کد خبر: ۴۲۶۷۳۹
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۱۹۵۹

وزیر بهداشت: مردم در روز‌های پایانی سال اعمال جراحی زیبایی انجام ندهند

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن توضیح درباره نحوه برخورد با پزشکان متخلف در حوزه زیبایی گفت: مردم اعمال جراحی زیبایی را در ایام نزدیک به تعطیلات نوروز انجام ندهند.

تسنیم: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن توضیح درباره نحوه برخورد با پزشکان متخلف در حوزه زیبایی گفت: مردم اعمال جراحی زیبایی را در ایام نزدیک به تعطیلات نوروز انجام ندهند.

 

بهرام عین‌اللهی امروز در نشست خبری طرح سلامت نوروزی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه هر ساله در آستانه تعطیلات نوروزی شاهد افزایش اعمال جراحی زیبایی هستیم و در این زمینه نیز برخی پزشکان با دریافت تعرفه‌های پایین‌تر و انجام تبلیغات مردم را به انجام این جراحی‌ها تشویق می‌کنند، وزارت بهداشت چه نظارتی بر این موضوع دارد؟ اظهار کرد: ما توصیه می‌کنیم که بسیاری از افراد اعمال جراحی را در ایان نزدیک به نوروز انجام ندهند، زیرا هر عملی یک بخش درمان و انجام عمل و یک مرحله مراقبت بعد از عمل را دارد. براساس قانون، پیگیری بعد از عمل را باید جراح انجام دهد و ما توصیه می‌کنیم عمل‌هایی که احتیاج به پیگیری دارند در ایام نزدیک به تعطیلات انجام نشوند. اعمال زیبایی نیز از این دسته اعمال است.

 

وی افزود: از نظر وزارت بهداشت هر پزشکی کاری را می‌تواند انجام دهد که جزو مواد درسی او آمده باشد. مثلا یک جراح چشم برنامه درمانش مشخص است و باید اعمال جراحی که در حیطه تخصصی و در کریکولوم درسی او بوده را ارائه کند.

 

عین‌اللهی با بیان این‌که بسیاری از این عمل‌های زیبایی ممکن است عوارضی نیز داشته باشد، ادامه داد: اگر کسی خلاف تحصیلات و تخصص خود عملی انجام دهد باید به مراجع قانونی پاسخگو باشد و پزشکی قانونی و نظام پزشکی جرایم پزشکی را بررسی و احکامی صادر می‌کنند.

 

وزیر بهداشت گفت: اخیرا شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز ماده واحده‌ای را مصوب کرد که ارائه مجوز تایید مراکز تحصیلی آموزشگاه‌های حوزه پزشکی و فعالیت‌های حرفه‌ای آن‌ها به عهده وزارت بهداشت است و کسانی که فعالیت‌های حرفه ایشان مدرک مورد تایید وزارت بهداشت نداشته باشد فعلیتشان تخلف است و بازرسان ما آن را به مراجع قانونی ارجاع خواهند داد.