاهد آن هم این است که مستمری‌بگیران بیمه بیکاری رو به کاهش است و نرخ اشتغال در کشور افزایش و بیکاری کاهش پیدا کرده است. همچنین قرارگاه مسکن هم در ستاد وزارت‌خانه راه‌اندازی کردیم و مقرر شد بانک رفاه کارگران هم به عنوان متولی ان‌شاالله منابع مورد نیاز مسکن کارگری را متقبل شود و تامین کند.

وی درباره این‌که کمیسیون تلفیق ماده ۲۹ برنامه هفتم را تغییر داده و برخی معتقدند با این کار نگرانی در جامعه بازنشستگان تامین اجتماعی به وجود آمده چراکه گویا آن بندی که «دولت مکلف است دیون را تسویه کند» پاک شده است؛ جایگزین این مورد چیست، عنوان کرد: بر اساس ایراداتی که مجمع تشخیص مصلحت نظام در بعضی از موارد گرفته است؛ در مجلس متاسفانه چنین امری که می‌گویید محقق شد و بلافاصله مورد اعتراض ما قرار گرفت و ماموریتی هم به یک تیم از نمایندگان مجلس داده شده است چون قانون‌گذار به هیات رئیسه چنین اختیاراتی را تفویض کرده است. همکاران ما به شدت دنبال این هستند که همین را بازگردانند